Bilgisayar performansını artırın

Ne yazık ki bilgisayarlarımız ilk kurulduğu zaman gösterdiği performansı uzun süre koruyamaz. Buna karşın bilgisayar performansını artırmak istiyorsanız haberimizi okumanız yeterli.
14 Ağustos 2014 18:30
Bilgisayar performansını artırın

"Windows şişmesi" olarak bilinen süreçte onlarca program bilgisayar kullanıcısının ihtiyaçları için kurulur ve bu zamanla performansı düşürür. Bunu çözmek için periyodik olarak izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

 
GEREKSİZ DOSYALARI SİLİN
 
Bunun için CCleaner'ı indirin, kurun ve kaldırmak istediğiniz gereksiz içerikleri belirleyerek silme işlemine başlayın. Kayıt dosyasındaki gereksiz girdileri de aynı yazılım ile silmeniz mümkün. Elbette bu uygulamayı kullanırken, gereksiz gibi görünen dosyalarla kazara sonsuza kadar vedalaşmadığınızla da emin olmanız gerekiyor.
 
 
BAŞLANGIÇ PROGRAMLARINI DÜZENLEYİN
 
Windows'u ilk kurduğunuzda jet hızıyla açılan bir bilgisayarınız olur genelde. Birkaç ay sonra ise bilgisayarınızın güç düğmesine bastığınızda, sistem kendini toparlayana kadar bilgisayar başında beklemeye başlarsınız. Bu performans düşüşünün en büyük etkenlerinden biri de başlangıç uygulamalarıdır.
 
İşletim sisteminiz açıldığı anda kendini çalıştıran uygulamalar, bilgisayarı açmanızdan internete girmenize kadar geçen süreyi uzatır. Sadece ihtiyaç duyduğunuzda kullandığınız Steam veya torrent uygulamaları gibi programlar yine CCleaner kullanılarak kolayca kademeli olarak açılır hale getirilebilir.
 
 
RAM EKLEYİN
 
Özellikle 4 GB gibi birkaç yıl öncesinin standardı olan bir belleğe sahipseniz, bilgisayarınızın yazılım ayarlarına girişmeden önce çözümü donanımda arayabilirsiniz.
 
 
Bilgisayarınızda kullanılan RAM bellek iki katına çıktığında, aynı anda birden fazla uygulama çalıştırdığınızda belirgin bir performans artışı gözlemlersiniz. Çok daha şaşırtıcı bir performans görmek isterseniz en az 128 GB'lık bir SSD depolama birimi alıp, Windows'u onun üzerine kurun.
 
Çeviri: incehesap
643815
Bu haberler ilginizi çekebilir