Bilgisayar performansını artırın

Ne yazık ki bilgisayarlarımız ilk kurulduğu zaman gösterdiği performansı uzun süre koruyamaz. Buna karşın bilgisayar performansını artırmak istiyorsanız haberimizi okumanız yeterli.
14 Ağustos 2014 18:30
Bilgisayar performansını artırın

"Windows şişmesi" olarak bilinen süreçte onlarca program bilgisayar kullanıcısının ihtiyaçları için kurulur ve bu zamanla performansı düşürür. Bunu çözmek için periyodik olarak izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

 
GEREKSİZ DOSYALARI SİLİN
 
Bunun için CCleaner'ı indirin, kurun ve kaldırmak istediğiniz gereksiz içerikleri belirleyerek silme işlemine başlayın. Kayıt dosyasındaki gereksiz girdileri de aynı yazılım ile silmeniz mümkün. Elbette bu uygulamayı kullanırken, gereksiz gibi görünen dosyalarla kazara sonsuza kadar vedalaşmadığınızla da emin olmanız gerekiyor.
 
 
BAŞLANGIÇ PROGRAMLARINI DÜZENLEYİN
 
Windows'u ilk kurduğunuzda jet hızıyla açılan bir bilgisayarınız olur genelde. Birkaç ay sonra ise bilgisayarınızın güç düğmesine bastığınızda, sistem kendini toparlayana kadar bilgisayar başında beklemeye başlarsınız. Bu performans düşüşünün en büyük etkenlerinden biri de başlangıç uygulamalarıdır.
 
İşletim sisteminiz açıldığı anda kendini çalıştıran uygulamalar, bilgisayarı açmanızdan internete girmenize kadar geçen süreyi uzatır. Sadece ihtiyaç duyduğunuzda kullandığınız Steam veya torrent uygulamaları gibi programlar yine CCleaner kullanılarak kolayca kademeli olarak açılır hale getirilebilir.
 
 
RAM EKLEYİN
 
Özellikle 4 GB gibi birkaç yıl öncesinin standardı olan bir belleğe sahipseniz, bilgisayarınızın yazılım ayarlarına girişmeden önce çözümü donanımda arayabilirsiniz.
 
 
Bilgisayarınızda kullanılan RAM bellek iki katına çıktığında, aynı anda birden fazla uygulama çalıştırdığınızda belirgin bir performans artışı gözlemlersiniz. Çok daha şaşırtıcı bir performans görmek isterseniz en az 128 GB'lık bir SSD depolama birimi alıp, Windows'u onun üzerine kurun.
 
Çeviri: incehesap
772925
Bu haberler ilginizi çekebilir
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy S8 Plusın Ekran Ücreti!Galaxy S8 Plus'ın Ekran Ücreti!
  Galaxy S8 Plus'ın ekranı kırıldığı zaman değiştirmenin de bir maliyeti olacak. İşte Galaxy S8 Plus'ın ekran değişim ücreti.
 • Whatsapp Güncellemesi Türkiyede!Whatsapp Güncellemesi Türkiye'de!
  Sosyal medya platformun en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp'ın güncellemesi Türkiye'de yayınlandı. Yeni güncelleme ile artık Siri,…
 • Xiaomi Mi 6 Çıktığı Anda Tükendi!Xiaomi Mi 6 Çıktığı Anda Tükendi!
  Xiaomi Mi 6, Çin'de satışa çıktı. Xiaom'nin yeni amiral gemisi Mi 6, satışa çıktığı anda saniyeler içinde tükendi!
 • iPhone 8in Kalıbı Ortaya Çıktı!iPhone 8'in Kalıbı Ortaya Çıktı!
  Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 8 hakkında sızıntılar durmak bilmiyor. Bugün iPhone 8'in kasa kalıbı olduğu iddia edilen yeni bir görüntü ortaya…
 • Beyaz iPhone 8 Konseti Ortaya Çıktı!Beyaz iPhone 8 Konseti Ortaya Çıktı!
  Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8 ile ilgili yeni konsept videosu yayınlandı. Konsept videosunda beyaz iPhone, oldukça güzel görünüyor.
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama