Apple'ın dahi çocukları

Apple ve Google arasında hızla kızışan akıllı telefon pazarını domine etme rekabeti teknoloji endüstrisinin en yeni arayışı için fitili ateşledi: En genç yetenek keşfi.
30 Ağustos 2014 13:42
Appleın dahi çocukları
Yaşı 13'e kadar inen genç dahiler artık bu devler için yeni aplikasyonlar yaratıyor.
 
Geçtiğimin yıl Apple Youtube'u telefonlarında otomatik yüklü olarak vermeme kararı aldığında Grant Goodman bunda bir fırsat doğabileceğini düşündü. Online video aplikasyonu Prodigus böyle doğdu.
 
Prodigus Grant'ın ikinci iPhone aplikasyonuydu. Ardından üçüncü aplikasyon olan iTap That adlı bir oyunu hayata geçiren Grant, tüm bu aplikasyonlarının gelir giderleri için bir de şirket kurdu. 14 yaşındaki Grant önümüzdeki haftalarda okula devam edebilmek için işlere ara vermek zorunda kalacak.
 
"Eğer gençsen, 20'li yaşlarında iş kuran insanlardan öndesindir" diyen Grant sayısı hızla artan bu genç yeteneklerden sadece biri.
 
Teknoloji firmaların aplikasyon dahilerine yaptığı ödemeler de oldukça yüksek. Geçtiğimiz yıl Google'ın bu konu için ayırdığı bütçe 5 milyar dolardı. Aynı dönemde Apple 10 milyar dolardı. Apple'ın 2008 yılında App Store'u açtıktan sonra yaptığı çdemeler toplamı da 20 milyar dolara ulaştı.
 
Apple 2012 yılında geliştirici konferansına katılabileceklerin yaş sınırını 18'den 13'e indirmişti. Gençleri 1600 dolarlık kayıt ücretinden muaf tuttu. Bu yollara onlara bir teşvik de uygulamış oldu. Apple'ın bu teşviği verdiği aplikasyon girişimcilerinin sayısı bu yıl 200'ü buldu. Yaşları 11 ile 15 arasında değişen gençlere yarım gün eğitim verdi.
 
Apple'ın bu programına da katılan Grant aynı zamanda Google için de program geliştiriyor. Grant Google'ın gözlüğü Google Glass için kalan pil oranını gösteren bir aplikasyon yazdı. Ancak Grant "Favorim Apple" diyor.
 
 
'ZUCKENBERG OLSUN DİYE DEĞİL'
 
Oğlunun bu alanda kendini geliştirmesi için aile bütçesinden de fedakalrlık ettiğini söyleyen annesi Grant için "Onun geleceğin Mark Zuckenberg'i olması için değil, mutlu olması için destek veriyoruz" diyor.
 
Nick D'Aloisio ise bu alanda yetenekli birçok genç için adeta bir kahraman. D'Aloiso haberleri özetleyen Summly adlı aplikasyonunu geçtiğimiz yıl Yahoo'ya satmıştı. Bu satıştan da 30 milyon dolar kazandı.
 
"Umarım ben de bir gün onun gibi olurum" diyen 16 yaşındaki Douglas Bumby konferansa gelebilmek için anneannesi ile 14 saatlik bir araba yolculuğu yaptığını söyledi. Douglas'ın ilk aplikasyonu 2Just Go' koşucular için bir kronometre. Aplikasyon şu an Apple Store'da kullanıcılara sunuluyor. Ancak Douglas 16 yaşında olduğu için satış dedesinin adı ile yapılıyor.
 
18 yaşının altınaki çocuklar Apple'da aplikayson yayınlayamıyor. O nedenle çoğu anne babalarının adı ile bu alana girmek zorunda kalıyor. Google'da ise bir yaş sınırlaması yok. Ancak, Google Play'de birşey yayınlayabilmek için bir kredi kartı sahibi olmanız şart. Birçok çocuğun da bir kredi kartı yok!
The Wall Street Journal
646135
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei' nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei, MWC 2017'de akıllı telefonların yanı sıra yeni işletim sistemi EMUI 5.1'i de tanıtmaya hazırlanıyor. İşte Huawei EMUI 5.1 hakkında daha fazlası...
 • WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  Whatsapp'a yeni bir güncelleme geldi. Whatsapp'ın yeni güncellemesi Status bugünden itibaren aktif olacak.
 • iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  Apple, geliştiriciler için iOS 10.3 Beta 3 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme acaba ne gibi yenlikler sunuyor. Detaylar haberimizde...
 • Tindera Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Tinder'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulaması olarak kabul edilen Tinder, çok yakında kısa video paylaşımları yapılabilecek şekilde güncellenebilir.
 • VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  iOS ve Android platformunda yer alan başarılı fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nin yeni hizmeti olan VSCO X'i kullanıma sunuldu.
 • OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. Güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Buyurun birlikte detaylarını inceleyelim.
 • Windows 10 Cloudtan Kötü Haber!

  Windows 10 Cloud'tan Kötü Haber!

  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 Cloud henüz tamamlanmadı. Fakat Longhorn isimli Twitter kullanıcısı Windows 10 Cloud'u hacklediğini duyurdu.
 • Windows 10da Açık!

  Windows 10'da Açık!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da 0 gün açığı keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi?
En Çok Okunan Haberler
 • İşte HTC U Ultra Fiyatı!İşte HTC U Ultra Fiyatı!
  HTC U Ultra'nın fiyatı belli oldu. HTC U Ultra 1 Mart'tan itibaren raflardaki yerini alacak. Yalnız HTC'nin yeni telefonunun fiyatı oldukça yüksek…
 • iPhone Da Patladı!iPhone Da Patladı!
  Akıllı telefonların patlaması haberlerini artık sıkça duymaya başladık. Patlayan telefonlar kervanına iPhone'da katıldı. Bu sefer de iphone 7 Plus…
 • iPhone 6 ve 6sde Yaşanan Sorun Çözüldü!iPhone 6 ve 6s'de Yaşanan Sorun Çözüldü!
  iPhone 6 serisinde yaşanan aniden kapanma sorunu kullanıcılar tarafından oldukça şikayet edilmişti. Şikayetler üzerine Apple tarafından açıklama…
 • Hackerların Tuzağına Düşmeyin!Hackerların Tuzağına Düşmeyin!
  Hackerlar bu sefer Google Chrome'u kullanarak kullanıcıları tuzağa düşürüyor. Bu yüzden kullanıcılar hayli tedirgin durumda. Fidye virüsü adı verilen…
 • LGnin Yeni Gücü LG X Power 2 Tanıtıldı!LG'nin Yeni Gücü LG X Power 2 Tanıtıldı!
  LG'nin güçlü telefonu LG X Power 2 tanıtıldı. MWC 2017'de görücüye çıkacak olan LG X Power 2, 4500 mAh gücünde pile sahip. X Power 2'nin işletim…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama