Dizüstü Bilgisayarlarda Pil Ömrünü Uzatmak İçin 6 İpucu

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömründen memnun değilseniz yapacağınız 6 basit işlemle batarya ömrünü uzatabilirsiniz. İşte dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünü uzatmak için ipuçları...
14 Ocak 2016 10:14
Dizüstü Bilgisayarlarda Pil Ömrünü Uzatmak İçin 6 İpucu
Şarj adaptörü olmadan dizüstü bilgisayarını kullanamayan büyük bir kitlenin var olduğunu biliyoruz. Hadi evin içerisindeyken sıkıntı olmuyor, adaptörü takarsın fişe kullanırsın. Fakat dışarı çıktığınız sırada yanınızda güç alabileceğiniz herhangi bir materyal yoksa dizüstü bilgisayarın bataryası maalesef hiçbir işe yarayamayabiliyor.
 
Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak ya da bataryanın ömrünü normalden daha uzun süre tutabilmek için yapabileceğiniz bazı metotlar bulunuyor. Eğer bu saydığımız metotları uygularsanız, dizüstü bilgisayarınızın bataryasından çok daha uzun süre faydalanabilirsiniz.
 
Bilgisayarınızın yazılım güncellemelerini sık sık kontrol edin. Yazılımlarınızı ne kadar güncel tutarsanız bilgisayarınızdan o kadar fazla verim alırsınız, özellikle de batarya ömrü konusunda.
 
 
Güç seçenekleri, bilgisayarınızın pil ömrünü etkileyen en önemli etmenlerden bir tanesidir. Eğer ekranınızın parlaklığını çok açtıysanız (ki bu göz sağlığınız için de büyük bir tehdit), bilgisayarınızın pil ömrü çok daha kısa olacaktır. Parlaklığı biraz daha kısın, bırakın batarya ömrünü sağlığınızdan daha önemli olabilir mi?
 
Güç kablosu, batarya tam dolu olduğu halde hala takılıysa mutlaka çıkartın. Pil dolduğu sırada güç kablosunu çıkartmak batarya açısından bakıldığında en sağlıklı hareket olacaktır.
 
 
Bir dizüstü bilgisayarın pil süresi ortalama 2 yıldır. Bataryayı dizüstü bilgisayarınızdan çıkartıp yalnızca şarj kablosuyla kullanırsanız, bataryanızın ömrünü daha fazla uzatmış olursunuz.
 
Bilgisayarınızın bulunduğu ortam ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Cihazınızı ortalama hava şartlarında kullanırsanız, bataryanız bundan daha olumlu olarak etkilenecektir. Ayrıca kullanım talimatlarını okuyup bilgisayarın bataryasının muhafaza edilme koşullarını öğrenirseniz, pil ömrünü çok daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz.
 
 
Son olarak bilgisayarınızda Bluetooth vb gibi arka planda çalışan fakat hiçbir işinize yaramayan fonksiyonları deaktif hale getirmenizde fayda var. Bunu yaptığınız taktirde pil ömrünün biraz daha uzadığını fark edeceksiniz.
webtekno
107595
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Samsungtan Evlere SmartThings Hub Geliyor!

  Samsung'tan Evlere SmartThings Hub Geliyor!

  Samsung'un yeni oyuncağı SmartThings Hub ortaya çıktı. Yeni akıllı ev sistemi SmartThings Hub tüm akıllı ev aletlerine tek noktadan komut verme özelliğine sahip.
 • Samsung, Dünyada İlk HDRli Sinema Ekranı Geliştiriyor!

  Samsung, Dünyada İlk HDR'li Sinema Ekranı Geliştiriyor!

  Teknoloji piyasasında Samsung rüzgarı esmeye devam ediyor. Samsung şimdi de sinema ekranı geliştiriyor. Samsung, dünyada ilk HDR teknolojisine sahip LED sinema ekranı üretecek!
 • Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Hepimiz Wi-Fi ağındaki yavaşlıktan çoğu kez şikayet etmişizdir. Yeni proje ile Wi-Fi ağındaki yavaşlık tarihe karışacak. İşte detaylar...
 • Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Geleceğin otomobilleri otonom araçlar hızlı bir şekilde yayılıyor. Nvidia da otonom araç pazarına girmeye başladı ve Bosch ile ortak oldu. Bosch da, Nvidia'nın Drive PX 2 isimli sürücü asistanı platformunu otomobil üreticilerine satacak.
 • Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung, International Forum Design tarafından düzenlenen iF Tasarım Ödülleri'nde 49 ödül aldı. Geçen yıla göre aldığı ödül sayısını artıran Samsung, müthiş başarı elde etti. İşte aldığı ödüller...
 • Oculus İçin Yeni Özellik!

  Oculus İçin Yeni Özellik!

  Facebook'un sanal gerçekli kiti Oculus, yeni Rooms 1.2 ve Facebook Canlı Yayın özelliğini duyurdu. Böylelikle insanlar artık kişisel hesaplarından canlı yayın yapabilecekler.
 • Transformers 5in Fragmanı Yayınlandı!

  Transformers 5'in Fragmanı Yayınlandı!

  Türkiye'de bu yaz vizyona girecek Transformers 5 filminin fragmanı yayınlandı. Filmin fragmanında dünyanın nasıl bir yer haline geldiği görülüyor. Yine heyecan dolu bir film bizleri bekliyor.
 • Googleın 4K Akıllı Tahtası!

  Google’ın 4K Akıllı Tahtası!

  Google'ın 55 inçlik akıllı tahtasının fiyatı belli oldu. Google’ın 4K çözünürlüklü akıllı tahtası Jamboard Mayıs ayında kullanıcıların hizmetine sunulacak!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama