• Anasayfa
  • Oyun
  • Candy Crush telif hakkı düğümü çözüldü!

Candy Crush telif hakkı düğümü çözüldü!

Daha sadece birkaç ay önce Candy Crush Saga'nın yapımcısı King'in içerisinde "Candy" ya da "Saga" geçen bütün oyunlara karşı savaş açtığı gibi trajikomik bir haberle çalkalanmıştı oyun dünyası.
20 Nisan 2014 17:09
Candy Crush telif hakkı düğümü çözüldü!

King'in  ilk hedefi The Banner Saga'nın şekerlerle yakından uzaktan alakası olmaması ve Viking'leri konu alması ofiste de bizim için bayağı bir alay konusu oldu doğrusu. Hemen arkasından ortaya çıkan Candy Swipe'ın da aslında Candy Crush'tan önce çıkmış olması ve King'in yaptığı oyunun Candy Swipe'a aslında aşırı benziyor olması kaşlarımızı bir kez daha havaya dikmemize ve King'e karşı antipati beslemeye başlamamıza sebep olmuştu.

Oyun sektöründen aldıkları sert tepkilerin sonucunda King geri adım atmaya sonunda razı oldu anlaşılan. Stoic'in kendi websitesi üzerinden konuyla ilgili yaptığı yeni açıklama şu şekilde: "Stoic olarak The Banner Saga'yla ilgili telif hakkı davasında King'le ortak bir antlaşmaya varmış olmaktan memnunuz. İki taraf da kendi telif haklarını koruyup, bu markalar altında oyun geliştirmeye devam etmekte karar kıldı."
 
 
Benzer bir açıklama King'e kendi oyununu çaldıkları için zehir zemberek bir açık mektup yazan Candy Swipe'ın yapımcısından da geldi: "King'le CandySwipe isim hakkı için yaşadığımız mücadelenin sona erdiğini açıklamaktan memnuniyet duyuyorum. Onlar benim telif hakkı için yaptığım başvuruya olan itirazlarını geri çekti, ben de onlara karşı yaptığım suçlamayı düşürdüm. Anlaşıldı ki onlar da Candy Crush ismini ben oyunumu piyasaya sürmeden önce seçmişler ve amaçları da hiçbir zaman benim oyunumu elimden almak değilmiş. Artık her iki oyun da sorun olmadan beraber varolabilecek."
 
Açıkçası bu açıklamalar bizi çok da ikna etmedi. Bize daha çok King kendi itibarını temize çıkartmak için uzlaşma yoluna gitmiş gibi geliyor ama en azından kimsenin daha fazla madur olmayacağını bilmek güzel.
merlininkazani
Etiketler : Candy Crush , Oyun , Oyunlar
35190
Bu haberler ilginizi çekebilir