Drone'lara Kayıt Zorunluluğu Geliyor

Ülkemizde artık drone'ların ve insansız hava araçlarının kullanımı resmi kayıtlar altına alınacak. İşte bilmeniz gerekn tüm detaylar...
14 Ocak 2016 13:15
Dronelara Kayıt Zorunluluğu Geliyor
Drone'ların sayısının artması, bir bağlamda güvenlik açığı ya da benzeri tehditleri de beraberinde getirir oldu. Bu sebeple bir süre önce Amerika'da drone'lar hakkında alınan kararın benzeri, artık ülkemizde de geçerli durumda.
 
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) yayımladığı İnsansız Hava Aracı Sistemlerinin Tescil, Operasyon, Seyrüsefer, Bakım Ve Uçuşa Elverişlilik Usul Ve Esaslarına İlişkin Talimat Taslağı ile artık Türkiye'de drone'lar ve insansız hava araçları (İHA) artık kayıt altına alınacak.
 
25 kilogramın üzerinde olan İHA'lar için tescil işlemi uygulanacakken bu sınırın altındakiler ise kayıt altına alınacak (yani sonuç olarak kilosu ne olursa olsun bütün cihazlar kayıt ettirilecek). Bu işlemden sonra ise kayıt altına alınan İHA ve drone'lar belirlenmiş irtifalar ve kurallar dahilinde uçabilecek.
 
 
Elektronik bir sistemde yer alacak olan kayıtlı cihaz sahiplerine birer kimlik de verilecek. Böylece SHGM'nin belirlediği kurallar çerçevesinde cihazlarını kullanmayan kişilerin cihazlarına emniyet tarafından el konulabilecek. Ayrıca bu işleme tabi olanların kimlikleri de alınacak. Şu an Türkiye'de 25 kilogramın altında 4 bin civarında İHA olduğu tahmin edilmekte. SHGM, bu yeni karar ile sayı artmadan bir nevi düzen inşa etmeye çalışmakta.
 
Tabii bu taslak hazırlanırken İHA üretici firmaların da önünün kesilmesi istenmiyor. Hatta aksine SHGM, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile işbirliği yaparak amatör amaçlı uçuşlar kapsamında gençlerin İHA kullanımına da teşvikini arttırma amacında. Son olarak SHGM,  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile de bir ortak çalışma yürüterek yurtdışından ülkemize girecek İHA'ların kayıt altına alınmasını sağlayacak.
 
Yani uzun lafın kısası; drone ya da benzeri bir insansız hava aracı sahibiyseniz (ya da bu cihazları alma gibi bir fikriniz varsa), cihazınızı devletin sistemine kaydetmeden kullanamayacaksınız.
webtekno
526164
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Razerın Yeni Kablosuz Faresi; Lancehead!

  Razer'ın Yeni Kablosuz Faresi; Lancehead!

  Razer, yeni kablosuz oyuncu faresi Lancehead'i tanıttı. Peki Razer'in yeni kablosuz faresi Lancehead'in özellikleri neler, buyurun birlikte bakalım.
 • Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Xiaomi'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Mi VR Play 2 piyasaya çıkıyor. Oldukça uygun fiyatlı olma özelliği dikkatleri üzerine çeken Mi VR Play 2'in özelliklerine ve fiyatına birlikte bakalım.
 • Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+ı Tanıttı!

  Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+'ı Tanıttı!

  Xiaomi, CES 2017'de duyurduğu yeni VR aksiyon kamerası YI 4K+'ı tanıttı. 4K ile 60 FPS anı yakalayabilen VR sınıfı kamera, oldukça iddialı görünüyor...
 • Samsungun Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung'un Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung, Galaxy S8'ın yanında tanıtımını yaptığı aksesuarlardan biri de DeX'ti. Aksesuarlar arasında en çok merak edilenlerden biri de DeX'ti. Galaxy S8'i mini bir bilgisayara dönüştüren DeX'e yakından bakalım.
 • İşte Samsung Gear 360(2017)!

  İşte Samsung Gear 360(2017)!

  Samsung, Galaxy S8'in yanında yeni aksesuarlarını da tanıttı. Onlardan bir de Gear 360 kamerasının 2017 model versiyonu. İşte Gear 360 ile ilgili tüm detaylar...
 • Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom kablosuz hoparlör tanıtıldı. Logitech'in suya dayanıklı yeni kablosuz hoparlörü, 360 derece ses verebilme özelliğine sahip. İşte Wonderboom'um fiyatı ve özellikleri...
 • Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus Republic of Gamers, Strix GD30 masaüstü oyuncu bilgisayarını duyurdu. İşte Strix GD30'un tüm detayları...
 • Samsungdan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan müthiş cep saati konsepti! İşte o görüntüler...
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy S8 Plusın Ekran Ücreti!Galaxy S8 Plus'ın Ekran Ücreti!
  Galaxy S8 Plus'ın ekranı kırıldığı zaman değiştirmenin de bir maliyeti olacak. İşte Galaxy S8 Plus'ın ekran değişim ücreti.
 • Whatsapp Güncellemesi Türkiyede!Whatsapp Güncellemesi Türkiye'de!
  Sosyal medya platformun en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp'ın güncellemesi Türkiye'de yayınlandı. Yeni güncelleme ile artık Siri,…
 • Xiaomi Mi 6 Çıktığı Anda Tükendi!Xiaomi Mi 6 Çıktığı Anda Tükendi!
  Xiaomi Mi 6, Çin'de satışa çıktı. Xiaom'nin yeni amiral gemisi Mi 6, satışa çıktığı anda saniyeler içinde tükendi!
 • iPhone 8in Kalıbı Ortaya Çıktı!iPhone 8'in Kalıbı Ortaya Çıktı!
  Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 8 hakkında sızıntılar durmak bilmiyor. Bugün iPhone 8'in kasa kalıbı olduğu iddia edilen yeni bir görüntü ortaya…
 • Beyaz iPhone 8 Konseti Ortaya Çıktı!Beyaz iPhone 8 Konseti Ortaya Çıktı!
  Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8 ile ilgili yeni konsept videosu yayınlandı. Konsept videosunda beyaz iPhone, oldukça güzel görünüyor.
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama