Apple'ın adını kullanarak dolandırıyorlar

Yüksek fiyatları nedeniyle el yakan ve kullanıcıları farklı arayışlara iten iPhone'lar dolandırıcılar için de büyük bir fırsat. Bu anlamda Apple’ın adını kullanarak kullanıcılara 850 TL’ye iPhone 5S sattığını iddia eden bir web sitesi görenlere ‘bu kadar da olmaz’ dedirtiyor.
12 Şubat 2014 11:17
Appleın adını kullanarak dolandırıyorlar
tr-applestore.com isimli bir alan adı satın alan ve Apple.com’un birebir tasarımını kopyalayan dolandırıcılar, bununla da yetinmiyor ve Türkiye’de piyasa fiyatı 2000 TL’yi bulan iPhone 5S’yi sadece 850 TL’ye sattığını iddia ediyor.
 
‘Hemen Satın Al’ butonuna tıklayan kullanıcılar üç farklı renkte ürün modeli seçebiliyor. Bunlar uzay grisi, gümüş renk ve altın sarısı… Ad ve soyad kısmına bilgilerini dolduran kullanıcılar daha sonra ödeme seçeneklerine geliyor ve hangi yolla ödeme yapacağına karar veriyor. Ancak ilginçtir ki artık hemen her online alışveriş sitesinin kullandığı kredi kartı ödeme sistemi bu sitede yer almıyor ve sadece banka havalesi veya PTT kargo ile ödeme yolları kullanıcıya tercih olarak bırakılıyor. 
 
Bu bilgileri dolduran kullanıcılar ise son olarak ‘Bilgilerimi Onaylıyorum’ linkine tıklayarak alışverişinizi tamamlıyorsunuz. Ardından ‘Seçtiğiniz iPhone 5S modeli müşteri hizmetlerimize iletilmiştir, size ne kısa sürede bilgi verilecektir’ ibaresiyle karşılaşıyorsunuz. Bu sayfanın sonundaki Apple / Türkiye – Mağaza imzası ise dikkatlerden kaçmıyor.
 
APPLE’IN ADINI DOĞRUDAN KULLANIP DOLANDIRIYORLAR
 
Önce sitede yer alan 08503036890 numaralı telefonu arıyoruz. Telefon açıldığında aşina olduğumuz ‘Görüşmeleriniz kalite standartları gereği kayıt altına alınmaktadır’ mesajını dinliyorsunuz. Ardından kendisini Apple müşteri temsilcisi olarak tanıtan kişi telefona cevap veriyor. 
 
 
Temsilciye ‘maaşımı ayın başında alıyorum, 850 TL’lik kampanya devam edecek mi’ şeklinde soru yönelttiğimizde ‘Hayır, elimizde çok az kaldı’ yanıtını alıyoruz. ‘Peki bu iPhone 5S’ler neden bu kadar ucuz?’ sorusuna ise ‘Promosyon ürün ve dağıtıyoruz’ cevabını alıyoruz. Telefonun 24 ay garantili olduğunu da söylemeyi ihmal etmeyen ‘temsilci’ ısrarlı sorularımız karşısında telefonu yüzümüze kapatmayı tercih ediyor.
 
APPLE TÜRKİYE’YE ŞİKAYET YAĞMURU
 
Son olarak Apple Türkiye’nin müşteri hizmetlerini arıyoruz. Daha temsilciye ‘tr-applestore’ ismini söyler söylemez ‘aman uzak durun’ yanıtını alıyoruz. Çünkü günlerdir kullanıcılar bu sitedeki fiyatlara inanamayıp Apple Türkiye’yi telefon yağmuruna tutuyor ve kafalarındaki soru işaretine yanıt aramaya çalışıyor. ‘Söz konusu site hiçbir şekilde Apple ile ilişkisi yoktur’ diyen Apple müşteri temsilcisi, bu tür sitelerin revaçta olduğunu ve bunlarla baş edemediklerini, çünkü bir site kapandığında başka bir sunucudan yeni bir site açıldığını söyledi.
 
40 YILLIK APPLE’A KARŞI 10 GÜNLÜK ‘SÖZDE APPLE’
 
Sitenin alan adını sorguladığımızda 10 günlük bir site olduğunu ve 31 Ocak 2014 tarihinde açıldığını fark ediyoruz. 
 
APPLE YALNIZ DEĞİL
 
Elbette Apple bu konuda yalnız değil. Özellikle Samsung’un popüler akıllı telefonlarının adını kullanan dolandırıcılar piyasa fiyatının çok altına Galaxy S4 veya Galaxy Note 3 sattığını iddia ediyor ve bu konuda dikkatli davranmayan pek çok kullanıcı bu sahte sitelerin kurbanı olmaktan kurtulamıyor.
hurriyet
Etiketler : Apple , Apple Store , iPhone 5S , Samsung
3617
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Moto Zye 360 Derece Kamera!

  Moto Z'ye 360 Derece Kamera!

  Moto Z için 360 dereceli ve 4K video çekimi yapabilen kamera modu geldi. İşte detayları...
 • MIUI 9, Resmi Olarak Tanıtıldı!

  MIUI 9, Resmi Olarak Tanıtıldı!

  Xiaomi, MIUI 9'u sonunda resmi olarak tanıttı. İşte yenilikler ile gelen MIUI 9'un tüm ayrıntıları...
 • Meizu Pro 7 Plusda Sızdı!

  Meizu Pro 7 Plus'da Sızdı!

  Dün Meizu Pro 7'nin özelliklerini gösteren bir görsel sızmıştı. Bugün ise Meizu Pro 7 Plus'ın özelliklerini gösteren bir görüntü ortaya çıktı.
 • Lenovo K7 Sızdı!

  Lenovo K7 Sızdı!

  Lenovo'nun yeni akıllı telefonu sızdı. Yeni gelen bilgilere göre Lenovo K7 Note yakın bir zamanda çıkaracak! İşte haberin ayrıntıları...
 • Moto Z2 Force Edition Resmen Duyuruldu!

  Moto Z2 Force Edition Resmen Duyuruldu!

  Motorola, yeni telefonu Moto Z2 Force Edition resmen duyurdu. İşte yeni telefon Moto Z2 Force Edition'nın özellikleri...
 • Nokia 2, Geekbenchte Ortaya Çıktı!

  Nokia 2, Geekbench'te Ortaya Çıktı!

  Nokia'nın yeni telefonu Nokia 2 Geekbench'te ortaya çıktı. İşte Nokia'nın yeni telefonu Nokia 2'nin aldığı skor...
 • İşte Meizu Pro 7nin Özellikleri!

  İşte Meizu Pro 7'nin Özellikleri!

  Meizu, yeni telefonu Meizı Pro 7'i yarın resmi olarak tanıtacak. Ancak resmi tanıtımdan önce Meizu Pro 7'nin özellikleri sızdı.
 • Çocuklara Özel Telefon Geliyor!

  Çocuklara Özel Telefon Geliyor!

  Japonya'da bir servis sağlayıcı sadece çocuklara özel telefon tanıtacaklarını açıkladı. Telefon sadece gündüz saatlerinde çalışacak. İşte ayrıntılar...
En Çok Okunan Haberler
 • USB 3.2 Duyuruldu!USB 3.2 Duyuruldu!
  Ultra hızlı USB 3.2, duyuruldu. USB 3.1'den 2 kat daha hızlı olacak olan USB 3.2 ile USB standardı sağlanacak.
 • Lenovo K7 Sızdı!Lenovo K7 Sızdı!
  Lenovo'nun yeni akıllı telefonu sızdı. Yeni gelen bilgilere göre Lenovo K7 Note yakın bir zamanda çıkaracak! İşte haberin ayrıntıları...
 • Google Chrome 60 Yayınlandı!Google Chrome 60 Yayınlandı!
  Google, Chrome'un yeni sürümü olan Chrome 60'yı yayınladı. Uzun sürdedir beklenen Touch Bar desteği ile geldi.
 • MIUI 9, Resmi Olarak Tanıtıldı!MIUI 9, Resmi Olarak Tanıtıldı!
  Xiaomi, MIUI 9'u sonunda resmi olarak tanıttı. İşte yenilikler ile gelen MIUI 9'un tüm ayrıntıları...
 • Meizu Pro 7 Plusda Sızdı!Meizu Pro 7 Plus'da Sızdı!
  Dün Meizu Pro 7'nin özelliklerini gösteren bir görsel sızmıştı. Bugün ise Meizu Pro 7 Plus'ın özelliklerini gösteren bir görüntü ortaya…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama