Apple'ı yıkan Türk!

Apple’la Samsung arasında şu sıralar görülen patent davası ABD’de ‘Yüzyılın davası’ olarak gösteriliyor. Bu davada bilirkişi olarak bir Türk de var. Profesör Tülin Erdem…
25 Nisan 2014 08:40
Appleı yıkan Türk!

Türkiye’deki çoğu kişi önceki gün Apple’la Samsung arasındaki patent davasında bilirkişi olarak görev yapan Türk Tülin Erdem’in adını duydu. Profesör Erdem Türkiye’nin ABD’deki önemli isimlerinden biri. Şu an New York University Stern School of Business’ta görev yapıyor. 1993 yılından beri Amerika’da yaşıyor. Erdem şu an Amerika’da ‘Yüzyılın davası’ olarak bilinen Apple ve Samsung arasındaki patent davasında bilirkişi… Teknoloji alanında çalışan biri değil. Alanı işletme. Fakat şimdiden üstlendiği ikinci teknoloji patent davasının Apple ve Samsung arasında olması kendisinin yetkinliğini ortaya koyuyor. 1993'te doktorasını alıp University of California, Berkeley - Haas  School'da of Business'te yardımcı doçent doktor olarak görevine başladı.

5 AYRI PATENT
 
1998'de doçent, 2003'te profesör ve kürsü sahibi oldu. Haas School’da akademik işlerden sorumlu dekan olarak da görev yaptı. 2006'dan bu yana ise  New York University Stern School of Business’ta bulunuyor. ‘Yüzyılın davası’nda bilirkişi olarak yer alan Erdem’in de bilirkişi olarak bulunduğu Apple ve Samsung arasındaki patent davası iki şirketin bu güne kadar birbirine açtığı patent davalarından farklı. Farkı ise çok sayıda patent ihlali iddiasını içermesi. Apple şu an devam eden davada 5 ayrı patent ihlali için Samsung’dan tazminat istiyor. Apple Samsung’dan 5 patent ihlali için toplamda 2 milyar dolar talep ediyor. Alınan bilgilere göre bu rakam Erdem için çok fazla. Erdem mahkemeye sunduğu bilirkişi raporunda 37 milyon doların Samsung tarafından Apple’a ödenmesinin yeterli olduğunu belirtmiş. Samsung ise Apple’in bu iddialarına karşılık, Apple’ın da kendilerinin iki adet patentini ihlal ettiğini, bu ihlal sonucunda Apple’in kendilerine toplam 7 milyon dolar tazminat ödemesi gerektiğini savunuyor.
 
290 MİLYON DOLAR ÖDENMİŞTİ
 
ABD’de 2012 yılının Ağustos ayında tamamlanan meşhur 1 milyar dolarlık Apple-Samsung patent davasında  jüri, Samsung’un Apple’a 1.05 milyar dolar ödemesine karar vermişti. Ancak daha sonra bölge mahkemesine taşınan davada yargıç ödenmesi gereken rakamın jüri tarafından hatalı hesaplandığını söyleyerek yeni bir hesaplama gerçekleştirilmesini istedi. Bu davada Apple patent ihlallerinden dolayı Samsung’dan 380 milyon dolar talep ederken, Samsung ödemesi gereken rakamın 52 milyon dolar olduğunu iddia etti. Kasım 2013’te jüri Samsung’un patent ihlallerinden dolayı elde ettiği kazanç ve Apple’ın gördüğü zarar karşılığında 290 milyon dolar ödenmesine karar verdi. Şu anda süren patent davasıyla ilgili olarak hurriyet.com.tr’nin ulaştığı Erdem dava sonuçlanana kadar bir açıklama yapmayacağını belirtti.
hurriyet
Etiketler : Apple , elektronik , Samsung
233087
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Xiaomi'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Mi VR Play 2 piyasaya çıkıyor. Oldukça uygun fiyatlı olma özelliği dikkatleri üzerine çeken Mi VR Play 2'in özelliklerine ve fiyatına birlikte bakalım.
 • Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+ı Tanıttı!

  Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+'ı Tanıttı!

  Xiaomi, CES 2017'de duyurduğu yeni VR aksiyon kamerası YI 4K+'ı tanıttı. 4K ile 60 FPS anı yakalayabilen VR sınıfı kamera, oldukça iddialı görünüyor...
 • Samsungun Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung'un Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung, Galaxy S8'ın yanında tanıtımını yaptığı aksesuarlardan biri de DeX'ti. Aksesuarlar arasında en çok merak edilenlerden biri de DeX'ti. Galaxy S8'i mini bir bilgisayara dönüştüren DeX'e yakından bakalım.
 • İşte Samsung Gear 360(2017)!

  İşte Samsung Gear 360(2017)!

  Samsung, Galaxy S8'in yanında yeni aksesuarlarını da tanıttı. Onlardan bir de Gear 360 kamerasının 2017 model versiyonu. İşte Gear 360 ile ilgili tüm detaylar...
 • Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom kablosuz hoparlör tanıtıldı. Logitech'in suya dayanıklı yeni kablosuz hoparlörü, 360 derece ses verebilme özelliğine sahip. İşte Wonderboom'um fiyatı ve özellikleri...
 • Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus Republic of Gamers, Strix GD30 masaüstü oyuncu bilgisayarını duyurdu. İşte Strix GD30'un tüm detayları...
 • Samsungdan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan müthiş cep saati konsepti! İşte o görüntüler...
 • Dellden 8K Çözünürlüklü Monitör!

  Dell'den 8K Çözünürlüklü Monitör!

  Dell’in 8K çözünürlüklü yeni monitörü ön siparişlerle satışa sunuldu. Dell'in yeni 8K çözünürlüklü monitörünün fiyatını duyunca inanamayabilirsiniz!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama