'Beyaz hackerlar' Yarıştı!

Türkiye'nin en kapsamlı siber mücadelesi "Bayrağı Yakala" etkinliği kamu, üniversiteler ve özel sektörün katılımıyla gerçekleştirildi.
26 Ekim 2017 17:02
Beyaz hackerlar Yarıştı!
Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret (STM) AŞ tarafından gerçekleştirilen "Bayrağı Yakala" etkinliği, siber güvenlik uzmanları ve bu alana merak duyanları bir dizi yarışma etrafında buluşturdu.
 
Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen CTF Capture The Flag (Bayrağı Yakala) etkinliğinde "beyaz hacker" rolüne soyunan yarışmacılar, sistemdeki açıkları bulmak için kıyasıya yarıştı. Etkinliğe kamu, üniversiteler ve özel sektörden takımlar katıldı.
 
 
Kriptoloji, tersine mühendislik, Wi-Fi gibi alanlarda mücadele ettiler
 
Türkiye’nin milli siber güvenlik çalışmalarına öncülük eden STM’nin Ankara’daki bir otelde gerçekleştirdiği etkinlik, STM Genel Müdürü Davut Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başladı. Gazeteci-yazar Serdar Kuzuloğlu’nun sunumunu üstlendiği etkinlik, siber güvenlik profesyonelleri ve meraklılarının mücadelesine sahne oldu. 
 
 
Önceliği Türkiye için siber güvenlik alanında nitelikli insan kaynağı yetiştirmek olan etkinlikte katılımcılar, STM’nin siber güvenlik ekibi tarafından özel oluşturulan yarışma ortamına kasıtlı yerleştirilen sistem açıklarını bularak ilerlediler. Siber güvenlik uzmanlarının kendilerini geliştirme fırsatı yakaladığı yarışmada katılımcılar, kriptoloji, tersine mühendislik, Wi-Fi gibi dallarda belirlenen hedeflere ulaşmak için mücadele ettiler.
 
Anadolu ajansı
50547
Bu haberler ilginizi çekebilir