DDR4 RAM nedir? Faydaları ve farkı nedir?

DDR4 RAM nedir? DDR4’ün faydaları nelerdir? DDR2 – DDR3 – DDR4 arasındaki farklar nelerdir? İşte tüm bunları cevabı haberimizde...
13 Haziran 2014 20:42
DDR4 RAM nedir? Faydaları ve farkı nedir?

DDR4 RAM nedir?

DDR4 SDRAM “Çift veri hızlı, 4. Nesil senkronize ve dinamik RAM” olarak geçiyor. Gerilimi azaltılmış, artan transfer oranları ve yüksek hızı ile çok daha verimli bir hal almıştır. En son RAM’ler yani DDR3’ler 2007 yılında çıktı ama geliştiriciler 2005 yılında DDR4 üzerinde çalışmalara başlamıştı. Samsung 2011 yılında ilk DDR4 belleğini imal etti ve bu teknoloji bilgisayar dünyasındaki en büyük gelişmelerden biridir.

 

DDR4’ün faydaları nelerdir?

DDR4 yongaları 2133MT/s (saniyede milyon transfer) ve 4266MT/s arasında transfer hızına sahip. Karşılaştırma olarak DDR3 teknolojisi 800-2133MT/s’ye sahip. Hal böyle olunca çok daha güçlü bilgisayarlar ve işlemciler gerekecektir DDR4 için. Bu yeni bellek aynı zamanda 1,2 Volt daha az güç kullanır. Bu düşük güç tüketimi telefon ve tabletler gibi taşınabilir cihazlarda daha iyi pil ömrüne olanak sağlayacaktır.

Büyük teknoloji üreticileri kendi kullandıkları ürünlerde DDR4 yongalarını kullanmaya başladı. AMD bunlardan biridir. Ayrıca Intel yakın zamanda satışa çıkaracağı bir bilgisayarda DDR4 kullandığını duyurdu. Tüketiciler arasında henüz bu teknolojinin ne olduğu tam olarak kavranmamış olabilir ama kullanmaya başladıktan sonra sağladığı performansın büyük ölçüde farklı olduğunu görecekler.

DDR2 – DDR3 – DDR4 arasındaki farklar nelerdir?

Harici bilgisayar donanım bileşenlerini daha güçlü yapmak herkesin isteği. DDR4 ise tam da bunun için üretilmiş bir RAM.

Hız ve Volt kullanımları:

*DDR2: 400-1066 MT/s hızına sahip ve 1.8 Volt kullanıyor.

*DDR3: 800-2133 MT/s hızına sahip ve 1.5 Volt kullanıyor.

*DDR4: 2133-4266 MT/s hızına sahip ve 1.05 Volt kullanıyor.

Bu kadar düşük volt kullanımlarına inilince üreticiler bu teknolojiyi telefon ve tabletlerde de kullanmayı düşündü ve 2014 serisi cihazların içine DDR4 konulmaya başlandığı söyleniyor. Bu sene oldukça büyük performans artışları yaşayacağımızı söyleyebiliriz.

 

Ne zaman mevcut olacak?

Üreticiler bunun 2014’ün ikinci yarısından itibaren kullanılmaya başlanacağını söylüyor. Aynı zamanda bunun ses kontörlü, dokunmatik yetenekleri ve yüksek çözünürlüklere senkronize etmenin de zaman alacağını ekliyorlar. 

 

Çeviri: incehesap.com

709832
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google'dan dev proje. Google, kırsal bölgelerde ve internet erişiminin kısıtlı oldu yerlerde innterne erişimi sağlamak için dev bir adım attı.
 • En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  Ferrari'nin en hızlı ve en güçlü otomobili piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. 0-100 km'yi 2.9'de katedecek olan 812 Superfast, Uluslararası Otomobil Fuarında tanıtılacak.
 • Asusun Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus'un Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus sanal gerçeklik gözlüğünde bir çığır açacağa benziyor. Asus, diğer sanal gerçeklik gözlüğü üreticilerinden farklı bir ürünle meraklılarının karşısına çıkacak. Ayrıntıları haberimizde...
 • Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home ile neler yapılabilir? Sizin sadece bir sözünüzle evinizin ihtiyacı olan siparişlerini veren biri olsa hiç fena olmazdı değil mi? Google Home bunu yapacak desek!
 • Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple'ın geliştirici odaklı pek çok yeniliği tanıttığı WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) etkinliğinin bu yılki tarihi belli oldu!
 • KasperskyOS Tanıtıldı!

  KasperskyOS Tanıtıldı!

  KasperskyOS, sıkı siber güvenlik gereksinimleri olan gömülü sistemler için tasarlanmış özel bir işletim sistemi. İşte KasperskyOS işletim sisteminin özellikleri ve daha fazlası...
 • SamsungWA Artık Türkiyede!

  SamsungWA Artık Türkiye'de!

  Samsung'un online alışveriş sitesi artık Türkiye'de. Giyilebilir teknoloji ürünleri ve bir çok ürün aksesuarı bulunun siteye artık Türkiye'den ulaşmak mmkün.
 • ZTEnin Yeni Akıllı Saati!

  ZTE'nin Yeni Akıllı Saati!

  ZTE'nin, Android Wear işletim sistemi ile çalışan ilk akıllı saati ZTE Quartz piyasaya sızdırıldı. Peki ne gibi özellikleri barındırıyor...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama