Apple,devlerin mühendislerini işe aldı!

Apple bu sene vites yükseltmeye hazırlanıyor. Bu yüzden devlerin mühendislerine el attı.
05 Mart 2014 16:54
Apple,devlerin mühendislerini işe aldı!
Mobil dünyada birçok üretici aynı yıl farklı farklı modeller çıkartıyor. Ama birçok teknoloji firmasının aksine Apple geleneksel olarak Iphone'u her yıl biraz daha geliştirip, güncelleyerek devam ediyordu. Iphone 5S ve 5C'yi aynı zamanda piyasaya sürerek bu kuralı biraz daha değiştirdi. Endüstri gözlemcileri ve birçok uzmana göre yeni nesil iki Iphone çıkacak. Her ikisinin de ekran boyutları şimdikilerden daha büyük olacak. 4.7 inç(Bazı kaynaklara göre 4.5), 5.5 inç'lik (5.2 ve farklı söylemlerde bulunanlar var) iki farklı ekranın olacağı belirtiliyor. Hatta sızıntı bir ön panel olmasına karşın, kesin sonuç ise resmi açıklamada belli olacak.
 
İki farklı model iddiaları ortada dolanırken, hem iki modelle hem de gelecekteki iOS cihazlarla bağlantılı olarak Apple'ın üretimi hızlandırmak istediğine dair bazı söylentiler çıkmıştı. Wall Street Journal'a göre Apple yüzlerce yeni mühendisi ve tedarik yöneticisini Çin'de ve Tayvan'da kadrosuna eklemiş durumda. Bu kişilerin bazıları HTC ve farklı üreticilerden gelme. İşe alımın nedeni olarak ürün gelişimini hızlandırmak ve cihazları geniş yelpazede çıkarmak istenmesi gösteriliyor.
 
Geçtiğimiz ağustos ayında LinkedIn'de bu gelişmenin izleri ortaya çıkmıştı. Apple görünüşe göre HTC, Inventec, Quanta Computer gibi firmalardan mühendis ve tedarikçilere tek tek ulaştı.
 
Peki Apple neden Şanghay ve Taipei'de ekipler oluşturuyor?
 
Raporlananlara göre Asyalı tedarikçilerde Iphone ve iPad'lerin bileşenlerini geliştirmek için mühendis gereksinimi var. Apple bu açığı kapatarak, daha hızlı ve daha çok sayıda ürünü piyasaya sürecek. Apple, son 2 yılda Çin'de birçok mühendis ve çalışanı kadrosuna da katmıştı. Çin'de şu anda Apple'ın mühendis ve operasyon personeli 600 kişiyi aşıyor.
 
KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo geçtiğimiz yaz, Apple'ın 2014'te yeni iOS cihazlarını üretmek için yeni Tayvanlı tedarikçileri kendisine dahil etmek istediğini belirtmişti. VR-Zone geçen ağustos ayında, Apple'ın Tayvan'da araştırma ve geliştirme tesisi kurmak ve Iphone ürün geliştirmesi için yeni bir geliştirme ekibi oluşturmak üzere işe alımlar olduğunu raporlamıştı.
 
Temel araştırma ve geliştirmeler Cupertino merkezinde kalacak olsa da; Çin'deki yeni pozisyonlar donanım geliştirmeleri için tedarikçilerle çalışmaların olduğunu ortaya koyuyor. Asya'daki Ar-Ge çalışmaları, merkezleri ve işe alımlar farklı yerlerden farklı raporlarla ortaya çıkmış durumda. Bu durum Apple'ın bu sene geçtiğimiz senelere göre çok daha agresif bir strateji izleyeceğini gösteriyor.
haberler
Etiketler : Apple , htc , iOS , iPhone 5C , iPhone 5S , LinkedIn
479043
Bu haberler ilginizi çekebilir