DNS Ayarları, VPN, Yasaklı Sitelere Giriş Tüyoları

Son gelen Facebook, Twitter ve Youtube erişim engellemesinden sonra ayar değişikliklerine gitmek için detaylı bilgileri sıraladık. Android, iOS, Mac, Windows, VPN ve tarayıcı tüyoları haberimizde!
06 Nisan 2015 14:07
DNS Ayarları, VPN, Yasaklı Sitelere Giriş Tüyoları
DNS değiştirme
 
 
Windows kullanıcıları:
 
 
Denetim Masası>Ağ ve Güvenlik>Ağ ve Paylaşım Merkezi’nden Wi-Fi özelliklerine girerek burada yer alan “Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeğine çift tıklayın. “Aşağıdaki DNS Sunucu adreslerini kullan” penceresine OpenDNS’in aşağıdaki adresleri girin.
 
208.67.222.222
208.67.220.220
 
 
Mac kullanıcıları:
 
 
System Preferences üzerinden Network seçeneğine tıklayarak Built-In-Ethernet’i işaretleyip Configure seçeneğine tıklayın. Ardından “Enter the DNS server settings” bölümüne aşağıdaki DNS adreslerini girin.
 
Preferred DNS server: 208.67.222.222
Alternate DNS server: 208.67.220.220
 
 
iOS kullanıcıları:
 
 
Ayarlardan Wi-Fi ağlarına girin. Seçeneklerdeki DNS ayarları bölümünü 8.8.8.8 olarak değiştirmeniz yeterli. Yukarıdaki görselden faydalanabilirsiniz.
 
 
Android kullanıcıları:
 
 
Ayarlar > Kablosuz seçeneğini seçerek bağlı olduğunuz ağın üzerine parmağınızı basılı tutun ve “Ağı değiştir”i seçin. “Gelişmiş seçenekleri göster” seçeneğinde IP Ayarları, DHCP olarak seçilidir. Bunu Statik yapın ve hemen aşağıdaki DNS 1 ve DNS 2 değerlerini sırasıyla Google’ın DNS adresleri olan 8.8.8.8 ve 8.8.4.4. ya da OpenDNS’in 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 değerleri ile değiştirin.
 
 
 
 
Tarayıcı çözümleri
 
Opera
 
Opera tarayıcısını indirdikten sonra off-road mode tercihini aktifleştirin. Artık DNS değiştirmek, VPN kullanmak zorunda kalmadan internette özgürce dolaşabilirsiniz.
 
 
ZenMate
 
 
Chrome mağazasından ücretsiz indirebileceğiniz ZenMate eklentisini tarayıcınıza kurun. Aktifleştirdikten sonra erişimin engellendiği sitelere kolaylıkla girebilirsiniz.
 
 
Stealthy
 
 
ZenMate’in alternatifi diyebileceğimiz Stealthy hem Chrome hem de Mozilla Firefox tarayıcılara eklenebiliyor.
 
 
Tor Browser
 
 
En güvenli tarayıcı olarak bilinen Tor Browser’ı indirmek de bir tercih. İnternet üzerinde yaptığınız eylemlerin takip edilmesini de engelleyen Tor tarayıcı üzerinden yasaklı sitelere girmek de mümkün.
 
 
 
VPN çözümleri
 
Hotspot Shield
 
 

 
En çok kullanılan VPN araçlarından Hotspot Shield kullanmak da bir diğer çözüm. Ancak ücretsiz versiyonun reklamlarla birlikte geldiğini ve bunun da biraz can sıkıcı olabildiğini ekleyelim. Tabii isterseniz reklam içermeyen ücretli paketlerini de alabilirsiniz.
 
 
Onavo
 
 
Onavo, iOS kullanıcılarının ücretsiz olarak indirip kullanabildiği bir VPN uygulaması. Ayrıca Onavo mobil verileri %80′e kadar sıkıştırabiliyor ve engellemeleri aşarak anonim kalmayı sağlayabiliyor.
 
 
TunnelBear
 
 
Yine çok tercih edilen bir diğer VPN uygulaması TunnelBear. Bir önceki sansür deneyimimizde bize güzellik yaparak Türkiye’deki kullanıcılar için sınırsız hizmet veren TunnelBear’ı kullanabilmek için sol üstte duran anahtarı “off”tan “on”a getirmek, karşımıza çıkan uyarıya tamam demek yeterli.
 
 
Spotflux
 
 
Windows ve Mac; iOS ve Android uygulamaları bulunan Spotflux hem masaüstünde hem de mobilde engellemeleri aşmak isteyenler için. Reklamsız versiyon için ücretli paketlerden yararlanabileceğiniz gibi parasız ama reklam gösteren uygulamayı da kullanabilirsiniz.
470564
Bu haberler ilginizi çekebilir