Bataryaları tarihe gömecek teknoloji

Günümüzde bataryalar, akıllı telefonlardan tabletlere, mutfak eşyalarından elektrikli otomobillere kadar son derece geniş bir kullanım alanına sahip. Bu teknoloji batarya teknolojisinde devrime yol acacak!
28 Mayıs 2014 12:44
Bataryaları tarihe gömecek teknoloji

Elektrikli cihazların batarya sıkıntısını dindirmeye yönelik araştırmaların en dikkat çekicilerinden biri, ABD’nin Vanderbilt Üniversitesi’nden geliyor. Bu üniversite’de görev yapan araştırmacıların çalışması eğer hayata geçerse, bildiğimiz türden bataryalara veda etmemiz gündemde.

 

İçerisinde süperkapasitör devresi bulunan yapısal malzeme üretmeyi başaran Vanderbilt Üniversitesi araştırmacıları, enerjisini kendi gövdesinde depolayan akıllı telefonlar, tabletler ve hatta otomobilleri gerçeğe çevirme hazırlığında. Son derece dayanıklı olduğu belirtilen bu malzeme, 80 G gücündeki sarsıntılara ve 44 psi’lık basınca dayanıyor.

 

Klasik bataryalara kıyasla daha hızlı şarj olan ve daha uzun kullanım süresi sunan bu malzemenin ekonomik bir biçimde toplu üretilmesinin yolları üzerinde çalışılmakta.

technolabs
Etiket : batarya
548722
Bu haberler ilginizi çekebilir