Apple’ın Swift Programlama Dili Artık Açık Kaynak

Apple, Swift programlama dilini açık kaynak kodlu hale getirdi. iOS ve OS X için yazılım geliştirmeyi daha pratik hale getiren Swift hakkında tüm detaylar haberimizde...
04 Aralık 2015 16:37
Appleın Swift Programlama Dili Artık Açık Kaynak
Apple’ın 2014 yılında WWDC etkinliğinde ilk olarak duyurduğu Swift programlama dilimi iOS ve OS X için daha hızlı ve pratik bir şekilde yazılım geliştirmeyi olanaklı kılıyor. Objective-C’ye kıyasla öğrenilmesi daha kolay olan Swift, özellikle Apple ürünleri için yazılım geliştirmek isteyen kullanıcılar için gelecek vadeden bir uğraş konumunda.
 
Daha önce Swift’i açık kaynak kodlu hale getireceğinin müjdesini veren Apple, sonunda swift.org üzerinden bu yöndeki adımını nihayete erdirmiş oldu. Belki de son dönemin kısa vadede en çok ilgi gören yazılım dillerinden biri olan bu yeni kodlama yapısı, açık kaynak kodlu hale gelerek gelecek adına daha stratejik bir konuma da gelmiş oldu.
 
Swift ile geliştirilen uygulamalar, iOS 7, iOS 8 ve iOS 9 işletim sistemine sahip tüm mobil cihazlarda çalışabiliyor. Ayrıca yine aynı kodlama yapısı ile OS X Yosemite, OS X El Capitan, watchOS 2.0 + ve tvOS 9.0 + için yazılım geliştirmek olanaklı hale geliyor. Tabi açık kaynak kodlu yapı sayesinde aynı programlama dili ile yazılımış üçüncü şahıs uygulamaların, farklı platformlarda çalışabilmesi adına yine üçüncü parti sistemlerin ve yazılım çalıştır ortamlarının da önü açılmış oluyor.
 
Bu arada açık kaynak kodlu hale gelmesinden sonra Linux için bir port aracı da yayınlayan Apple, henüz yapım aşamasında da olsa BURADA yer alana bağlantıda Ubuntu için bir indirme bağlantısı paylaştı. Aynı sayfada kurulum için de detaylara ulaşabilirsiniz.
 
Son olarak belirtelim her ne kadar Apple Swift için böyle bir atılım yapmış olsa da geliştirilen yazılımların AppStore’a gönderilebilmesi için Xcode ile birlikte gelen Swift üzerinden bir çıkarma işleminin yapılması gerekiyor.
donanimhaber
Etiketler : Apple , Apple Swift , download , indir , iOS , OS X , Swift , Xcode , Yazılım
423578
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei' nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei, MWC 2017'de akıllı telefonların yanı sıra yeni işletim sistemi EMUI 5.1'i de tanıtmaya hazırlanıyor. İşte Huawei EMUI 5.1 hakkında daha fazlası...
 • WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  Whatsapp'a yeni bir güncelleme geldi. Whatsapp'ın yeni güncellemesi Status bugünden itibaren aktif olacak.
 • iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  Apple, geliştiriciler için iOS 10.3 Beta 3 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme acaba ne gibi yenlikler sunuyor. Detaylar haberimizde...
 • Tindera Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Tinder'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulaması olarak kabul edilen Tinder, çok yakında kısa video paylaşımları yapılabilecek şekilde güncellenebilir.
 • VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  iOS ve Android platformunda yer alan başarılı fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nin yeni hizmeti olan VSCO X'i kullanıma sunuldu.
 • OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. Güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Buyurun birlikte detaylarını inceleyelim.
 • Windows 10 Cloudtan Kötü Haber!

  Windows 10 Cloud'tan Kötü Haber!

  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 Cloud henüz tamamlanmadı. Fakat Longhorn isimli Twitter kullanıcısı Windows 10 Cloud'u hacklediğini duyurdu.
 • Windows 10da Açık!

  Windows 10'da Açık!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da 0 gün açığı keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi?
En Çok Okunan Haberler
 • Bilgisayardan iPhone İntenetine Bağlanma!Bilgisayardan iPhone İntenetine Bağlanma!
  Bilgisayarınızın interneti olmadığında iPhone'unuzun internetini kolaylıkla kullanabilirsiniz. Peki bilgisayardan iPhone internetine nasıl…
 • Apple Artık Garanti Hizmeti Verecek!Apple Artık Garanti Hizmeti Verecek!
  Apple, garanti kapsamında olan cihazlara, servis dışında parça değişikliği yapıldığı zaman garanti hizmeti vermiyordu. Ancak yeni gelen bilgilere göre…
 • LG G6dan Üç Farklı Renk ÇeneğiLG G6'dan Üç Farklı Renk Çeneği
  LG, yeni amiral gemisini tanıtmaya hazırlanıyor. Pazar günü yapılacak olan resmi tanıtımda, G6'nın 3 farklı renk seçeneği ile geleceği ortaya…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama