Bir sonraki siparişinizi tahmin edecek

Ünlü alışveriş platformu Amazon'dan herkesi şaşırtan hamle...
28 Ocak 2014 12:05
Bir sonraki siparişinizi tahmin edecek
Bir süre önce insansız hava araçları ile sipariş dağıtımı projesini basına tanıtan Amazon, bu kez çok daha ilginç bir proje üzerinde çalışıyor. Projeye göre müşteri sonraki siparişini vermeden Amazon ne istediğini tahmin edebilecek.
 
Amazon'un projesi geçen ay onaylanan bir patent başvurusunda ortaya çıktı. Amazon müşterinin bir sonraki siparişinin ne olacağını henüz sipariş vermeden tahmin edebilen bir algoritma geliştiriyor. 
 
Tahmin üzerinden kargo belirsiz bir adrese doğru yola çıkıyor ve sipariş verildiği anda da tam adres kargoya tanımlanıyor. Otonom ön sevkiyat olarak adlandırılan sistem ile aradaki insan unsurunun çıkarılarak yükün yapay zekaya bırakılması ve böylece maliyetten tasarruf yapılması amaçlanıyor.
 
Algoritma kişinin satın alma geçmişini, anketlerle belirlenmiş önceliklerini, demografik verilerini, tarayıcı alışkanlıklarını, istek listelerini ve bunun gibi pek çok paramtreyi hesaplayarak tahmin yapıyor.
 
Projede farklı senaryolarla yola çıkan kargonun hangi adrese yönleneceği, eğer sipariş gecikirse müşteriye yakınlık durumuna göre nerede bekleyeceği gibi durumlar da hesaplanabiliyor. 
 
Amazon'un bu sisteminin ülkedeki enerji ve su hatlarının yönlendiriliş stratejisinden ilham aldığı belirtiliyor. Yani akım her halükarda devam ediyor ve talebe göre evlere yönlendiriliyor. Ancak bu tür bir sistem için dağıtım depolarındaki standartların tamamen değiştirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Bununla birlikte sistemin daha iyi bir stok yönetimine sebep olacağı ümit ediliyor. 
 
Bu noktada eğer bir sipariş olmazsa yani sistem hata verirse ne olacağı sorusu akıllara geliyor. Amazon yine de kargoyu hediye amacıyla farklı bir kullanıcıya gönderiyor ve kargoyu geri çağırmıyor. 
 
Amazon'un yeni patentinin e-ticaret sektöründe nasıl bir etki yaratacağı bilinmiyor. Firma 1999 yılında tek tıkla hızlı alışveriş patentini elde etmişti ve ülkede bu sistemi kullanmak isteyen tüm firmaların kendisinden lisans almasını sağlamıştı. 
donanimhaber
Etiketler : Amazon , internet
404405
Bu haberler ilginizi çekebilir
En Çok Okunan Haberler
 • Apple, AirPodsun Reklam Flimlerini Yayınladı!Apple, AirPods'un Reklam Flimlerini Yayınladı!
  Apple, iPhone 7 ile birlikte tanıttığı kablosuz kulaklığı AirPods için yeni reklam filmleri yayınladı. İşte Apple'ın AirPods reklamları!
 • WhatsAppta Yeni Dönemi!WhatsApp'ta Yeni Dönemi!
  WhatsApp, yeni özelliği ile adından söz ettireceğe benziyor. Bu yeni özelliği ile kurumsal firmalara hizmet vermeye başlayacak. İşte haberin…
 • iPhone 8de Çelik Çerçeve Mi Olacak?iPhone 8'de Çelik Çerçeve Mi Olacak?
  Apple’ın iPhone 4’ün tasarım çizgilerini, iPhone 8 üzerinde yeniden hayat vermek adına cam panelleri bir arada tutmak için paslanmaz çelik bir çerçeve…
 • CES 2017de Intel Rüzgarı Esti!CES 2017'de Intel Rüzgarı Esti!
  CES 2017'de Intel, sanal gerçeklikten, akıllı gözlüklere ve drone'lar kadar bir çok yeni teknoloji tanıttı.
 • Nokia 8 Sızıntısı Gerçek Mi?Nokia 8 Sızıntısı Gerçek Mi?
  CES 2017'de Nokia 8 sızıntısı ortaya çıkmıştı. Söz konusu görüntüler hakkında açıklma geldi. İşte o açıklamalar.
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama