• Anasayfa
  • İnternet
  • Çin Hükümeti Uygulama Mağazalarını Kontrol Altına Alıyor!

Çin Hükümeti Uygulama Mağazalarını Kontrol Altına Alıyor!

Çin'de yeni yürürlüğe giren yasaya göre artık uygulama mağazalarının faaliyet serbesti zorlaşıyor. Faaliyet göstermek isteyen mağazalar Çin Hükumetinin kontrolü altına girecek.
16 Ocak 2017 14:31
Çin Hükümeti Uygulama Mağazalarını Kontrol Altına Alıyor!
Çin, interneti sansürleme girişimlerine bir yenisini de mobil uygulama mağazaları üzerinden ekliyor.
 
Ülkede faaliyet gösteren mobil uygulama mağazalarını sıkı kontrol altında tutan Çin, şimdi bu konuda daha da ileri giderek, mobil uygulama mağazalarındaki her detayı kontrol etmek istiyor.
 
Ülkede halihazırda Google Play mağazasına erişim yasakken, Apple'ın AppStore'u ise ağır kısıtlamalar altında çalışıyor.
 
Artık herkes Çin hükumetine hesap verecek
 
16 Ocak'la beraber yürürlüğe giren yasaya göreyse artık mağazalar faaliyet göstermek için Çin'de kayıt yaptırmak zorunda ve bu kaydın sonunda mağazalara çalışma lisansı verilecek.
 
Kaydı yaptırmak ise, mağazalardaki tüm detayları Çin hükumetinin kontrolüne vermek anlamına geliyor. Hükumet, istemediği her türlü uygulamayı mağazalardan çıkarabilecek ve elbette uygulamalarda yazılıp çizilen her ifadeyi de kontrol altında tutabilecek.
 
 
Uygulamalarla ilgili tüm veri kayıtları Çin içindeki sunucularda tutulacak ve Çin hükumeti de istediği zaman bu verilere ulaşabilecek.
 
Böylece mobil uygulamalara efektif bir sansür uygulaması getirilmiş olacak. 
 
Öte yandan ülkede Google Play'e uygulanan erişim yasağı da bu izinler alındıktan sonra kaldırılmış olacak ve Çinliler Android telefonlarına, resmi Google Play mağazasından uygulama indirebilecek.
 
shiftdelete
651621
Bu haberler ilginizi çekebilir