Bataryaları tarihe gömecek teknoloji

Günümüzde bataryalar, akıllı telefonlardan tabletlere, mutfak eşyalarından elektrikli otomobillere kadar son derece geniş bir kullanım alanına sahip. Bu teknoloji batarya teknolojisinde devrime yol acacak!
28 Mayıs 2014 12:44
Bataryaları tarihe gömecek teknoloji

Elektrikli cihazların batarya sıkıntısını dindirmeye yönelik araştırmaların en dikkat çekicilerinden biri, ABD’nin Vanderbilt Üniversitesi’nden geliyor. Bu üniversite’de görev yapan araştırmacıların çalışması eğer hayata geçerse, bildiğimiz türden bataryalara veda etmemiz gündemde.

 

İçerisinde süperkapasitör devresi bulunan yapısal malzeme üretmeyi başaran Vanderbilt Üniversitesi araştırmacıları, enerjisini kendi gövdesinde depolayan akıllı telefonlar, tabletler ve hatta otomobilleri gerçeğe çevirme hazırlığında. Son derece dayanıklı olduğu belirtilen bu malzeme, 80 G gücündeki sarsıntılara ve 44 psi’lık basınca dayanıyor.

 

Klasik bataryalara kıyasla daha hızlı şarj olan ve daha uzun kullanım süresi sunan bu malzemenin ekonomik bir biçimde toplu üretilmesinin yolları üzerinde çalışılmakta.

technolabs
Etiket : batarya
353358
Bu haberler ilginizi çekebilir
En Çok Okunan Haberler
 • Apple, AirPodsun Reklam Flimlerini Yayınladı!Apple, AirPods'un Reklam Flimlerini Yayınladı!
  Apple, iPhone 7 ile birlikte tanıttığı kablosuz kulaklığı AirPods için yeni reklam filmleri yayınladı. İşte Apple'ın AirPods reklamları!
 • WhatsAppta Yeni Dönemi!WhatsApp'ta Yeni Dönemi!
  WhatsApp, yeni özelliği ile adından söz ettireceğe benziyor. Bu yeni özelliği ile kurumsal firmalara hizmet vermeye başlayacak. İşte haberin…
 • iPhone 8de Çelik Çerçeve Mi Olacak?iPhone 8'de Çelik Çerçeve Mi Olacak?
  Apple’ın iPhone 4’ün tasarım çizgilerini, iPhone 8 üzerinde yeniden hayat vermek adına cam panelleri bir arada tutmak için paslanmaz çelik bir çerçeve…
 • CES 2017de Intel Rüzgarı Esti!CES 2017'de Intel Rüzgarı Esti!
  CES 2017'de Intel, sanal gerçeklikten, akıllı gözlüklere ve drone'lar kadar bir çok yeni teknoloji tanıttı.
 • Nokia 8 Sızıntısı Gerçek Mi?Nokia 8 Sızıntısı Gerçek Mi?
  CES 2017'de Nokia 8 sızıntısı ortaya çıkmıştı. Söz konusu görüntüler hakkında açıklma geldi. İşte o açıklamalar.
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama