DNS Ayarları, VPN, Yasaklı Sitelere Giriş Tüyoları

Son gelen Facebook, Twitter ve Youtube erişim engellemesinden sonra ayar değişikliklerine gitmek için detaylı bilgileri sıraladık. Android, iOS, Mac, Windows, VPN ve tarayıcı tüyoları haberimizde!
06 Nisan 2015 14:07
DNS Ayarları, VPN, Yasaklı Sitelere Giriş Tüyoları
DNS değiştirme
 
 
Windows kullanıcıları:
 
 
Denetim Masası>Ağ ve Güvenlik>Ağ ve Paylaşım Merkezi’nden Wi-Fi özelliklerine girerek burada yer alan “Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeğine çift tıklayın. “Aşağıdaki DNS Sunucu adreslerini kullan” penceresine OpenDNS’in aşağıdaki adresleri girin.
 
208.67.222.222
208.67.220.220
 
 
Mac kullanıcıları:
 
 
System Preferences üzerinden Network seçeneğine tıklayarak Built-In-Ethernet’i işaretleyip Configure seçeneğine tıklayın. Ardından “Enter the DNS server settings” bölümüne aşağıdaki DNS adreslerini girin.
 
Preferred DNS server: 208.67.222.222
Alternate DNS server: 208.67.220.220
 
 
iOS kullanıcıları:
 
 
Ayarlardan Wi-Fi ağlarına girin. Seçeneklerdeki DNS ayarları bölümünü 8.8.8.8 olarak değiştirmeniz yeterli. Yukarıdaki görselden faydalanabilirsiniz.
 
 
Android kullanıcıları:
 
 
Ayarlar > Kablosuz seçeneğini seçerek bağlı olduğunuz ağın üzerine parmağınızı basılı tutun ve “Ağı değiştir”i seçin. “Gelişmiş seçenekleri göster” seçeneğinde IP Ayarları, DHCP olarak seçilidir. Bunu Statik yapın ve hemen aşağıdaki DNS 1 ve DNS 2 değerlerini sırasıyla Google’ın DNS adresleri olan 8.8.8.8 ve 8.8.4.4. ya da OpenDNS’in 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 değerleri ile değiştirin.
 
 
 
 
Tarayıcı çözümleri
 
Opera
 
Opera tarayıcısını indirdikten sonra off-road mode tercihini aktifleştirin. Artık DNS değiştirmek, VPN kullanmak zorunda kalmadan internette özgürce dolaşabilirsiniz.
 
 
ZenMate
 
 
Chrome mağazasından ücretsiz indirebileceğiniz ZenMate eklentisini tarayıcınıza kurun. Aktifleştirdikten sonra erişimin engellendiği sitelere kolaylıkla girebilirsiniz.
 
 
Stealthy
 
 
ZenMate’in alternatifi diyebileceğimiz Stealthy hem Chrome hem de Mozilla Firefox tarayıcılara eklenebiliyor.
 
 
Tor Browser
 
 
En güvenli tarayıcı olarak bilinen Tor Browser’ı indirmek de bir tercih. İnternet üzerinde yaptığınız eylemlerin takip edilmesini de engelleyen Tor tarayıcı üzerinden yasaklı sitelere girmek de mümkün.
 
 
 
VPN çözümleri
 
Hotspot Shield
 
 

 
En çok kullanılan VPN araçlarından Hotspot Shield kullanmak da bir diğer çözüm. Ancak ücretsiz versiyonun reklamlarla birlikte geldiğini ve bunun da biraz can sıkıcı olabildiğini ekleyelim. Tabii isterseniz reklam içermeyen ücretli paketlerini de alabilirsiniz.
 
 
Onavo
 
 
Onavo, iOS kullanıcılarının ücretsiz olarak indirip kullanabildiği bir VPN uygulaması. Ayrıca Onavo mobil verileri %80′e kadar sıkıştırabiliyor ve engellemeleri aşarak anonim kalmayı sağlayabiliyor.
 
 
TunnelBear
 
 
Yine çok tercih edilen bir diğer VPN uygulaması TunnelBear. Bir önceki sansür deneyimimizde bize güzellik yaparak Türkiye’deki kullanıcılar için sınırsız hizmet veren TunnelBear’ı kullanabilmek için sol üstte duran anahtarı “off”tan “on”a getirmek, karşımıza çıkan uyarıya tamam demek yeterli.
 
 
Spotflux
 
 
Windows ve Mac; iOS ve Android uygulamaları bulunan Spotflux hem masaüstünde hem de mobilde engellemeleri aşmak isteyenler için. Reklamsız versiyon için ücretli paketlerden yararlanabileceğiniz gibi parasız ama reklam gösteren uygulamayı da kullanabilirsiniz.
724565
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Telefonlara Süper Hızlı İnternet!

  Telefonlar'a Süper Hızlı İnternet!

  5G teknolojisine daha geçmeden mobil cihazlarda internet hızı artacak. Qualcomm'un yeni LTE modemi Snapdragon X20, mobil cihazların indirme hızını 1,2Gbps'e çıkarıyor.
 • Apple Park Ne Zaman Açılacak?

  Apple Park Ne Zaman Açılacak?

  Steve Jobs'ın en büyük projelerinden biri olan ve merakla beklenen Apple Park ne zaman açılacak? Apple Park'ın açılmasıyla çalışanlar Apple Park'a taşınacak.
 • Snapchat Gözlükleri Piyasaya Çıkıyor!

  Snapchat Gözlükleri Piyasaya Çıkıyor!

  10 saniyelik video kaydı yapabilen Snapchat'in Spectaceles akıllı gözlükleri satışa çıktı. Detaylar haberimizde...
 • Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google'dan dev proje. Google, kırsal bölgelerde ve internet erişiminin kısıtlı oldu yerlerde innterne erişimi sağlamak için dev bir adım attı.
 • En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  Ferrari'nin en hızlı ve en güçlü otomobili piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. 0-100 km'yi 2.9'de katedecek olan 812 Superfast, Uluslararası Otomobil Fuarında tanıtılacak.
 • Asusun Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus'un Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus sanal gerçeklik gözlüğünde bir çığır açacağa benziyor. Asus, diğer sanal gerçeklik gözlüğü üreticilerinden farklı bir ürünle meraklılarının karşısına çıkacak. Ayrıntıları haberimizde...
 • Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home ile neler yapılabilir? Sizin sadece bir sözünüzle evinizin ihtiyacı olan siparişlerini veren biri olsa hiç fena olmazdı değil mi? Google Home bunu yapacak desek!
 • Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple'ın geliştirici odaklı pek çok yeniliği tanıttığı WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) etkinliğinin bu yılki tarihi belli oldu!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama