Apple'a Patent İhlali Cezası!

Kendi tasarım patentlerinin ihlal edildiği iddiasıyla uzun yıllardır Samsung ile hukuk mücadelesi veren ve Xiaomi gibi firmaları hırsızlıkla suçlayan Apple, bununla birlikte zaman zaman bizzat patent ihlali davalarının konusu oluyor. Bunlardan sonuncusu Pager teknolojileri ile ilgili.
29 Kasım 2014 19:05
Applea Patent İhlali Cezası!
90'lı yılların en popüler iletişim araçlarından birisi olan Pager, şu anda artık adı bile hatırlanmayan bir nostaljiye dönüştü. Ancak halen teknolojinin ait olduğu patentler varlığını devam ettiriyor ve bunlardan birkaçı Apple'ın başını ağrıtmaya yetti.
 
Bu teknolojiler ile ilgili patentlerin önemli bir kısmına sahip olan MTel firması geçtiğimiz yıl Apple'ın kendisine ait 6 patenti ihlal ettiği iddiasıyla mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme bunlardan emoji ile ilgili olan bir patenti geçersiz sayarken, verilerin karşılıklı aktarımı ile ilgili olan 5 patenti dava kapsamına aldı ve Apple'ın yaklaşık olarak 23.6 milyon dolar tazminat ödemesi söz konusu.
 
MTel, 1990'lı yılların ortalarında patentlediği teknolojilerin Apple'ın iMessage ve takvim davetleri gibi bazı özellikler tarafından izinsiz kullanıldığını iddia ediyor. Firma Apple'ın teknolojilerini kullanması karşılığında bedelini de ödemesi gerektiğine inanıyor. 
 
Aslında bu patentlerin bir kısmının süresi dolmak üzere ve bir kısmı da gelecek yıl itibariyle geçerliliğini kaybedecek. Ancak firma zamanı iyi kollayarak Apple'ı köşeye sıkıştırmayı başarmış. Apple da bu noktaya temas ederek patentlerin herhangi bir yenilik içermediği için geçersiz sayılması gerektiğini savunuyor. 
 
Mahkemenin vereceği nihai karar neticesinde Apple'ın MTel firmasına tazminat ödemesi gerekecek. Ancak olayın bir de temyiz süreci bulunuyor. Apple'a karşı benzer bir dava da bir Honolulu kaynaklı firma tarafından açılmıştı. 
donanimhaber
718580
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Tindera Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Tinder'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulaması olarak kabul edilen Tinder, çok yakında kısa video paylaşımları yapılabilecek şekilde güncellenebilir.
 • VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  iOS ve Android platformunda yer alan başarılı fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nin yeni hizmeti olan VSCO X'i kullanıma sunuldu.
 • OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. Güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Buyurun birlikte detaylarını inceleyelim.
 • Windows 10 Cloudtan Kötü Haber!

  Windows 10 Cloud'tan Kötü Haber!

  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 Cloud henüz tamamlanmadı. Fakat Longhorn isimli Twitter kullanıcısı Windows 10 Cloud'u hacklediğini duyurdu.
 • Windows 10da Açık!

  Windows 10'da Açık!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da 0 gün açığı keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi?
 • Android 7.1.2 Güncellemesi!

  Android 7.1.2 Güncellemesi!

  Android 7.1.2'in yeni detayları gelmeye başladı. Detaylar haberimizde...
 • Microsofttan Chrome OSa Rakib!

  Microsoft'tan Chrome OS'a Rakib!

  Microsoft, Google Chrome OS'a rakip Windows 10 Cloud işletim sistemi çıkarmayı planlıyor. İşte Windows 10 Cloud hakkındaki ilk bilgiler...
 • Snapchate Snapcodes Özelliği Geldi!

  Snapchat'e Snapcodes Özelliği Geldi!

  Snapcode olarak adlandırılan bu kod sistemi ile Snapchat, internet sitelerine bağlantı verecek. Detaylar haberimizde...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama