Apple'ın dahi çocukları

Apple ve Google arasında hızla kızışan akıllı telefon pazarını domine etme rekabeti teknoloji endüstrisinin en yeni arayışı için fitili ateşledi: En genç yetenek keşfi.
30 Ağustos 2014 13:42
Appleın dahi çocukları
Yaşı 13'e kadar inen genç dahiler artık bu devler için yeni aplikasyonlar yaratıyor.
 
Geçtiğimin yıl Apple Youtube'u telefonlarında otomatik yüklü olarak vermeme kararı aldığında Grant Goodman bunda bir fırsat doğabileceğini düşündü. Online video aplikasyonu Prodigus böyle doğdu.
 
Prodigus Grant'ın ikinci iPhone aplikasyonuydu. Ardından üçüncü aplikasyon olan iTap That adlı bir oyunu hayata geçiren Grant, tüm bu aplikasyonlarının gelir giderleri için bir de şirket kurdu. 14 yaşındaki Grant önümüzdeki haftalarda okula devam edebilmek için işlere ara vermek zorunda kalacak.
 
"Eğer gençsen, 20'li yaşlarında iş kuran insanlardan öndesindir" diyen Grant sayısı hızla artan bu genç yeteneklerden sadece biri.
 
Teknoloji firmaların aplikasyon dahilerine yaptığı ödemeler de oldukça yüksek. Geçtiğimiz yıl Google'ın bu konu için ayırdığı bütçe 5 milyar dolardı. Aynı dönemde Apple 10 milyar dolardı. Apple'ın 2008 yılında App Store'u açtıktan sonra yaptığı çdemeler toplamı da 20 milyar dolara ulaştı.
 
Apple 2012 yılında geliştirici konferansına katılabileceklerin yaş sınırını 18'den 13'e indirmişti. Gençleri 1600 dolarlık kayıt ücretinden muaf tuttu. Bu yollara onlara bir teşvik de uygulamış oldu. Apple'ın bu teşviği verdiği aplikasyon girişimcilerinin sayısı bu yıl 200'ü buldu. Yaşları 11 ile 15 arasında değişen gençlere yarım gün eğitim verdi.
 
Apple'ın bu programına da katılan Grant aynı zamanda Google için de program geliştiriyor. Grant Google'ın gözlüğü Google Glass için kalan pil oranını gösteren bir aplikasyon yazdı. Ancak Grant "Favorim Apple" diyor.
 
 
'ZUCKENBERG OLSUN DİYE DEĞİL'
 
Oğlunun bu alanda kendini geliştirmesi için aile bütçesinden de fedakalrlık ettiğini söyleyen annesi Grant için "Onun geleceğin Mark Zuckenberg'i olması için değil, mutlu olması için destek veriyoruz" diyor.
 
Nick D'Aloisio ise bu alanda yetenekli birçok genç için adeta bir kahraman. D'Aloiso haberleri özetleyen Summly adlı aplikasyonunu geçtiğimiz yıl Yahoo'ya satmıştı. Bu satıştan da 30 milyon dolar kazandı.
 
"Umarım ben de bir gün onun gibi olurum" diyen 16 yaşındaki Douglas Bumby konferansa gelebilmek için anneannesi ile 14 saatlik bir araba yolculuğu yaptığını söyledi. Douglas'ın ilk aplikasyonu 2Just Go' koşucular için bir kronometre. Aplikasyon şu an Apple Store'da kullanıcılara sunuluyor. Ancak Douglas 16 yaşında olduğu için satış dedesinin adı ile yapılıyor.
 
18 yaşının altınaki çocuklar Apple'da aplikayson yayınlayamıyor. O nedenle çoğu anne babalarının adı ile bu alana girmek zorunda kalıyor. Google'da ise bir yaş sınırlaması yok. Ancak, Google Play'de birşey yayınlayabilmek için bir kredi kartı sahibi olmanız şart. Birçok çocuğun da bir kredi kartı yok!
The Wall Street Journal
104088
Bu haberler ilginizi çekebilir
En Çok Okunan Haberler
 • İşte Samsung Galaxy S8!İşte Samsung Galaxy S8!
  Samsung’un merakla beklenen telefonları Galaxy S8 ve S8 Plus nihayet resmi olarak tanıtıldı. İşte Galaxy S8 ve S8 Plus'ın özellikleri...
 • iOS 10.3ün Bilinmeyen Bir Özelliği!iOS 10.3'ün Bilinmeyen Bir Özelliği!
  Apple, geçtiğimiz günlerde yayınladığı iOS 10.3 güncellemesi ile App Store'a bir özellik ekledi. Peki güncelleme içeriğinde yer almayan bu özellik…
 • İşte Galaxy S8 ve S8 Plusın Türkiye Fiyatı!İşte Galaxy S8 ve S8 Plus'ın Türkiye Fiyatı!
  Samsung'un bugün eş zamanlı olarak İstanbul'da gerçekleştirdiği resmi tanıtımda Galaxy S8 ve S8 Plus'ın fiyatları ve piyasaya çıkış tarihi açıklandı!…
 • Dünyanın En Hafif Dizüstü Bilgisayarı!Dünyanın En Hafif Dizüstü Bilgisayarı!
  Asus'un CES 2017 etkiliğinde tanıttığı AsusPro B9440 dizüstü bilgisayarı, dünyanın en hafif dizüstü bilgisayarı olarak tanınıyor. Mayıs ayında piyasa…
 • Galaxy S8 Tanıtımını İzle!Galaxy S8 Tanıtımını İzle!
  Samsung'un amiral gemisi Galaxy S8'i tanıtmasına artık sadece 1 saat kaldı. Türkiye saati ile 18.00 da başlayacak olan olan tanıtım Samsung'un resmi…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama