Cortana, Windows 10 Mobil, Hololens ve Project Spartan

Windows 10 ile birlikte gelen Cortana, Windows 10 Mobil, Hololens ve Project Spartan'a dair tüm ayrıntılar haberimizde...
23 Ocak 2015 13:19
Cortana, Windows 10 Mobil, Hololens ve Project Spartan
Kullanıcılarını yeni bir mobilin ve bulutun öncelikli olduğu daha kişisel bir döneme davet eden Microsoft CEO’su Satya Nadella, Windows 10’a geçişlerin Windows 7, Windows 8.1, ve Windows Phone 8.1 için ücretsiz olacağını açıkladı.
 
Windows 9’u atlayarak Windows 10’a geçiş yapan Microsoft, bu açıklamayla güncellemelerin nasıl olacağı konusundaki soru işaretlerini de kaldırmış oldu. Sözü fazla uzatmadan açıklanan yeniliklere göz atalım.
 
 
 
Cortana - Akıllı asistan
 
 
Microsoft’un dijital assistan uygulaması Cortana, Windows 10 ile artık bilgisayarlar ve tabletlerde de kullanılabilecek. Microsoft’un Apple’ın Siri’sine bir yanıt olarak ilk kez mobilde tanıttığı Cortana, kullanıcılarına akıllı hatırlatmalar yapan ve bilgiye daha hızlı ulaşmalarını sağlayan bir uygulama.
 
Yazıyla veya sesle iletişim kurulabilen Cortana’nın şimdiye dek ne kadar kullanıcısı olduğunu bilemiyoruz ama Windows 10 ile masaüstünde milyonlarca kullanıcıya ulaşacağını tahmin etmek zor değil.
 
 
 
 
Windows 10 Mobil  
 
 
Windows 10, tek bir işletim sistemiyle tüm cihazlarda yerini almak istiyor ve bu nedenle Windows Phone ve Windows RT mobil işletimlerinin yerini de Windows 10’un mobil sürümü alıyor.
 
Microsoft, ikinci kez ve daha güçlü bir şekilde geliştirdiği hibrit işletim sistemiyle daha etkili bir çıkış yapmak istiyor. Eğer Microsoft başarılı olabilirse bu alanda rakiplerinin önüne geçecek, zira Apple ve Google halen ayrı işletim sistemleri arasında uygulama tabanlı senkronizasyonla işlerini yürtüüyor.
 
 
 
 
Project Spartan
 
 
Microsoft’un Project Spartan kod adıyla yeni bir internet tarayıcısı üzerinde çalıştığı biliniyordu. Microsoft bu gizli projenin perdesini kaldırdı ve birlikte çalışabilirlik, dayanıklılık ve keşfedilebilirlik açısından daha iddialı bir web deneyimi sunan yeni tarayıcısını tanıttı.
 
Yeni bir tasarıma da sahip olan tarayıcının getireceği yeniliklerden en önemlileri web sitelerinde gezinirken not alma (tuş takımı veya kalem üzerinden), web sayfalarını kolayca başkalarıyla paylaşma ve okuma modu özelliği olacak.
 
Okuma moduna aktarılan içeriklere çevrimdışı da erişilebilecek ve farklı cihazlar arasında senkronize olacak. Diğer yandan Cortana buradaki bildileri de değerlendirmelerine katacak.
 
 
 
‘Universal’ uygulamalar
 
Artık Windows’u bir hizmet (servis) olarak gören Microsoft, masaüstü ve mobil ayrımını kaldırmaya kararlı. Windows 10’da ‘universal’ uygulamalar her cihazda aynı deneyimi sunacak. Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Outlook uygulamalarının başını çektiği Windows 10 güncellemesi zamanla diğer uygulamaları da kapsayacak.
 
Windows 10 Office uygulamaları tüm cihazlarda ‘dokunmatik’ bir deneyim sunacak.  PowerPoint’te sunulan yeni imza özelliği ile kullanıcılar gerçek zamanlı not alabilecek. One Drive içerik eşitliğinin taşıyıcısı olacak.
 
 
 
Xbox Live ve yeni Xbox oyunları da Windows 10’da
 
Microsoft platform eşitlemesine Xbox tarafında da el atıyor. XBox Live ve yeni XBox uygulamaları da Windows 10 ile uyumlu olacak. Yani Windows 10 üzerinden  XBox Live ve yeni XBox oyunlarına erişebilecek.
 
Game DVR özelliği ile oyuncular oyun anlarını kaydedebilecek ve yeni oyunları arkadaşları ile paylaşabilecek. Üstelik farklı cihazlar arasında da bu paylaşımı yapabilecek. Microsoft bu yeniliklerle oyunseverlerin heyecanını üst seviyeye çıkaracak.
 
 
 
HoloLens ile Holografik deneyim karşınızda
 
Windows 10, sadece hibrid bir işletim sistemi olmakla kalmıyor dünyanın ilk holografik bilgi işlem platformu olarak da tarihte kendine ayrı bir sayfa açıyor. Geliştiricilerin holografik deneyimler tasarlamasını sağlayan bir dizi API içeren bu özellik Windows 10 uygulamalarının hologram olarak çalışmasını sağlayacak.
 
 
 
Süreklilik (Continuum) modu ile hibrid deneyimi iyileşecek
microsoft windows 10 yenilikleri  (7)Windows 10 kullanıcıları süreklilik (continuum) modu sayesinde 2’si 1 arada (hibrid) cihazlarda, klavye-fare-dokunmatik geçişlerini kolayca yapabilecek.
 
 
 
Yeni Microsoft Surface Hub
Surface Hub da yeniliklerden nasibini alıyor. Artık ekiplerin birlikte daha verimli çalışmasını sağlayacak. Dahili kamera, sensör ve mikrofonlarla birlikte çok noktalı dokunma ve dijital mürekkep kullanımı gibi donanımsal yenilikler öne çıkacak.
 
55 inç ve 84 inç olmak üzere iki boyutta tasarlanan Surface Hub’ın dijital beyaz tahta özelliği ile uzak konferans görüşmesi, birden çok cihaz üzerinden paylaşım gibi özellikler gelecek.
 
 
 
Windows 10 için 800 bin geri bildirim
Windows 10’u geliştirirken 1.7 milyon kullanıcıdan 800 bin geribildirim alan ve bunları değerlendiren Microsoft, sonuç olarak aşağıdaki yenilikleri pazara sunmaya hazır hale getirmiş.
 
Microsoft, kişisel bilgisayar için önümüzdeki hafta Windows 10’u, Şubat ayında ise Windows 10 Mobil’in teknik önizlemeye açacak.
 
Windows hakkında insider.windows.com adresinden detaylara erişebilirsiniz.
webrazzi
743722
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei' nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei, MWC 2017'de akıllı telefonların yanı sıra yeni işletim sistemi EMUI 5.1'i de tanıtmaya hazırlanıyor. İşte Huawei EMUI 5.1 hakkında daha fazlası...
 • WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  Whatsapp'a yeni bir güncelleme geldi. Whatsapp'ın yeni güncellemesi Status bugünden itibaren aktif olacak.
 • iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  Apple, geliştiriciler için iOS 10.3 Beta 3 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme acaba ne gibi yenlikler sunuyor. Detaylar haberimizde...
 • Tindera Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Tinder'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulaması olarak kabul edilen Tinder, çok yakında kısa video paylaşımları yapılabilecek şekilde güncellenebilir.
 • VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  iOS ve Android platformunda yer alan başarılı fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nin yeni hizmeti olan VSCO X'i kullanıma sunuldu.
 • OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. Güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Buyurun birlikte detaylarını inceleyelim.
 • Windows 10 Cloudtan Kötü Haber!

  Windows 10 Cloud'tan Kötü Haber!

  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 Cloud henüz tamamlanmadı. Fakat Longhorn isimli Twitter kullanıcısı Windows 10 Cloud'u hacklediğini duyurdu.
 • Windows 10da Açık!

  Windows 10'da Açık!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da 0 gün açığı keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi?
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy S8 Plus Detaylandı!Galaxy S8 Plus Detaylandı!
  Samsung'un 1 ay sonra resmi olarak tanıtması beklenen telefonu Galaxy S8 Plus hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Evan Blass Twitter'dan…
 • BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!
  BlackBerry'nin yeni telefonu QWERTY klavyeli KeyOne tanıtıldı. Android işletim sistemi ile gelecek olan telefona gelin birlikte bakalım. İşte…
 • Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!
  Mobil Dünya Kongresi yaklaştıkça firmaların tanıtım yapacağı ürünlerde netleşmeye başladı. Sony de MWC 2017'de Xperia X 2017 tanıtacağı iddia…
 • 32 GBlık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?32 GB'lık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?
  Apple'ın, onuncu yıla özel çıkaracağı iPhone'larda devrim gibi yeniliklere gideceği iddia ediliyor. Yeni gelen bilgiler ise saklama alanı ile ilgili.…
 • iPhone Da Patladı!iPhone Da Patladı!
  Akıllı telefonların patlaması haberlerini artık sıkça duymaya başladık. Patlayan telefonlar kervanına iPhone'da katıldı. Bu sefer de iphone 7 Plus…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama