• Anasayfa
  • Mobil
  • Telefon
  • Apple'ın,Kullanıcılarının Görüşmelerini Kayıt Altına Aldığına Yönelik…

Apple'ın,Kullanıcılarının Görüşmelerini Kayıt Altına Aldığına Yönelik İddialar

Kullanıcı verilerinin gizliliği konusunda en çok güvenilen ve hassas davranan şirketlerden biri olan Apple, kullanıcılarının konuşma geçmişini gizlice topladığı iddiasıyla suçlanıyor.
18 Kasım 2016 12:19
Appleın,Kullanıcılarının Görüşmelerini Kayıt Altına Aldığına Yönelik İddialar
iPhone, akıllı telefon pazarında güvenli olması ile biliniyor. Uygulamaların büyük bir bölümünde mesajlar uçtan uca şifreli ve Apple çoğu veriyi okuyamıyor, ancak yeni ortaya çıkan bir rapora göre Apple, iPhone'un konuşma geçmişini gizlice topluyor olabilir.
 
Bir Rus araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre herhangi bir iOS cihazda yapılan aramaların telefon numarası, tarihi, saati hatta konuşmanın süresi iCloud'a depolanıyor ve dört aya kadar saklanıyor.
 
Aynı zamanda FaceTime aramaları, WhatsApp ve Viber gibi üçüncü parti uygulamalardan yapılan aramalar da iCloud'a kaydediliyor.
 
Apple'ın her şey için bir açıklaması var!
 
Bu raporu ortaya çıkartan haber siteleri, Apple'ın bu işlemi arama kayıtlarını gizlice depolamak için yaptığını öne sürse de Apple, iCloud'a depolamanın çok daha basit bir sebebi olduğunu söylüyor.
 
Kullanıcılarını gözetlemek gibi bir amacı olmadığını belirten Apple, kullanıcıların iPhone'un konuşma geçmişine diğer cihazlarından da ulaşabilmesi için depoladıklarını açıkladı.Ayrıca Apple, yedekleme sırasında iPhone'un içindeki tüm veriler gibi konuşma geçmişinin de yedeklendiğini belirtti.
 
Sonuç olarak, Apple hiçbir kullanıcısını gözetlemiyor ve güvendesiniz. Tabi, iCloud şifreniz "123456" gibi kolay bir şifre değilse.
 
shiftdelete
337442
Bu haberler ilginizi çekebilir