Bilgisayar nasıl temizlenir? Tamiri nasıl yapılır?

Hayatımızın değişmez parçası haline gelen bilgisayarlar nasıl temizlenir? Tamiri nasıl yapılır? Bir bilgisayarın entegre bileşenleri herhangi bir anormallikte performansa zarar verebilir ancak bazı genel sorunları kişisel düzeyde giderebiliriz. Etkili bilgisayar onarım ipuçları ve bunları uygulayacak birkaç hile mevcut.
25 Haziran 2014 11:55
Bilgisayar nasıl temizlenir? Tamiri nasıl yapılır?

Bilgisayar onarımının önemi bizim kişisel bilgilerimizi içerdiği için büyük önem arz etmekte. Bazı sorunlar karmaşık iken bazıları ise oldukça basittir. Size vereceğimiz birkaç ipucu ile kendi sisteminizi onarabilirsiniz.

 

Bilgisayarınızın Donması

Bilgisayarınız herhangi bir donanım veya yazılım sorunu nedeniyle donabilir, işte bunun arkasındaki esas nedeni bilmek gerekir. Eğer bir yazıcı ya da tarayıcı gibi herhangi bir donanım aygıtları bağlıyken sorun başlamış ise dikkat edin; sürücü çatışması yüzünden sorun oluşmuş olabilir. Yeni bir sabit disk montajı sonrası oluşmuşsa o zaman yetersiz güç ya da çok fazla ısı nedeniyle oluşmuş olabilir. Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 

1-Bilgisayarınızı dinlenmeye bırakın

 

 

Eğer her zaman bilgisayarınızı açık bırakıyorsanız, sık sık fişini en az 30 saniyeliğine çıkarıp tekrar takarak bu sorunu çözebilirsiniz. Böylece donanım ve hafıza temizlenmiş olur.

 

2-Bilgisayarınızın çok ısınıp ısınmadığına bakın

 

 

Bunun için göz içini açmanız gerekir. Şunu unutmayın ki bilgisayarınızın kasasını açmadan önce bilgisayarınızı kapatmanız gerekir. Uzun saçlarınız varsa sırtınıza doğru atın, iletken takılarınız varsa çıkarın. Herhangi bir kıvılcım da hem kendinize hem de donanıma zarar verebilirsiniz.

 

3-Bilgisayarınızın kapağını açın ve metal kasanın sıcaklığını kontrol edin

 

 

Eğer sıcaksa kesinlikle bazı termal sorunlarınız var demektir. Yavaşça ön ve arka fanları inceleyip tozları alınabilir, gizli partikülleri de temizleyebilirsiniz. Bu temizleme işlemi sırasında fiber bez kullanmanızı öneririz. Unutmayın: Tüm bu işlemler için bilgisayarınız kapalı olmak zorunda.

·         Bilgisayarınızda birden fazla sabit disk varsa bunları yanyana sağa eğimli takmaktan kaçının. Isı sebebiyle eğrilebilirler. Geniş bir yuvaya ekstra bir sabitdisk takmak için, CD-ROM veya DCD-ROM sürücüsü gibi, herhangi bir bilgisayar parçaları satan bir mağazadan montaj dirsekleri satın alabilirsiniz.

 

 

·         Bilgisayarınızın sorunu olmasa dahi düzenli olarak fanlarınızı temizlemeniz gerekir.

 

 

·         Tüm bunlardan sonra kasayı kapatmadan önce mutlaka tüm kabloları ve tüm parçaların takılı olduğunu kontrol edin ve anakarta baskı uygulamaktan kaçının.

 

 

4-Aygıt Sürücülerini kontrol edin

 

 

Windows Güncellemeleri sırasında birçok bilgisayarda donma olabilir ve bunun sebebi yanlış bir sürücü indirmek ya da yüklemek olabilir. Aygıt Yöneticisi üzerinden bu durumu kontrol edebilirsiniz. Bu sırada varsa takılı USB, çıkarın. Güncelleme ve bir sürücü indirip yükleme işleminizden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve normal çalışıyorsa bir sorun yoktur. Ancak normal çalışmıyorsa Sistem Geri Yükleme üzerinden yüklediklerinizi geri alabilirsiniz.

 

5-Sistem Geri Yükleme

 

 

Şu şekilde ulaşabilirsiniz:

Başlat – Tüm programlar – Donatılar – Sistem Araçları – Sistem Geri Yükleme

 

6-Hard Diskinizi kontrol edin

 

Hard disk sizin bilgi deponuzdur ve uzun süredir kullanılan hard disk zarar görmüş ve darmadağın durumda olabilir ve bu da bilgisayarınızın performansını yavaşlatır. Bu nedenle düzenli olarak düzenli olarak kötü yazılımları taramak ve kaldırmak için Windows yardımcı CHKDSK kullanın. Bu bilgisayarın sağlığını korumak için en iyi yollardan biridir.

Mavi Ekran Sorunu

 

 

Bilgisayarınızdaki uygulama yazılımı veya işletim sistemindeki boşluklar yüzünden bilgisayarınız herhangi bir erişim veya yükü reddediyor olabilir. Bu programları ortadan kaldırmak ve bilgisayarınızı düzeltmek ve uyumlu bir anti-virüs programı indirebilirsiniz.

·         Kayıt Defteri Hataları

Windows Kayıt Defteri bilgisayarınızda donanım ve yazılım ayarları ile ilgili bilgileri tutar. Kötü niyetli bir program kayıtları bozarsa mavi ekranla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar doğrudan kayıt defteri üzerinden düzenlenir. Bu problemler kayıt defteri üzerinden elle veya üçüncü parti yazılımlar ile düzeltilebilir. Daima kayıt defterini düzenlemek ile uğraşmak istemiyorsanız kayıt defterini yedekleyebilirsiniz.

Çeviri: incehesap

687865
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Hepimiz Wi-Fi ağındaki yavaşlıktan çoğu kez şikayet etmişizdir. Yeni proje ile Wi-Fi ağındaki yavaşlık tarihe karışacak. İşte detaylar...
 • Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Geleceğin otomobilleri otonom araçlar hızlı bir şekilde yayılıyor. Nvidia da otonom araç pazarına girmeye başladı ve Bosch ile ortak oldu. Bosch da, Nvidia'nın Drive PX 2 isimli sürücü asistanı platformunu otomobil üreticilerine satacak.
 • Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung, International Forum Design tarafından düzenlenen iF Tasarım Ödülleri'nde 49 ödül aldı. Geçen yıla göre aldığı ödül sayısını artıran Samsung, müthiş başarı elde etti. İşte aldığı ödüller...
 • Oculus İçin Yeni Özellik!

  Oculus İçin Yeni Özellik!

  Facebook'un sanal gerçekli kiti Oculus, yeni Rooms 1.2 ve Facebook Canlı Yayın özelliğini duyurdu. Böylelikle insanlar artık kişisel hesaplarından canlı yayın yapabilecekler.
 • Transformers 5in Fragmanı Yayınlandı!

  Transformers 5'in Fragmanı Yayınlandı!

  Türkiye'de bu yaz vizyona girecek Transformers 5 filminin fragmanı yayınlandı. Filmin fragmanında dünyanın nasıl bir yer haline geldiği görülüyor. Yine heyecan dolu bir film bizleri bekliyor.
 • Googleın 4K Akıllı Tahtası!

  Google’ın 4K Akıllı Tahtası!

  Google'ın 55 inçlik akıllı tahtasının fiyatı belli oldu. Google’ın 4K çözünürlüklü akıllı tahtası Jamboard Mayıs ayında kullanıcıların hizmetine sunulacak!
 • Akıllı Ceket Geliyor!

  Akıllı Ceket Geliyor!

  Levi's ve Google'dan ortak yapım "akıllı ceket" geliyor. Akıllı ceket ne zaman piyasada olacak? Fiyatı ne olacak. Tüm bu soruların cevabı haberimizde!
 • Amazonun Yapay Zekası Alexanın Beklemediği Soru!

  Amazon’un Yapay Zekası Alexa’nın Beklemediği Soru!

  Amazon'nun yapay zekaya sahip asistanı Alexa hiç beklemediği bir soruyla karşı karşıya kaldı. Soruya cevap veremeyip kendisini kapattı. İşte ayrıntılar...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama