Bataryaları tarihe gömecek teknoloji

Günümüzde bataryalar, akıllı telefonlardan tabletlere, mutfak eşyalarından elektrikli otomobillere kadar son derece geniş bir kullanım alanına sahip. Bu teknoloji batarya teknolojisinde devrime yol acacak!
28 Mayıs 2014 12:44
Bataryaları tarihe gömecek teknoloji

Elektrikli cihazların batarya sıkıntısını dindirmeye yönelik araştırmaların en dikkat çekicilerinden biri, ABD’nin Vanderbilt Üniversitesi’nden geliyor. Bu üniversite’de görev yapan araştırmacıların çalışması eğer hayata geçerse, bildiğimiz türden bataryalara veda etmemiz gündemde.

 

İçerisinde süperkapasitör devresi bulunan yapısal malzeme üretmeyi başaran Vanderbilt Üniversitesi araştırmacıları, enerjisini kendi gövdesinde depolayan akıllı telefonlar, tabletler ve hatta otomobilleri gerçeğe çevirme hazırlığında. Son derece dayanıklı olduğu belirtilen bu malzeme, 80 G gücündeki sarsıntılara ve 44 psi’lık basınca dayanıyor.

 

Klasik bataryalara kıyasla daha hızlı şarj olan ve daha uzun kullanım süresi sunan bu malzemenin ekonomik bir biçimde toplu üretilmesinin yolları üzerinde çalışılmakta.

technolabs
Etiket : batarya
236285
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
 • Jeff Bezos, Bill Gatesi Geride Bıraktı!

  Jeff Bezos, Bill Gates'i Geride Bıraktı!

  Uzun süre dünyanın en insanı unvanını elinde bulunduran Bill Gates, artık dünyanın en zengin insanı değil. Bu koltuğun sahibi artık Jeff Bezos. İşte Amozon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama