Bataryaları tarihe gömecek teknoloji

Günümüzde bataryalar, akıllı telefonlardan tabletlere, mutfak eşyalarından elektrikli otomobillere kadar son derece geniş bir kullanım alanına sahip. Bu teknoloji batarya teknolojisinde devrime yol acacak!
28 Mayıs 2014 12:44
Bataryaları tarihe gömecek teknoloji

Elektrikli cihazların batarya sıkıntısını dindirmeye yönelik araştırmaların en dikkat çekicilerinden biri, ABD’nin Vanderbilt Üniversitesi’nden geliyor. Bu üniversite’de görev yapan araştırmacıların çalışması eğer hayata geçerse, bildiğimiz türden bataryalara veda etmemiz gündemde.

 

İçerisinde süperkapasitör devresi bulunan yapısal malzeme üretmeyi başaran Vanderbilt Üniversitesi araştırmacıları, enerjisini kendi gövdesinde depolayan akıllı telefonlar, tabletler ve hatta otomobilleri gerçeğe çevirme hazırlığında. Son derece dayanıklı olduğu belirtilen bu malzeme, 80 G gücündeki sarsıntılara ve 44 psi’lık basınca dayanıyor.

 

Klasik bataryalara kıyasla daha hızlı şarj olan ve daha uzun kullanım süresi sunan bu malzemenin ekonomik bir biçimde toplu üretilmesinin yolları üzerinde çalışılmakta.

technolabs
Etiket : batarya
295252
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Xiaomi'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Mi VR Play 2 piyasaya çıkıyor. Oldukça uygun fiyatlı olma özelliği dikkatleri üzerine çeken Mi VR Play 2'in özelliklerine ve fiyatına birlikte bakalım.
 • Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+ı Tanıttı!

  Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+'ı Tanıttı!

  Xiaomi, CES 2017'de duyurduğu yeni VR aksiyon kamerası YI 4K+'ı tanıttı. 4K ile 60 FPS anı yakalayabilen VR sınıfı kamera, oldukça iddialı görünüyor...
 • Samsungun Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung'un Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung, Galaxy S8'ın yanında tanıtımını yaptığı aksesuarlardan biri de DeX'ti. Aksesuarlar arasında en çok merak edilenlerden biri de DeX'ti. Galaxy S8'i mini bir bilgisayara dönüştüren DeX'e yakından bakalım.
 • İşte Samsung Gear 360(2017)!

  İşte Samsung Gear 360(2017)!

  Samsung, Galaxy S8'in yanında yeni aksesuarlarını da tanıttı. Onlardan bir de Gear 360 kamerasının 2017 model versiyonu. İşte Gear 360 ile ilgili tüm detaylar...
 • Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom kablosuz hoparlör tanıtıldı. Logitech'in suya dayanıklı yeni kablosuz hoparlörü, 360 derece ses verebilme özelliğine sahip. İşte Wonderboom'um fiyatı ve özellikleri...
 • Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus Republic of Gamers, Strix GD30 masaüstü oyuncu bilgisayarını duyurdu. İşte Strix GD30'un tüm detayları...
 • Samsungdan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan müthiş cep saati konsepti! İşte o görüntüler...
 • Dellden 8K Çözünürlüklü Monitör!

  Dell'den 8K Çözünürlüklü Monitör!

  Dell’in 8K çözünürlüklü yeni monitörü ön siparişlerle satışa sunuldu. Dell'in yeni 8K çözünürlüklü monitörünün fiyatını duyunca inanamayabilirsiniz!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama