Chrome'da eller havaya

Bilgisayarlarda sesli komut devri başlıyor...
30 Kasım 2013 21:24
Chromeda eller havaya

OK Google şeklinde sesli komut verme imkanı olan kullanıcılar, Google Chrome internet tarayıcıya özel yeni eklentiyi kullanarak benzer deneyimi masaüstünde yaşayabilirler. Bu yenilik ilk aşamada sadece ABD’deki kullanıcılara sunuluyor.

Bundan böyle bilgisayarınız kulaklarını açıp sürekli sizi dinliyor olacak. ABD’de yarın gerçekleşecek Şükran Günü kutlamalarından hemen önce ve bir nevi hediye olarak sunulan yeni eklenti sayesinde anahtar kelime destekli sesli arama desteği ekleniyor. Tek yapmanız gereken Google Chrome sürüm 31 ve üstü kurup Web Store ortamına gitmek ve ücretsiz uygulamayı indirmek. Eklentiyi kurduktan sonra Motorola Moto X ve Xbox One’da olduğu gibi konuşarak sesli komut verilebiliyor.
 
Kullanıcıların basit biçimde OK Google diyerek söze başlaması ve aranacak kelimeyi söylemesi yetiyor. Döviz ve birim dönüşümleri, tarihler ya da benzer faydalı bilgiler de sorgulanabiliyor. Bu yeniliği Android 4.4 kullanıcıları da elde ediyor. Sistemin çalışması için kullanıcının mikrofon sembolüne tıklamasına gerek kalmıyor. Sesli komutlarla X dakikalık hatırlatma notu başlatılabiliyor. Bunun için Chrome’da Google’a ait bir sekmenin açık olması ve öne çıkması şart. Sonuç olarak Chrome’un açık kalması yeterli olmuyor.
radikal
Etiketler : Chrome , google
195726
Bu haberler ilginizi çekebilir