Avrupa Birliğinden Google'a Ağır Yaptırımlar!

Avrupa Parlamentosu, teknoloji devi Google’ın pazar gücünü kötüye kullandığını ileri sürerek, şirketin arama ve diğer ticari operasyonlarını birbirinden ayıracak yasa tasarısını onayladı. Bağlayıcılığı bulunmayan düzenlemeyle baskının artırılması amaçlanıyor.
29 Kasım 2014 18:50
Avrupa Birliğinden Googlea Ağır Yaptırımlar!
AVRUPA Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’yla Amerikan internet devi Google arasında dört yıldır süren güç gösterisine, “arama motoru hizmetleri ile ticari faaliyetlerin birbirinden ayrılması” çağrısını içeren karar tasarısını onaylayarak katıldı. AP’nin önceki gün Strasbourg’da yapılan oylamada 174’e karşı 384 oyla kabul ettiği karar bağlayıcılığı olmayan ancak siyasi desteği yansıtması açısından sembolik önem düzeyi yüksek bir içeriğe sahip. Arama sonuçlarında ticari önceliklerin öne çıkarılmasını engellemeyi amaçlayan kararın temel hedefini haksız rekabeti önlemek oluşturuyor. Avrupalı parlamenterler bu hedefe ulaşmak için arama motoru hizmeti sunan firmaların sıkı şekilde denetlenmesini ve tarafsızlık ilkesine bağlı kalınmasını talep etti.
 
 
 
4 YILLIK SORUŞTURMA
 
Rekabet koşullarının korunmasının dijital pazardaki önemine atıf yapılan kararda AB Komisyonu’na, “Arama motorları, listeleme, değerlendirme ve sıralama sonuçlarını çarpıtmadan ve şeffaf bir şekilde vermelidir” mesajı gönderildi. AP’nin doğrudan Google’a atıf yapmadığı ancak hedefin açık ve net şekilde bu şirket olduğunun hissedildiği karar, Google’a karşı Avrupa’daki, en azından Birlik kurumlarındaki, havanın iyiden iyiye bozulduğunun göstergesi olarak algılanıyor. AB Komisyonu, arama motoruna yönelik uygulama ve politikaların rekabet kurallarına aykırı olduğu yönündeki şikayetler nedeniyle 2010’dan bu yana Google hakkında kapsamlı bir soruşturma yürütüyor. AP’nin Belçikalı üyelerinden Marc Tarabella’nın, “AB Komisyonu’na aynı zamanda da Google gibi Amerikan şirketlerine ve vatandaşlara güçlü bir sinyal vermek istedik” şeklindeki ifadeleri ve Fransız parlamenter Anne Sander’in, “Umarım karar Avrupa’nın yeni dijital dünyanın kolonisi olmaktan çıkmasını güvence altına alma amaçlı elektrik şoku etkisi yaratır” yönündeki sözleri atılan adımın amacını özetliyor. 
 
 
 
BASKI ARTIRACAK
 
Kararla verilen mesajın en önemli etkisinin, “hassas konuyu dikkatli şekilde inceleyeceği” taahhüdünde bulunan AB Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager’in üzerindeki “daha hızlı adım atma” baskısını arttırması olması bekleniyor. Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) Grubu’nun Alman üyelerinden Evelyne Gebhardt, karar sürecinin yavaşlığından yakınarak, “Komisyon araştırıyor da araştırıyor. Araştırmaya başlamasının üzerinden yıllar geçti” dedi. AB Komisyonu, AP kararının soruşturma üzerinde doğrudan etki yaratmayacağını açıklarken AB Komisyonu’nun Dijital Ekonomiden Sorumlu Üyesi Günther Öttinger, günün sonunda umulan doğrultuda bir ayırma yaşanacağını düşünmediğini ifade ederek, “Biz daha çok AB iş dünyasının ve tüketicilerin çıkarlarının korunması amacıyla AB yasalarının tutarlı ve doğru şekilde uygulanmasından bahsediyoruz” dedi.
 
 
 
Avrupa’da pazar payı yüzde 90
 
ABD’nin “endişeyle not ettiği” ve “davanın siyaset konusu yapılmaması uyarısında bulunduğu” karara konu olan anlaşmazlığın giderilmesi konusunda Google ile AB Komisyonu arasında üç girişim olmuş ancak her defasında hükümetlerin ve rakip şirketlerin çıkar koruma amaçlı manevraları nedeniyle sonuca ulaşmak mümkün olmamıştı. Avrupa’da Google ile tam anlamıyla rekabet edecek bir şirketin olmadığı, bu durumun da etkisiyle şirketin Avrupa pazarındaki payının yüzde 90 seviyesinde olduğu bir ortamda alınan karar, AB’nin dijital sektöre yönelik kuralları yeniden belirleme ve yerel şirketlere destek olma çabalarını yoğunlaştırdığı bir dönemde alınmasıyla dikkat çekiyor.
hurriyet
Etiketler : google , Kurumsal Haberler
988082
Bu haberler ilginizi çekebilir