Apple'ın Yeni Force Touch Hakkında Herşey

Apple'ın Yeni Trackpad'indeki Force Touch Özelliği Nedir? Nasıl Çalışır? Tüm cevaplar haberimizde...
19 Mart 2015 19:27
Appleın Yeni Force Touch Hakkında Herşey
Apple Macbook'larında yer alacak trackpadlerinin bilinenlerden farkı nedir? Nasıl çalışır? Tüm cevaplar haberimizde...
 
 
Öncelikle Apple Trackpad Olayı Nedir?
 
Trackpad aslında bildiğimiz dizüstü bilgisayarlarda bulunan touchpad olarak özetleyebiliriz. Apple bundan 3-4 sene önce bu touchpad'e getirdiği yeni fonksiyonlar ile adını trackpad olarak değiştirdi sadece. Gerçi bu geçen yıllar içerisinde artık birçok laptopta bulunan özellikler olarak karşımıza çıksa da böyle bir başlıkla giriş yapmak daha doğru olacaktı.
 
 
Trackpad'in Touchpad'den Farkları Nelerdir?
 
Bu trackpadlerin bildiğimiz touchpadlerden farkı ise ilk olarak multi-touch denilen, yani sadece tek parmağı değil, birden fazla parmakla yapılan haraketleri algılayabilen ve bu hareketlere farklı fonksiyonların eklendiği bir teknoloji.
 
Ayrıca Apple trackpadlerinde klasik touchpadlerin altına yerleştirilen farelerdeki sol ve sağ tuşları yer almıyor. 
 
 
 
2 parmak ile yaptığınız sağa-sola veya yukarıya-aşağıya doğru yaptığınız sürüklemeler ile bulunduğunuz ekranı da kaydırabiliyorsunuz. Örneğin, bu haberimizi okurken 2 parmağınızı trackpade getirerek aşağı doğru indirdiğinizde yazının alt kısımlarına geldiğinizi göreceksiniz. Yani normal farelerde bulunan orta tuş işlevini yerine getirecek. Sağa-sola yapılan hareket ile de bir önceki veya bir sonraki sayfaya geçme hareketlerini sağlayabilirsiniz.
 
 
 
 
3 parmakla sağa ve sola doğru yapılan hareketler ise sürükle ve bırak hareketleri anlamına geliyor. Buna da örnek vermek gerekirse açık olan bir uygulamayı veya dosyayı 3 parmak hareketi ile istediğiniz konuma sürükleyebiliyorsunuz.
 
 
 
 
4 parmakla ise masaüstüne dönebiliyor, Expose özelliği ile açık pencerelerimize göz atabiliyor veya App Switcher ile uygulamalarımız arasında geçiş yapabiliyoruz. 
 
 
Peki Ya "Force Touch" Nedir?
 
"Daha kuvvetli tıklayın, çok daha fazlasını yapın." sloganıyla tanıtılan yeni trackpad Force Touch trackpad olarak adlandırılıyor. Bilinen tüm trackpad özelliklerinin hepsinin baran bu tackpad'de fazladan bir de force touch özelliği eklendi.
 
 
Taptic Engine denilen yeni sistem ile üretilen bu force touch trackpadler yüzeyin neresine tıklarsanız tıklayın, trackpad'de bulunan kuvvet sensörleri hareketinizi algılayacak ve trackpad’i parmağınıza doğru hareket ettirecek. Böylece yine trackpad’den alışmış olduğunuz aşağıya doğru hareket etme hissini yaşayacağınız iddia ediliyor.
 
Force Touch özelliği ise trackpade eklenen dokunma hissi. Yani trackpad üzerinden kaptığınız kaydırma ve tıklama hareketlerinin yanında bu force touch trackpadlerde dokunma (ya da basma) özellikleri de eklenerek farklı fonksiyonlar eklenmiş.
 
 
Örnek vermek gerekirse, Macbook üzerinden mesajlaşırken arkadaşınız ile buluşmaya karar verdiniz ve arkadaşınız size mesaj attı. Siz de force touchpad üzerinden yapacağınız bu metne uzun tıklama sonrasında Macbook otomatik olarak takvime tarihi ve saati not düşerek sizden onay isteyecek.
 
 
Ayrıca belki de en çok kullanılacak özelliği olacak olan video izlerken ileri ve geri sarma hareketlerinde kolaylık sağlayan force touch, QuickTime’da bir filmi ileri sarma hızını değiştirmek için trackpad’e aşamalı olarak baskı uyguladığınızda farklı sarma hızları uygulayacak. (Örneğin, tıkladığınızda 2x hızında sararken, küçük bir baskı uyguladığınızda 4x, biraz daha bastırdığınızda ise 10x hızında sarma yapacak.)
 
 
Son olarak force trackpad üzerinden imza atarken baskıya duyarlı olmasından dolayı tıpkı normal bir kalemle imza atarken bastırdığınızda kalın yazma durumu da bu trackpadde geçerli oluyor. Yani imzanızda kalın ve ince detaylar varsa bilgisayarınızda bir form için imza eklerken bu duyarlılık sayesinde gerçeğine çok yakın imzalar atabileceksiniz.
webtekno
33451
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Moto Zye 360 Derece Kamera!

  Moto Z'ye 360 Derece Kamera!

  Moto Z için 360 dereceli ve 4K video çekimi yapabilen kamera modu geldi. İşte detayları...
 • MIUI 9, Resmi Olarak Tanıtıldı!

  MIUI 9, Resmi Olarak Tanıtıldı!

  Xiaomi, MIUI 9'u sonunda resmi olarak tanıttı. İşte yenilikler ile gelen MIUI 9'un tüm ayrıntıları...
 • Meizu Pro 7 Plusda Sızdı!

  Meizu Pro 7 Plus'da Sızdı!

  Dün Meizu Pro 7'nin özelliklerini gösteren bir görsel sızmıştı. Bugün ise Meizu Pro 7 Plus'ın özelliklerini gösteren bir görüntü ortaya çıktı.
 • Lenovo K7 Sızdı!

  Lenovo K7 Sızdı!

  Lenovo'nun yeni akıllı telefonu sızdı. Yeni gelen bilgilere göre Lenovo K7 Note yakın bir zamanda çıkaracak! İşte haberin ayrıntıları...
 • Moto Z2 Force Edition Resmen Duyuruldu!

  Moto Z2 Force Edition Resmen Duyuruldu!

  Motorola, yeni telefonu Moto Z2 Force Edition resmen duyurdu. İşte yeni telefon Moto Z2 Force Edition'nın özellikleri...
 • Nokia 2, Geekbenchte Ortaya Çıktı!

  Nokia 2, Geekbench'te Ortaya Çıktı!

  Nokia'nın yeni telefonu Nokia 2 Geekbench'te ortaya çıktı. İşte Nokia'nın yeni telefonu Nokia 2'nin aldığı skor...
 • İşte Meizu Pro 7nin Özellikleri!

  İşte Meizu Pro 7'nin Özellikleri!

  Meizu, yeni telefonu Meizı Pro 7'i yarın resmi olarak tanıtacak. Ancak resmi tanıtımdan önce Meizu Pro 7'nin özellikleri sızdı.
 • Çocuklara Özel Telefon Geliyor!

  Çocuklara Özel Telefon Geliyor!

  Japonya'da bir servis sağlayıcı sadece çocuklara özel telefon tanıtacaklarını açıkladı. Telefon sadece gündüz saatlerinde çalışacak. İşte ayrıntılar...
En Çok Okunan Haberler
 • USB 3.2 Duyuruldu!USB 3.2 Duyuruldu!
  Ultra hızlı USB 3.2, duyuruldu. USB 3.1'den 2 kat daha hızlı olacak olan USB 3.2 ile USB standardı sağlanacak.
 • Lenovo K7 Sızdı!Lenovo K7 Sızdı!
  Lenovo'nun yeni akıllı telefonu sızdı. Yeni gelen bilgilere göre Lenovo K7 Note yakın bir zamanda çıkaracak! İşte haberin ayrıntıları...
 • Google Chrome 60 Yayınlandı!Google Chrome 60 Yayınlandı!
  Google, Chrome'un yeni sürümü olan Chrome 60'yı yayınladı. Uzun sürdedir beklenen Touch Bar desteği ile geldi.
 • MIUI 9, Resmi Olarak Tanıtıldı!MIUI 9, Resmi Olarak Tanıtıldı!
  Xiaomi, MIUI 9'u sonunda resmi olarak tanıttı. İşte yenilikler ile gelen MIUI 9'un tüm ayrıntıları...
 • Meizu Pro 7 Plusda Sızdı!Meizu Pro 7 Plus'da Sızdı!
  Dün Meizu Pro 7'nin özelliklerini gösteren bir görsel sızmıştı. Bugün ise Meizu Pro 7 Plus'ın özelliklerini gösteren bir görüntü ortaya…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama