Dudak Okumayarak Kilit Açma Teknolojisi!

Akıllı telefonlara dudak okuyarak kilit açma ve kapatma teknolojisi geliyor. Merak uyandıran dudak okuma teknolojisinin ayrıntılarına birlikte bakalım.
09 Mart 2017 09:56
Dudak Okumayarak Kilit Açma Teknolojisi!
Hepimizin de bildiği üzere günümüzde basit 4 haneli şifrelerden iris tarayıcılarına kadar akıllı telefonlar için geliştirilmiş birçok farklı güvenlik önlemi bulunmakta. Ancak sizlere az sonra bahsedeceğimiz bu yeni güvenlik önlemi emsallerinden çok farklı.
 
Dudak okuma kilidi geliyor!
 
Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere bu yeni güvenlik sisteminde temel olarak, kullanıcının dudak hareketleri izlenerek tanımlama yapılabilmesi esas alınıyor.
 
 
Yani kullanıcı önceden belirlediği bir kelimeyi veya cümleyi söylerken telefon kamerası vasıtasıyla dudak hareketleri kayıt altına alınıyor ve ardından telefon kapalıyken bu kelime söylenerek dudak hareketlerinden kimlik doğrulaması yapılabiliyor.
 
 
Her insanın kendine özgü bir konuşma tarzı olduğu için (gerek dudak gerekse dil hareketleri baz alındığında), ses tonu doğrulmasına gerek kalmadan telefonun kullanıcısı dudak hareketlerinden ayırt edilebiliyor.
 
Son olarak, kullanıcı videosu dahi kullanılarak kandırılamayan bu dudak okuma sisteminin yakın zamanda kullanıma sunulmasının planlandığını belirtmeden geçmeyelim.
 
 
shiftdelete
482112
Bu haberler ilginizi çekebilir