Bilgisayar nasıl temizlenir? Tamiri nasıl yapılır?

Hayatımızın değişmez parçası haline gelen bilgisayarlar nasıl temizlenir? Tamiri nasıl yapılır? Bir bilgisayarın entegre bileşenleri herhangi bir anormallikte performansa zarar verebilir ancak bazı genel sorunları kişisel düzeyde giderebiliriz. Etkili bilgisayar onarım ipuçları ve bunları uygulayacak birkaç hile mevcut.
25 Haziran 2014 11:55
Bilgisayar nasıl temizlenir? Tamiri nasıl yapılır?

Bilgisayar onarımının önemi bizim kişisel bilgilerimizi içerdiği için büyük önem arz etmekte. Bazı sorunlar karmaşık iken bazıları ise oldukça basittir. Size vereceğimiz birkaç ipucu ile kendi sisteminizi onarabilirsiniz.

 

Bilgisayarınızın Donması

Bilgisayarınız herhangi bir donanım veya yazılım sorunu nedeniyle donabilir, işte bunun arkasındaki esas nedeni bilmek gerekir. Eğer bir yazıcı ya da tarayıcı gibi herhangi bir donanım aygıtları bağlıyken sorun başlamış ise dikkat edin; sürücü çatışması yüzünden sorun oluşmuş olabilir. Yeni bir sabit disk montajı sonrası oluşmuşsa o zaman yetersiz güç ya da çok fazla ısı nedeniyle oluşmuş olabilir. Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 

1-Bilgisayarınızı dinlenmeye bırakın

 

 

Eğer her zaman bilgisayarınızı açık bırakıyorsanız, sık sık fişini en az 30 saniyeliğine çıkarıp tekrar takarak bu sorunu çözebilirsiniz. Böylece donanım ve hafıza temizlenmiş olur.

 

2-Bilgisayarınızın çok ısınıp ısınmadığına bakın

 

 

Bunun için göz içini açmanız gerekir. Şunu unutmayın ki bilgisayarınızın kasasını açmadan önce bilgisayarınızı kapatmanız gerekir. Uzun saçlarınız varsa sırtınıza doğru atın, iletken takılarınız varsa çıkarın. Herhangi bir kıvılcım da hem kendinize hem de donanıma zarar verebilirsiniz.

 

3-Bilgisayarınızın kapağını açın ve metal kasanın sıcaklığını kontrol edin

 

 

Eğer sıcaksa kesinlikle bazı termal sorunlarınız var demektir. Yavaşça ön ve arka fanları inceleyip tozları alınabilir, gizli partikülleri de temizleyebilirsiniz. Bu temizleme işlemi sırasında fiber bez kullanmanızı öneririz. Unutmayın: Tüm bu işlemler için bilgisayarınız kapalı olmak zorunda.

·         Bilgisayarınızda birden fazla sabit disk varsa bunları yanyana sağa eğimli takmaktan kaçının. Isı sebebiyle eğrilebilirler. Geniş bir yuvaya ekstra bir sabitdisk takmak için, CD-ROM veya DCD-ROM sürücüsü gibi, herhangi bir bilgisayar parçaları satan bir mağazadan montaj dirsekleri satın alabilirsiniz.

 

 

·         Bilgisayarınızın sorunu olmasa dahi düzenli olarak fanlarınızı temizlemeniz gerekir.

 

 

·         Tüm bunlardan sonra kasayı kapatmadan önce mutlaka tüm kabloları ve tüm parçaların takılı olduğunu kontrol edin ve anakarta baskı uygulamaktan kaçının.

 

 

4-Aygıt Sürücülerini kontrol edin

 

 

Windows Güncellemeleri sırasında birçok bilgisayarda donma olabilir ve bunun sebebi yanlış bir sürücü indirmek ya da yüklemek olabilir. Aygıt Yöneticisi üzerinden bu durumu kontrol edebilirsiniz. Bu sırada varsa takılı USB, çıkarın. Güncelleme ve bir sürücü indirip yükleme işleminizden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve normal çalışıyorsa bir sorun yoktur. Ancak normal çalışmıyorsa Sistem Geri Yükleme üzerinden yüklediklerinizi geri alabilirsiniz.

 

5-Sistem Geri Yükleme

 

 

Şu şekilde ulaşabilirsiniz:

Başlat – Tüm programlar – Donatılar – Sistem Araçları – Sistem Geri Yükleme

 

6-Hard Diskinizi kontrol edin

 

Hard disk sizin bilgi deponuzdur ve uzun süredir kullanılan hard disk zarar görmüş ve darmadağın durumda olabilir ve bu da bilgisayarınızın performansını yavaşlatır. Bu nedenle düzenli olarak düzenli olarak kötü yazılımları taramak ve kaldırmak için Windows yardımcı CHKDSK kullanın. Bu bilgisayarın sağlığını korumak için en iyi yollardan biridir.

Mavi Ekran Sorunu

 

 

Bilgisayarınızdaki uygulama yazılımı veya işletim sistemindeki boşluklar yüzünden bilgisayarınız herhangi bir erişim veya yükü reddediyor olabilir. Bu programları ortadan kaldırmak ve bilgisayarınızı düzeltmek ve uyumlu bir anti-virüs programı indirebilirsiniz.

·         Kayıt Defteri Hataları

Windows Kayıt Defteri bilgisayarınızda donanım ve yazılım ayarları ile ilgili bilgileri tutar. Kötü niyetli bir program kayıtları bozarsa mavi ekranla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar doğrudan kayıt defteri üzerinden düzenlenir. Bu problemler kayıt defteri üzerinden elle veya üçüncü parti yazılımlar ile düzeltilebilir. Daima kayıt defterini düzenlemek ile uğraşmak istemiyorsanız kayıt defterini yedekleyebilirsiniz.

Çeviri: incehesap

999923
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Telefonlara Süper Hızlı İnternet!

  Telefonlar'a Süper Hızlı İnternet!

  5G teknolojisine daha geçmeden mobil cihazlarda internet hızı artacak. Qualcomm'un yeni LTE modemi Snapdragon X20, mobil cihazların indirme hızını 1,2Gbps'e çıkarıyor.
 • Apple Park Ne Zaman Açılacak?

  Apple Park Ne Zaman Açılacak?

  Steve Jobs'ın en büyük projelerinden biri olan ve merakla beklenen Apple Park ne zaman açılacak? Apple Park'ın açılmasıyla çalışanlar Apple Park'a taşınacak.
 • Snapchat Gözlükleri Piyasaya Çıkıyor!

  Snapchat Gözlükleri Piyasaya Çıkıyor!

  10 saniyelik video kaydı yapabilen Snapchat'in Spectaceles akıllı gözlükleri satışa çıktı. Detaylar haberimizde...
 • Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google'dan dev proje. Google, kırsal bölgelerde ve internet erişiminin kısıtlı oldu yerlerde innterne erişimi sağlamak için dev bir adım attı.
 • En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  Ferrari'nin en hızlı ve en güçlü otomobili piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. 0-100 km'yi 2.9'de katedecek olan 812 Superfast, Uluslararası Otomobil Fuarında tanıtılacak.
 • Asusun Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus'un Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus sanal gerçeklik gözlüğünde bir çığır açacağa benziyor. Asus, diğer sanal gerçeklik gözlüğü üreticilerinden farklı bir ürünle meraklılarının karşısına çıkacak. Ayrıntıları haberimizde...
 • Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home ile neler yapılabilir? Sizin sadece bir sözünüzle evinizin ihtiyacı olan siparişlerini veren biri olsa hiç fena olmazdı değil mi? Google Home bunu yapacak desek!
 • Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple'ın geliştirici odaklı pek çok yeniliği tanıttığı WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) etkinliğinin bu yılki tarihi belli oldu!
En Çok Okunan Haberler
 • iPhone Da Patladı!iPhone Da Patladı!
  Akıllı telefonların patlaması haberlerini artık sıkça duymaya başladık. Patlayan telefonlar kervanına iPhone'da katıldı. Bu sefer de iphone 7 Plus…
 • İşte HTC U Ultra Fiyatı!İşte HTC U Ultra Fiyatı!
  HTC U Ultra'nın fiyatı belli oldu. HTC U Ultra 1 Mart'tan itibaren raflardaki yerini alacak. Yalnız HTC'nin yeni telefonunun fiyatı oldukça yüksek…
 • iPhone 6 ve 6sde Yaşanan Sorun Çözüldü!iPhone 6 ve 6s'de Yaşanan Sorun Çözüldü!
  iPhone 6 serisinde yaşanan aniden kapanma sorunu kullanıcılar tarafından oldukça şikayet edilmişti. Şikayetler üzerine Apple tarafından açıklama…
 • Hackerların Tuzağına Düşmeyin!Hackerların Tuzağına Düşmeyin!
  Hackerlar bu sefer Google Chrome'u kullanarak kullanıcıları tuzağa düşürüyor. Bu yüzden kullanıcılar hayli tedirgin durumda. Fidye virüsü adı verilen…
 • LGnin Yeni Gücü LG X Power 2 Tanıtıldı!LG'nin Yeni Gücü LG X Power 2 Tanıtıldı!
  LG'nin güçlü telefonu LG X Power 2 tanıtıldı. MWC 2017'de görücüye çıkacak olan LG X Power 2, 4500 mAh gücünde pile sahip. X Power 2'nin işletim…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama