Chromebook cihazlarına MediaTek desteği

Donanımı ve uygun fiyatı ile ABD dizüstü pazarının neredeyse yüzde 30'una hakim hale gelen Chromebook ürünleri, MediaTek sayesinde daha da mütevazi bir donanıma kavuşabilir.
14 Temmuz 2014 16:20
Chromebook cihazlarına MediaTek desteği
Gelen bilgilere göre MediaTek, Chrome işletim sisteminin temeli olan Chromium programına bir test cihazı için kod katkısı yapmaya başladı. Bu test cihazı Moose adı verilen Cortex-A7 tabanlı bir işlemci barındırıyor. 
 
Genelde Chromebook modellerinde Intel veya nadiren Exynos işlemciler yer almaktaydı. MediaTek'in düşük maliyetli yongaları sayesinde Chromebook modellerinin 200$'ın da altına inebileceği konuşuluyor.
 
MediaTek ucuz yongasetleri ile özellikle Asya pazarında alt seviye mobil cihazlarda yüzde 50 civarında pay sahibi olmayı başardı. Google'ın MediaTek işlemcileri ile Chromebook ürünlerini Asya pazarında daha ilgi çeker hale getirmek istediği tahmin ediliyor. 
 
Ancak MediaTek'in Cortex-A7 yongasetlerinin gücü belli ve belirli sayıda mobil cihaza hayat veriyor. Sınırlı bir güç ile Chromebook'lara entegre edilecek yongasetlerinin performans konusunda darboğaz yaşatabileceği ifade ediliyor. Şimdilik deneme aşamasında olduğu için MediaTek yongasetli cihazların ne zaman piyasaya sürüleceği bilinmiyor. 
donanimhaber
Etiketler : Chrome , Chromebook , google , Intel , MediaTek
634440
Bu haberler ilginizi çekebilir