Büyük saldırı başlıyor...

Belki daha önce adını duymadınız ama kendilerine Dragonfly diyen hacker grubu, dünyayı korkutuyor! Yapılan açıklamada büyük saldırının bugün içerisinde başlayacağı açıklandı...
04 Temmuz 2014 16:35
Büyük saldırı başlıyor...

Symantec'e göre, elektrik hatlarına erişim imkanı olan bir hacker grubu Avrupalı enerji şirketlerine saldırmaya başladı.

 

Raporda, Dragonfly isimli hacker grubunun istihbarat amaçlı bir çok önemli enerji dağıtım şirketine saldırdığı belirtiliyor. Hacker grubu, elektrik üretim firmaları, petrol boru hatlarını hedef alıyor. Grubun hedef aldığı ülkeler arasında ise ABD, İspanya, Fransa, İtalya, Almanya, Polonya ve pek çok petrol boru hattının bulunduğu Türkiye bulunuyor.

 

Symantec bu saldırının endişe verici olduğunu vurguluyor. Dragonfly grubunun yukarıda bahsettiğimiz ülkelerin enerji kaynaklarına çok ciddi saldırılarda bulunduğunu ve ileride saldırıların hasar verici boyutlara ulaşabileceğini belirten Symantec grubun henüz tüm yeteneklerini kullanmadığını da söylüyor. Raporda aynı zamanda Dragonfly'ın saldırılarında zararlı uzaktan erişim araçlarını kullandığı belirtiliyor.

 


Ele geçirilen bilgilerin ülkelere göre dağılımı

 

RAT ismi verilen zararlı uzaktan erişim araçları, saldırılacak bilgisayarda tüm yetkiyi saldırgana verebiliyor. Dragonfly saldırılarında Backdoor.Oldrea isimli yazılımı kullanıyor ve saldırılacak bilgisayara fark ettirmeden yerleşiyor. Bir kere bilgisayara yüklenince, Oldrea tüm sistem bilgilerini ve dosya listelerini saldırganların sunucularını göndermeye başlayan yazılım tamamen uzaktan yönetiliyor.

 

Dragonfly aynı zamanda Trojan.Karagany yazılımını da topladığı bilgileri kendilerine göndermek ve ele geçirilen bilgisayara yeni yazılımlar kurmak için kullanıyor. Dragonfly'ın kullandığı kötü amaçlı yazılımlar bunlarla da sınırlı değil. Grup aynı zamanda sahte e-postalarla kullanıcı ve bilgisayar bilgilerini de topluyor.

chip
882555
Bu haberler ilginizi çekebilir
En Çok Okunan Haberler
 • Appleın Üç Telefonu Yanyana!Apple'ın Üç Telefonu Yanyana!
  Apple merakla belenen yeni amiral gemisi iPhone 8, iPhone 7s ve 7s Plus ile birlikte ortaya çıkıt. İşte ayrıntıları...
 • Galaxy S7 Edgee Ekranı Ödülü!Galaxy S7 Edge'e Ekranı Ödülü!
  Samsung'un eski amiral gemisi Galaxy S7 Edge ekran ödülü aldı. Ayrıca Galaxy S7 Edge geçen yılın en çok satan telefonları arasındaydı.
 • Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!Messenger, Yeni Güncellemeye Kavuştu!
  Facebook Messenger'a yeni birgüncelleme geldi. İşte yeni güncelleme ile gelen değişiklikler...
 • Galaxy S9dan Haber Var!Galaxy S9'dan Haber Var!
  Samsung'un Galaxy serisinin bir sonraki amiral gemisi Galaxy S9 hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Yeni bilgilere göre Galaxy S9 oldukça iddialı…
 • Nokia 9, 8GB RAM İle Gelecek!Nokia 9, 8GB RAM İle Gelecek!
  Nokia'nın yeni amiral gemisi Nokia 9, Geekbench testinde göründü. Nokia 9, 8GB RAM ile gelecek. İşte ayrıntıları...
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama