Chromebook modelleri 11 milyon adet satacak

Ülkemize Asus Chromebox mini PC modeli ile ilk adımını atan Chrome OS platformu, esas olarak ABD'de oldukça yoğun kullanılıyor ve mini PC ile dizüstü olmak üzere iki farklı konsept mevcut. Son rakamlar ise ...
09 Nisan 2014 18:34
Chromebook modelleri 11 milyon adet satacak
Dizüstü konsepti olan Chromebook modelleri ABD'de dizüstü pazarının yüzde 25'ine hakim durumda ve yükselen bir ivmeye sahip. ABI Research analizine göre geçen yıl global olarak 2.1 milyon Chromebook sevkiyatı yapıldı. Bunun yüzde 89'u ise Kuzey Amerika kıtasında gerçekleşti.
 
2019 yılında ise Chromebook modelleri global olarak 11 milyon satış rakamına erişecek. Daralma yaşayan PC pazarında Chromebook modellerinin yükselmesi, tüketicinin düşük maliyetli cihazlara daha fazla ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor.
 
Analizde Windows taşınabilir PC modellerinin de ortalama fiyat olarak 2019 yılına kadar gerileyeceği tahmin ediliyor. Geleceğin ultra taşınabilir cihazlarında maliyet, internet bağlantısı ve bulut servisleri ön planda olacak. Chromebook modellerinin de bu anlamda pazarı değiştirebilecek bir potansiyeli olduğu belirtiliyor.  
donanimhaber
143433
Bu haberler ilginizi çekebilir