Dünya nüfusunun ne kadarı internete bağlı?

Dünya nüfusunun ne kadarı internete bağlı, ne kadarı mobil internet kullanıyor? İşte internetle ilgili çok çarpıcı rakamlar...
21 Mayıs 2014 20:00
Dünya nüfusunun ne kadarı internete bağlı?
Birleşmiş Milletler Uluslararası telekominikasyon Birliği, yani ITU, her yıl olduğu gibi, bu yıl da geleneksel internet ve cep telefonu kullanım raporunu yayınladı. Rapora göre, 2014 yılı sonunda dünya nüfusu, yaklaşık 7.25 milyar kişiye ulaşacak. Peki bu nüfusun ne kadarı internete bağlı olacak; kaç adet cep telefonu aktif halde bulunacak?
 
Rapor, işte bu sorulara cevap veriyor. Rapora göre 2014 yılı sonunda dünya nüfusunun yüzde 40'ı internete bağlı olacak. Bu oran, 3 milyar kişiye denk geliyor. Yani mobil ya da sabit internet ayrımı yapmazsak, tam 3 milyar kişinin elinin altında internet olacak.
 
3 milyar kişinin yaklaşık 730 milyonu, sabit internet bağlantısına sahip olurken, mobil genişbant internet kullanıcılarının sayısı 2.3 milyarı bulacak. Bu rakam, mobil internet kullanımının sadece bir yıl içerisinde yüzde 10'dan fazla bir artış sergilediğini gösteriyor.
 
Yine aynı rapora göre, yıl sonunda dünya üzerinde aktif halde bulunan 7 milyar cep telefonu olacak. Başka bir deyişle, neredeyse 1 kişiye 1 cep telefonu düşecek.
 
ITU'nun raporu da gösteriyor ki, mobil genişbant internet kullanımı dünyayı fethetmeye devam ediyor. Bakalım bu fetih, daha ne kadar ileriye gidebilecek.
hurriyet
104561
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Google Chrome Güncellendi!

  Google Chrome Güncellendi!

  Google Chrome güncellendi. Android cihazlar için güncellenen Chrome ne gibi yenilikler sunuyor? Detaylar haberimizde.
 • Googleın Algoritması Değişiyor!

  Google'ın Algoritması Değişiyor!

  Dünyanın en popüler arama motoru Google, arama motoru algoritmasını değiştiriyor. Yapılan bu değişiklikle, kullanıcıların aramalarda daha iyi sonuçlar elde etmesini hedefliyor.
 • YouTubeda Yalan Haberlere Karşı Harekete Geçti!

  YouTube'da Yalan Haberlere Karşı Harekete Geçti!

  Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Google, sahte haberlere karşı savaş açmıştı. Şimdi de Google'ın ardından YouTube'da yalan haberlere karşı savaş açmış durumda.
 • Chromea Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Chrome'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Google, Chome tarayıcısına herkesi memnun edecek bir uygulama getiriyor. Google, artık can sıkıcı reklamları engelleyecek uygulamayı hayata geçirmeyi planlıyor.
 • Youtube, Canlı Yayın İçin Abone Sınırını Düşürdü!

  Youtube, Canlı Yayın İçin Abone Sınırını Düşürdü!

  Youtube'un canlı yayın özelliği herkes tarafından çok beğenilmişti. Ancak YouTube'ta canlı yayın başlatabilmek için 10.000 abone sınırı vardı. Şimdi o sınır düşürüldü. İşte ayrıntılar...
 • Google, Yalan Haberler İçin Gerçeklik Kontrol Etiketi Getiriyor!

  Google, Yalan Haberler İçin Gerçeklik Kontrol Etiketi Getiriyor!

  Google, yalan haberlere karşı çözüm yollarını aramaya devam ediyor. Google, yalan haberlere karşı gerçeklik kontrol etiketi getiriyor. İşte ayrıntılar...
 • YouTube TV Açıldı!

  YouTube TV Açıldı!

  YouTube'un geçtiğimiz aylarda tanıtımını yaptığı YouTube TV açıldı ve test yayınına başladı. İşte YouTube TV ile ilgi detaylar...
 • Hackerların Tuzağına Düşmeyin!

  Hackerların Tuzağına Düşmeyin!

  Hackerlar bu sefer Google Chrome'u kullanarak kullanıcıları tuzağa düşürüyor. Bu yüzden kullanıcılar hayli tedirgin durumda. Fidye virüsü adı verilen bu tuğa karşı dikkatli olun!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama