Bilgisayarınızı 4 adımda temizleyin

Eğer PC'niz gereksiz araç ve uygulamalarla dolup taşıyorsa, işte onu rahatlatmanın 4 "doğal" yolu...
29 Mayıs 2014 11:18
Bilgisayarınızı 4 adımda temizleyin

Sadece birkaç sene önce 30-40GB'lık sabit disklerle yetiniyorduk ancak bugün, 1TB'lık disklere neredeyse her yerde rastlar olduk. Ancak aynı şekilde boyutları büyüyen yazılım, medya dosyaları ve oyunlar, disklerimizi hızla doldurabiliyor.

 

Diskiniz tamamen dolmamış olsa bile boş alan açarak bir miktar performans artışı elde etmeniz mümkün olabilir. Bu iş için kullanabileceğiniz birçok üçüncü parti araç var. Bu yazımızdaysa Windows'un kendi araçlarıyla boş alanınızı nasıl geri kazanabileceğinizi sizlere anlatacağız.

 


Disk Temizleme aracı

 

Windows'la birlikte gelen Disk Temizleme aracı, gereksiz, eski dosyaları silmekte oldukça başarılı. Aracı çalıştırmak için Windows 8'in giriş ekranında (veya Windows 7'nin başlat menüsünde) Disk Temizleme yazarak aracı aramanız ve onu çıkan sonuçlar arasından çalıştırmanız yeterli.

 

Aracı ilk açtığınızda sisteminizi tarayacak; bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde karşınıza farklı kategorilerdeki gereksiz dosyaların diskinizde ne kadar yer kapladığını gösteren bir pencere gelecek. Temizliğe başlamak için kategorilerin yanındaki kutucukları seçip Tamam'a tıklamanız yeterli.

 

Eski işletim sistemi yükleme dosyalarını silmek isterseniz, "Sistem dosyalarını temizle" düğmesini kullanabilirsiniz. Bu işlemi daha önce yapmadıysanız, 1GB veya daha fazlasını elde etmeniz mümkün.

chip
Etiketler : bilgisayar , Disk
866686
Bu haberler ilginizi çekebilir