Apple'dan Burberry'nin eski CEO'suna 68 milyon dolarlık hisse

Geçen hafta Apple'a perakende ve online mağazalardan sorumlu başkan yardımcısı olarak katılan Angela Ahrendts bunun için 68 milyon dolar değerinde hisse senedi de alacak.
07 Mayıs 2014 12:56
Appledan Burberrynin eski CEOsuna 68 milyon dolarlık hisse
Apple düzenleyici kurula yaptığı başvuruda Ahrendts'e 113 bin 334 sınırlı hisse verileceğini belirtti. Şirketin hisselerinin Pazartesi günü 600,96 dolardan kapanış yaptığı dikkate alındığında Ahrendts'e verilen hisselerin değeri 68 milyon doları buluyor. Ahrendts, Apple içerisinde en yüksek görevde bulunan kadın olarak da öne çıkıyor.
 
Hisse senetleri üzerinde bulunan sınırlamalar kalktığında Ahrendts 1 Haziran'dan itibaren bazı hisseleri satabilecek. Eğer kendisi 2008 Haziran'ına kadar Apple'da kalırsa yaklaşık 96 bin hisse üzerinde daha sınırla kaldırılacak.
 
Geriye kalan hisseler Apple'ın belirlemiş olduğu bazı hedeflere bağlı olacak. Bu hedefler içerisinde 1 Mayıs'tan itibaren başlayacak bir, iki ve üç yıllık periyotlarda hissedarlar kazançları, hisse fiyatlarındaki değişim artı temettüler bulunuyor. Apple bu hedefleri karşılamadığı takdirde Ahrendts bu hisseleri alamayacak ya da şirket hedefleri aştığında Ahrendts fazladan hisse de almayacak. Apple hedefler ile ilgili ayrıntılara ise girmedi. Apple sözcüsü ise konuyla ilgili açıklamada bulunmayı reddetti.
 
Geçen haftaya kadar Ahrendts İngiliz lüks ürünler grubu Burberry'nin CEO'luk görevini yapıyordu. Apple, Ahrendts'in şirkete katılacağını Ekim ayında açıklamış ancak Ahrendts yeni işine 1 Mayıs'a kadar başlayamamıştı.
 
Bu görevlendirme ile Apple, 2011 yılında J.C. Penney Co'ya CEO olarak giden Ron Johnson'un ayrılığından kaynaklanan açığı da kapatmış oluyor. Ron Johnson'un ayrılması ardından göreve getirilen John Browett, maliyet indirimi ve çalışanlar arasında hoş karşılanmayan yeni çalışma planı ile ilgili eleştiriler nedeniyle ancak altı ay çalışabilmişti.
 
Johnson'ın yönetimi altında Apple, müthiş bir perakende imparatorluğu kurdu. Apple mağazalarında metrekare başına yapılan satış Tiffany gibi lüks markaların mağazalarında yapılan satışları dahi geride bıraktı. Ahrendts'in Apple mağazalarını uluslararası alanda genişletirken online mağazasını da güçlendirmeye yardımcı olması bekleniyor.
 
Ahrendts, doğrudan CEO Tim Cook'a rapor verecek.
The Wall Street Journal
897177
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Facebooktan Yeni Bir Patent Daha!

  Facebook'tan Yeni Bir Patent Daha!

  Facebook'un aldığı yeni patent sayesinde artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerindeki çalışmasının da detayları ortaya çıktı.
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama