Apple'ın Yeni Force Touch Hakkında Herşey

Apple'ın Yeni Trackpad'indeki Force Touch Özelliği Nedir? Nasıl Çalışır? Tüm cevaplar haberimizde...
19 Mart 2015 19:27
Appleın Yeni Force Touch Hakkında Herşey
Apple Macbook'larında yer alacak trackpadlerinin bilinenlerden farkı nedir? Nasıl çalışır? Tüm cevaplar haberimizde...
 
 
Öncelikle Apple Trackpad Olayı Nedir?
 
Trackpad aslında bildiğimiz dizüstü bilgisayarlarda bulunan touchpad olarak özetleyebiliriz. Apple bundan 3-4 sene önce bu touchpad'e getirdiği yeni fonksiyonlar ile adını trackpad olarak değiştirdi sadece. Gerçi bu geçen yıllar içerisinde artık birçok laptopta bulunan özellikler olarak karşımıza çıksa da böyle bir başlıkla giriş yapmak daha doğru olacaktı.
 
 
Trackpad'in Touchpad'den Farkları Nelerdir?
 
Bu trackpadlerin bildiğimiz touchpadlerden farkı ise ilk olarak multi-touch denilen, yani sadece tek parmağı değil, birden fazla parmakla yapılan haraketleri algılayabilen ve bu hareketlere farklı fonksiyonların eklendiği bir teknoloji.
 
Ayrıca Apple trackpadlerinde klasik touchpadlerin altına yerleştirilen farelerdeki sol ve sağ tuşları yer almıyor. 
 
 
 
2 parmak ile yaptığınız sağa-sola veya yukarıya-aşağıya doğru yaptığınız sürüklemeler ile bulunduğunuz ekranı da kaydırabiliyorsunuz. Örneğin, bu haberimizi okurken 2 parmağınızı trackpade getirerek aşağı doğru indirdiğinizde yazının alt kısımlarına geldiğinizi göreceksiniz. Yani normal farelerde bulunan orta tuş işlevini yerine getirecek. Sağa-sola yapılan hareket ile de bir önceki veya bir sonraki sayfaya geçme hareketlerini sağlayabilirsiniz.
 
 
 
 
3 parmakla sağa ve sola doğru yapılan hareketler ise sürükle ve bırak hareketleri anlamına geliyor. Buna da örnek vermek gerekirse açık olan bir uygulamayı veya dosyayı 3 parmak hareketi ile istediğiniz konuma sürükleyebiliyorsunuz.
 
 
 
 
4 parmakla ise masaüstüne dönebiliyor, Expose özelliği ile açık pencerelerimize göz atabiliyor veya App Switcher ile uygulamalarımız arasında geçiş yapabiliyoruz. 
 
 
Peki Ya "Force Touch" Nedir?
 
"Daha kuvvetli tıklayın, çok daha fazlasını yapın." sloganıyla tanıtılan yeni trackpad Force Touch trackpad olarak adlandırılıyor. Bilinen tüm trackpad özelliklerinin hepsinin baran bu tackpad'de fazladan bir de force touch özelliği eklendi.
 
 
Taptic Engine denilen yeni sistem ile üretilen bu force touch trackpadler yüzeyin neresine tıklarsanız tıklayın, trackpad'de bulunan kuvvet sensörleri hareketinizi algılayacak ve trackpad’i parmağınıza doğru hareket ettirecek. Böylece yine trackpad’den alışmış olduğunuz aşağıya doğru hareket etme hissini yaşayacağınız iddia ediliyor.
 
Force Touch özelliği ise trackpade eklenen dokunma hissi. Yani trackpad üzerinden kaptığınız kaydırma ve tıklama hareketlerinin yanında bu force touch trackpadlerde dokunma (ya da basma) özellikleri de eklenerek farklı fonksiyonlar eklenmiş.
 
 
Örnek vermek gerekirse, Macbook üzerinden mesajlaşırken arkadaşınız ile buluşmaya karar verdiniz ve arkadaşınız size mesaj attı. Siz de force touchpad üzerinden yapacağınız bu metne uzun tıklama sonrasında Macbook otomatik olarak takvime tarihi ve saati not düşerek sizden onay isteyecek.
 
 
Ayrıca belki de en çok kullanılacak özelliği olacak olan video izlerken ileri ve geri sarma hareketlerinde kolaylık sağlayan force touch, QuickTime’da bir filmi ileri sarma hızını değiştirmek için trackpad’e aşamalı olarak baskı uyguladığınızda farklı sarma hızları uygulayacak. (Örneğin, tıkladığınızda 2x hızında sararken, küçük bir baskı uyguladığınızda 4x, biraz daha bastırdığınızda ise 10x hızında sarma yapacak.)
 
 
Son olarak force trackpad üzerinden imza atarken baskıya duyarlı olmasından dolayı tıpkı normal bir kalemle imza atarken bastırdığınızda kalın yazma durumu da bu trackpadde geçerli oluyor. Yani imzanızda kalın ve ince detaylar varsa bilgisayarınızda bir form için imza eklerken bu duyarlılık sayesinde gerçeğine çok yakın imzalar atabileceksiniz.
webtekno
591565
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • iPhone 9 Haberleri Gelmeye Başladı!

  iPhone 9 Haberleri Gelmeye Başladı!

  Apple'ın sonraki amiral gemisi iPhone 9 hakkında haberler gelmeye başladı. işte iPhone 9 üretimi ile ilgili ilk gelen bilgiler...
 • Galaxy S9dan Haber Var!

  Galaxy S9'dan Haber Var!

  Samsung'un Galaxy serisinin bir sonraki amiral gemisi Galaxy S9 hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Yeni bilgilere göre Galaxy S9 oldukça iddialı geliyor.
 • Google Jamboard Satışa Çıkıyor!

  Google Jamboard Satışa Çıkıyor!

  Google'ın 55 inç ekrana sahip yeni dijital tahtası Google Jamboard satışa sunuldu. İşte Google Jamboard'ın fiyatı ve hakkındaki tüm detayları...
 • İşte Samsung Galaxy Wide 2!

  İşte Samsung Galaxy Wide 2!

  Samsung, yeni telefonu olan Galaxy Wide 2 tanıtıldı. Giriş seviyesi olan Galaxy Wide 2, uygun fiyatı ile de öne çıkıyor.
 • LG X Venture Tanıtıldı!

  LG X Venture Tanıtıldı!

  LG'nin yeni telefonu X Venture tanıtıldı. LG X Venture darbelere ve suya karşı oldukça dayanıklı olması ile dikkat çekiyor...
 • Xiaomi Mi 6 CE Bugün Piyasaya Geliyor!

  Xiaomi Mi 6 CE Bugün Piyasaya Geliyor!

  Xiaomi'nin yeni telefonu olan ve hakkın da pek haber yapılmayan telefonu Xiaomi Mi 6 Ceramic Edition bugün piyasaya sunuluyor. İşte Xiaomi Mi 6 CE'nin fiyatı ve detayları...
 • Galaxy J7 (2017)nin Yeni Renk Seçenekleri!

  Galaxy J7 (2017)'nin Yeni Renk Seçenekleri!

  Samsung'un orta sınıf telefonu Galaxy J7'nin (2017) yeni renk seçenekleri ortaya çıktı. İşte yeni renkleri ile 2017 model Galaxy J7...
 • Samsung Galaxy S8 Active Ortaya Çıktı!

  Samsung Galaxy S8 Active Ortaya Çıktı!

  Samsung'un darbelere karşı ultra dayanıklı telefonu Galaxy S8 Active ortaya çıktı. Galaxy S8 Active IP68 sertifikası ile gelecek!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama