Drone'lara Kayıt Zorunluluğu Geliyor

Ülkemizde artık drone'ların ve insansız hava araçlarının kullanımı resmi kayıtlar altına alınacak. İşte bilmeniz gerekn tüm detaylar...
14 Ocak 2016 13:15
Dronelara Kayıt Zorunluluğu Geliyor
Drone'ların sayısının artması, bir bağlamda güvenlik açığı ya da benzeri tehditleri de beraberinde getirir oldu. Bu sebeple bir süre önce Amerika'da drone'lar hakkında alınan kararın benzeri, artık ülkemizde de geçerli durumda.
 
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) yayımladığı İnsansız Hava Aracı Sistemlerinin Tescil, Operasyon, Seyrüsefer, Bakım Ve Uçuşa Elverişlilik Usul Ve Esaslarına İlişkin Talimat Taslağı ile artık Türkiye'de drone'lar ve insansız hava araçları (İHA) artık kayıt altına alınacak.
 
25 kilogramın üzerinde olan İHA'lar için tescil işlemi uygulanacakken bu sınırın altındakiler ise kayıt altına alınacak (yani sonuç olarak kilosu ne olursa olsun bütün cihazlar kayıt ettirilecek). Bu işlemden sonra ise kayıt altına alınan İHA ve drone'lar belirlenmiş irtifalar ve kurallar dahilinde uçabilecek.
 
 
Elektronik bir sistemde yer alacak olan kayıtlı cihaz sahiplerine birer kimlik de verilecek. Böylece SHGM'nin belirlediği kurallar çerçevesinde cihazlarını kullanmayan kişilerin cihazlarına emniyet tarafından el konulabilecek. Ayrıca bu işleme tabi olanların kimlikleri de alınacak. Şu an Türkiye'de 25 kilogramın altında 4 bin civarında İHA olduğu tahmin edilmekte. SHGM, bu yeni karar ile sayı artmadan bir nevi düzen inşa etmeye çalışmakta.
 
Tabii bu taslak hazırlanırken İHA üretici firmaların da önünün kesilmesi istenmiyor. Hatta aksine SHGM, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile işbirliği yaparak amatör amaçlı uçuşlar kapsamında gençlerin İHA kullanımına da teşvikini arttırma amacında. Son olarak SHGM,  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile de bir ortak çalışma yürüterek yurtdışından ülkemize girecek İHA'ların kayıt altına alınmasını sağlayacak.
 
Yani uzun lafın kısası; drone ya da benzeri bir insansız hava aracı sahibiyseniz (ya da bu cihazları alma gibi bir fikriniz varsa), cihazınızı devletin sistemine kaydetmeden kullanamayacaksınız.
webtekno
319337
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Facebooktan Yeni Bir Patent Daha!

  Facebook'tan Yeni Bir Patent Daha!

  Facebook'un aldığı yeni patent sayesinde artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerindeki çalışmasının da detayları ortaya çıktı.
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama