Apple'ın bu projesi tutacak mı?

ABD'de başlayan "eski iPhone'u getir, yenisini götür" kampanyası sürdürülebilir gelecek için vazgeçilmez görülüyor. Oysa Türkiye gibi pazarlarda bu programın önünde ciddi bir engel var.
31 Mayıs 2014 11:49
Appleın bu projesi tutacak mı?

Apple geçtiğimiz dönemde yeni bir program başlattı: Kullanım ömrünü tamamlamış eski iPhone cihazları geri alıp, yenisine fiyat indirimi yapıyor. Bu uygulama henüz Türkiye'de faaliyete girmedi, gelse de tutması pek mümkün görünmüyor.

 

Sebebi çok basit; Türkiye'de ve ikinci el telefon pazarının bizim kadar büyük olduğu diğer gelişmekte olan ülkelerde, iPhone piyasası otomobillere bile parmak ısırtıyor. Örneğin ben, 1.500 TL'den aldığım iPhone 4'ü iki yıl kadar kullandıktan sonra 1.200 TL'ye satmıştım.

 

Ölüsü Bile Para Ediyor

 

İkinci el cihaz satışının yapıldığı en yakın adres olan online pazarlara girip baktığınızda, artık 4 yaşını dolduran iPhone 4'ün bile 600-700 TL civarında satıldığını görebilirsiniz. Bu sayfaların görüntülenme oranlarına baktığınızda, orta seviye bir telefon fiyatına satılan dinozor model iPhone'ların oldukça büyük bir alıcı kitlesi olduğunu görebilirsiniz.
 

 

Apple ise bu cihazları 25 ila 30 dolardan "okuyor". Türkiye'de veya benzer durumdaki diğer ülkelerde yeşil dünya, sürdürülebilir gelecek vb. için 600 TL'den vazgeçecek birilerini bulmak oldukça zor olacaktır. Dolayısıyla Apple'ın yeni programı ülkemizde hayata geçmediyse, bunun mantıklı bir sebebi var.

shiftdelete
Etiketler : Apple , iphone
813184
Bu haberler ilginizi çekebilir