Apple'ın, Touch ID İle İmtihanı!

Apple'ın Eylül ayında tanıtmayı planladığı yeni iPhone modeli ile ilgili haberler bir bir gelmeye devam ediyor. En çok merak edilen konulardan birisi de Touch ID. Ancak Apple, bu meseleyi henüz netleştirmiş değil.
13 Nisan 2017 11:53
Appleın, Touch ID İle İmtihanı!
Apple'ın premium özellikli bir iPhone modeli tasarladığı uzun süredir gündemde. iPhone 8, iPhone Pro, iPhone Edition, iPhone X gibi isimlerle anılan yeni iPhone'daki bazı özelliklerin telefonun üretim sürecinde sıkıntılara sebep olduğu ile ilgili daha önce haberler yapmıştık.
 
Cowen ve Company analisti Timothy Arcuri, Apple'ın 5.8 inçlik uçtan uca OLED ekranlı iPhone'un seri üretimine geçmekte en büyük zorluğu Touch ID'yi ekrana entegre etme konusunda yaşadığını iddia ediyor. Ona göre Apple, bu sorunu çözemezse farklı çözüm yollarına gidebilir.
 
Touch ID için farklı senaryolar
 
Arcuri, tedarik zinciri kaynaklarına dayanarak, Apple'ın iPhone 8'de kendi AuthenTec tabanlı parmak izi sensörü çözümünü kullanacağını iddia ediyor. Fakat bu parmak izi sensörünün şu anda verimliliği düşük. Apple, bir dış çözüm kullanmak istemediği için verimlilik sorunlarını çözemezse, üç farklı senaryodan birini uygulayacak.
 
Apple;
 
• 5.8 inçlik iPhone'dan Touch ID'yi tamamen kaldırıp yalnızca yüz / iris tanımayı kullanabilir. Arcuri, bunun şimdilik yeterince güvenli olmadığını ve Apple Pay ile potansiyel sorunlar ortaya çıkaracağı için bu olasılığının düşük olduğunu belirtiyor.
 
• Touch ID'yi 5.8 inç iPhone'un arkasına yerleştirebilir. Fakat Galaxy S8'den farklı bir yere (logonun altı) koyacağı için ulaşılması zor olabilir. Arcuri, bunun kullanıcı dostu veya en uygun çözüm olmayacağını düşünüyor.
 
 
• 5.8 inçlik iPhone'u üretimini geciktirebilir. Yeni iPhone'u Eylül ayında 4.7-inç ve 5.5-inç modeller ile tanıtarak cihazın satış tarihini erteleyebilir. Bunu AirPods için yapmıştı. En mantıklı senaryo bu görünüyor.
 
Arcuri, Apple'ın parmak izi sensörü ile ilgili kararını Mayıs ayına kadar vereceğini düşünüyor. Eğer AuthenTec tabanlı çözümün verimlilik sorunları çözülemezse iPhone 8'in seri üretimi Eylül ayına kalabilir.
 
Arcuri'nin yeni iPhone ile ilgili görüşleri Barclays analisti Brian White'ın raporu ile oldukça tutarlı. White da iPhone 8'in Eylül ayına yetişmeyeceğini düşünüyor. Touch ID ile ilgili verim sorunları sebebiyle 5.8 inçlik iPhone üretimi henüz başlamadı. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın bileşenleri geçen yıl Mart ayında sızdırılmaya başlamasına rağmen iPhone 8 için sızıntı olmaması muhtemelen bu yüzden.
 
shiftdelete
457717
Bu haberler ilginizi çekebilir