Apple'ı yıkan Türk!

Apple’la Samsung arasında şu sıralar görülen patent davası ABD’de ‘Yüzyılın davası’ olarak gösteriliyor. Bu davada bilirkişi olarak bir Türk de var. Profesör Tülin Erdem…
25 Nisan 2014 08:40
Appleı yıkan Türk!

Türkiye’deki çoğu kişi önceki gün Apple’la Samsung arasındaki patent davasında bilirkişi olarak görev yapan Türk Tülin Erdem’in adını duydu. Profesör Erdem Türkiye’nin ABD’deki önemli isimlerinden biri. Şu an New York University Stern School of Business’ta görev yapıyor. 1993 yılından beri Amerika’da yaşıyor. Erdem şu an Amerika’da ‘Yüzyılın davası’ olarak bilinen Apple ve Samsung arasındaki patent davasında bilirkişi… Teknoloji alanında çalışan biri değil. Alanı işletme. Fakat şimdiden üstlendiği ikinci teknoloji patent davasının Apple ve Samsung arasında olması kendisinin yetkinliğini ortaya koyuyor. 1993'te doktorasını alıp University of California, Berkeley - Haas  School'da of Business'te yardımcı doçent doktor olarak görevine başladı.

5 AYRI PATENT
 
1998'de doçent, 2003'te profesör ve kürsü sahibi oldu. Haas School’da akademik işlerden sorumlu dekan olarak da görev yaptı. 2006'dan bu yana ise  New York University Stern School of Business’ta bulunuyor. ‘Yüzyılın davası’nda bilirkişi olarak yer alan Erdem’in de bilirkişi olarak bulunduğu Apple ve Samsung arasındaki patent davası iki şirketin bu güne kadar birbirine açtığı patent davalarından farklı. Farkı ise çok sayıda patent ihlali iddiasını içermesi. Apple şu an devam eden davada 5 ayrı patent ihlali için Samsung’dan tazminat istiyor. Apple Samsung’dan 5 patent ihlali için toplamda 2 milyar dolar talep ediyor. Alınan bilgilere göre bu rakam Erdem için çok fazla. Erdem mahkemeye sunduğu bilirkişi raporunda 37 milyon doların Samsung tarafından Apple’a ödenmesinin yeterli olduğunu belirtmiş. Samsung ise Apple’in bu iddialarına karşılık, Apple’ın da kendilerinin iki adet patentini ihlal ettiğini, bu ihlal sonucunda Apple’in kendilerine toplam 7 milyon dolar tazminat ödemesi gerektiğini savunuyor.
 
290 MİLYON DOLAR ÖDENMİŞTİ
 
ABD’de 2012 yılının Ağustos ayında tamamlanan meşhur 1 milyar dolarlık Apple-Samsung patent davasında  jüri, Samsung’un Apple’a 1.05 milyar dolar ödemesine karar vermişti. Ancak daha sonra bölge mahkemesine taşınan davada yargıç ödenmesi gereken rakamın jüri tarafından hatalı hesaplandığını söyleyerek yeni bir hesaplama gerçekleştirilmesini istedi. Bu davada Apple patent ihlallerinden dolayı Samsung’dan 380 milyon dolar talep ederken, Samsung ödemesi gereken rakamın 52 milyon dolar olduğunu iddia etti. Kasım 2013’te jüri Samsung’un patent ihlallerinden dolayı elde ettiği kazanç ve Apple’ın gördüğü zarar karşılığında 290 milyon dolar ödenmesine karar verdi. Şu anda süren patent davasıyla ilgili olarak hurriyet.com.tr’nin ulaştığı Erdem dava sonuçlanana kadar bir açıklama yapmayacağını belirtti.
hurriyet
Etiketler : Apple , elektronik , Samsung
623403
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
 • Jeff Bezos, Bill Gatesi Geride Bıraktı!

  Jeff Bezos, Bill Gates'i Geride Bıraktı!

  Uzun süre dünyanın en insanı unvanını elinde bulunduran Bill Gates, artık dünyanın en zengin insanı değil. Bu koltuğun sahibi artık Jeff Bezos. İşte Amozon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama