Apple'dan Burberry'nin eski CEO'suna 68 milyon dolarlık hisse

Geçen hafta Apple'a perakende ve online mağazalardan sorumlu başkan yardımcısı olarak katılan Angela Ahrendts bunun için 68 milyon dolar değerinde hisse senedi de alacak.
07 Mayıs 2014 12:56
Appledan Burberrynin eski CEOsuna 68 milyon dolarlık hisse
Apple düzenleyici kurula yaptığı başvuruda Ahrendts'e 113 bin 334 sınırlı hisse verileceğini belirtti. Şirketin hisselerinin Pazartesi günü 600,96 dolardan kapanış yaptığı dikkate alındığında Ahrendts'e verilen hisselerin değeri 68 milyon doları buluyor. Ahrendts, Apple içerisinde en yüksek görevde bulunan kadın olarak da öne çıkıyor.
 
Hisse senetleri üzerinde bulunan sınırlamalar kalktığında Ahrendts 1 Haziran'dan itibaren bazı hisseleri satabilecek. Eğer kendisi 2008 Haziran'ına kadar Apple'da kalırsa yaklaşık 96 bin hisse üzerinde daha sınırla kaldırılacak.
 
Geriye kalan hisseler Apple'ın belirlemiş olduğu bazı hedeflere bağlı olacak. Bu hedefler içerisinde 1 Mayıs'tan itibaren başlayacak bir, iki ve üç yıllık periyotlarda hissedarlar kazançları, hisse fiyatlarındaki değişim artı temettüler bulunuyor. Apple bu hedefleri karşılamadığı takdirde Ahrendts bu hisseleri alamayacak ya da şirket hedefleri aştığında Ahrendts fazladan hisse de almayacak. Apple hedefler ile ilgili ayrıntılara ise girmedi. Apple sözcüsü ise konuyla ilgili açıklamada bulunmayı reddetti.
 
Geçen haftaya kadar Ahrendts İngiliz lüks ürünler grubu Burberry'nin CEO'luk görevini yapıyordu. Apple, Ahrendts'in şirkete katılacağını Ekim ayında açıklamış ancak Ahrendts yeni işine 1 Mayıs'a kadar başlayamamıştı.
 
Bu görevlendirme ile Apple, 2011 yılında J.C. Penney Co'ya CEO olarak giden Ron Johnson'un ayrılığından kaynaklanan açığı da kapatmış oluyor. Ron Johnson'un ayrılması ardından göreve getirilen John Browett, maliyet indirimi ve çalışanlar arasında hoş karşılanmayan yeni çalışma planı ile ilgili eleştiriler nedeniyle ancak altı ay çalışabilmişti.
 
Johnson'ın yönetimi altında Apple, müthiş bir perakende imparatorluğu kurdu. Apple mağazalarında metrekare başına yapılan satış Tiffany gibi lüks markaların mağazalarında yapılan satışları dahi geride bıraktı. Ahrendts'in Apple mağazalarını uluslararası alanda genişletirken online mağazasını da güçlendirmeye yardımcı olması bekleniyor.
 
Ahrendts, doğrudan CEO Tim Cook'a rapor verecek.
The Wall Street Journal
590988
Bu haberler ilginizi çekebilir