Apple WWDC 2015 - Canlı Anlatım

Apple'ın merakla beklenen WWDC 2015 etkinliği canlı anlatımla haberimizde. Dakika dakika tanıtılanlar burada sizlerle olacak.
08 Haziran 2015 19:23
Apple WWDC 2015 - Canlı Anlatım
Konferans sona erdi. 
 
22:15 - Sonbaharda Anroid'e, 30 haziranda ise iOS 8.4 ile birlikte geliyor. Ayda 10 dolar ve ilk 3 ay bedava olacak.
 
22:10 - Siri ile komutlar verilebiliyor. Örneğin; "Siri alternatif türde top 10'i çal" komutu üzerine Siri Apple Music ile otomatik olarak oynatıyor listeyi.
 
22:05 - Apple Music demosu gösteriliyor. Farklı müzik türlerini For You altında işaretleyip ardından o türde şarkıcıları seçiyorsunuz. For You bunlara bağlı olarak size önerilerde bulunuyor ve farklı müzik listelerini sıralıyor. 
 
 
 
 
22:00 - Apple Music, otomatik olarak öneri ve çalma listeleri yerine insanlarca oluşturulmuş önerileri ve müzikleri ön plana çıkartıyor. @Connect ile müzisyenlerle etkileşmenizi sağlayan yeni bir özellik daha mevcut. Bir müzisyen hakkında tüm bilgiler, şarkı sözleri gibi bilgiler de sunuluyor.
 
21:55 - Apple Music, Music uygulaması içinde My Music sekmesinde gelecek. For You bir başka yeni özellik - gerçek kişiler tarafından size özel öneriler içerecek. New ise yeni müzikleri keşfetmeniz için.
 
 
 
21:45 - Apple Music tanıtılıyor!
 
"Farklı uygulamaları ekranda gösterip bunlardan daha büyük ve iyi bir eko sistem oluşturabilir miyiz ?"
 
Ünlü DJ'ler artık yeni radyo istasyonunda olacak: Beats 1. 7/24 dünyanın farklı yerlerinden yayın yapacaklar.
 
 
 
21:42 - Bilinen Wi-Fi ağlarıyla telefonsuz erişebiliyorsunuz. Healthkit'ten gerçek zamanlı bilgi aktarımı da yapılabilecek. 
 
Araba içindeki sıcaklık kontorol edilebilir, kilitle-kilit açma gibi komutlar verilebilir durumda artık.
 
Vine gibi uygulamaları da saatinizden kullanabileceksiniz. watchOS 2  Beta'sı bugün yayında.
 
 
21: 36 - Siri oldukça işlevsel hale gelmiş durumda. Yeni transit haritalar, Apple Pay ve yeni Wallet watchOS 2'de. Native fitness uygulamaları ile Siri'ye artık 300 kalorilik bir koşu ile kayıt oluşturarak sizi 300 kaloriye varınca sizi uyarmasını sağlayabiliyorsunuz. Ek olarak Facetime Audio'da da artık Apple Watch'ta yerini almı durumda. 
 
 
21:33 - Yeni alarm eklentileri, daha kolay arkadaş ekleme, saati şarj olurken yan koyduğunuzda ekran oryantasyonu değişerek masa saati haline dönüşmesi ve Apple Watch üzerinden maillerin cevaplanabilmesi yeni özellikler arasında. Saatin pimi döndürülerek ileri geri zaman içerisinde hareket edip hava durumu, toplantı gibi bilgileri görebiliyorsunuz.
 
 
 
21:28 - Sırada watchOS 2. Native uygulamalar en önemli kısmı. Yeni saat yüzleri, resimlerden saat yüzleri, albüm görünümleri ve time lapse'ler mevcut. Uygulama geliştiricileri kendi eklentilerini de ekleyebilir. Maç skorları, uçak kalkış saati gibi bildirimleri de saat ekranınızda görebilirsiniz. 
 
 
 
21:20 - App Store'dan bugüne kadar tam 100 milyar uygulama indirilmiş ve geliştiricilere 30 Milyar Dolar ödeme yapılmış.
 
 
21:16 - Swift 2.0 tanıtımı başladı. (Apple'ın geçen yıl tanıttığı yeni programlama dili.) Swift'te pek çok performans ve notasyon iyileştirmesi var ve en büyük haber Büyük Swift artık açık kaynak kodlu hale geldi. iPhone 4S ve iPad 2 sahiplerine müjde:  iOS 9 ile iOS 8'de destekli tüm cihazlar desteklenmeye devam ediliyor. 
 
 
 
21:13Homekit'e güvenlik sistemleri desteği gibi pek çok yeni özellik eklenmiş. Ayrıca daha önce kablo kullanımı zorunlu olan Car Play artık kablosuz. Ayrıca evinizdeki ışıklar, pencereler, sensörler, kilitler, güvenlik ve klima gibi konuları artık telefonunuzdan kontrol edebilecek, iCloud üzerinden nereden isterseniz komut verebileceksiniz.
 
 
 
21:10 - Batarya ömrü ile ilgili geliştirmeler mevcut. Düşük güç modu 3 saate kadar ekstra pil ömrü sağlayabilecek.
 
21:07 - Uygulamalar sağa ve sola kayrdılıp ekranda kapladıkları alan rahatça ayarlanabiliyor. Aynı anda iki farklı uygulama yan yana çalışabiliyor. İki uygulama da ayrı ayrı kaydırılıp aynı anda etkileşilebiliyor. Artık video izlerken gelen bir mesaja tıkladığınızda video ekranda ufak bir pencereye dönüşerek izlemeye devam edebiliyorsunuz.  Bu özellikler sadece yeni iPad Mini'ler ile iPad Air'lerde yer alacak.
 
 
 
 
21:05 - Artık iPad klavyesinde kısayollarda var. iOS 9 ile beraber yeni Multitasking -çoklu görev- özellikleri geliyor. Slideover - iMessage ve Safari yanyana: 
 
 
 
21:00 - News okuduğunuz içerikleri Apple ile paylaşmayarak gizliliğinizi koruyor. Dünyanın önde gelen içerik üreticileri News'e destek veriyor. ABD, İngiltere ve Avustralya'da ilk olarak devreye gierecek.
 
 
20: 55 - iOS platformu için News adında yeni bir uygulama geliyor: News ! Animasyonlarla destekli akıcı bir arayüze sahip ve yer imi (Bookmark) özellikliği mevcut. Galeriler de rahat br şekilde ekleniyor. Ayrıca video oynatma özelliği de mevcut. Kısaca sanal dergiyi iOS platformuna taşınmış.
 
 
20:52 - Apple Maps tanıtımına geçildi. Metro, otobüs gibi hatlar ile saatleri Maps üzerinden görülebilecek. İlk adımda Türkiye'den hiç bir şehir yok. Ayrıca haritadaki ilgili mağazalardan geçtiğinizde Apple Pay tarafından desteklendiğini de gösterecek.
 
 
 
20:50 - Not uygulamasındaki yeniliklere geçildi. Artık çizimler yapabilecek, resimler eklenebilir notlarımıza. Notes uygulaması iPhones, iPad ve Mac de senkronize çalışacak
 
 
20:48 - Apple Pay'i kullanabileceğiniz firmalardan bazıları: 
 
 
20:47 -  Apple Pay Londra Metro'sunda da çalışacak. 
 
20:45 - 2500'den fazla banka Apple Pay'e destek veriyor ve 50 milyondan fazla kişiye hitap ediyor. Apple Pay önümüzdeki ay Birleşik Krallık'da kullanıma sunulacak. 
 
 
20:41 - Örneğin sabah mutfağa gittiniz ve aramaya girdiniz. Siri sabah olduğu için size kahvaltı yapabileceğiniz yerleri ve eşlik edebilecek kişileri öneriyor. Sırada Apple Pay var.
 
20:39 - Siri'nin arayan numarayı tahmin ettiği bir ekran görüntüsü : 
 
 
20:37 - Artık kulaklığı taktığınız zaman otomatik olarak müzik uygulaması başlayacak. İstediğiniz mesajı dahi size gün içerisinde hatırlatmanızı da sağlayacak.
 
20:35 - Artık istediğiniz uygulamalar içindeki bilgileri telefona çekebilir, Siri aracılığıyla uygulamalarda arama yapabilirsiniz. 
 
20:32 - Siri'ye haftada 1 milyar soru gelmekte ve %80'i cevaplanmakta olduğu söyleniyor. Siri'nin arayüzünün değiştiği ve yaptığı başarılar anlatılıyor. Aktif bir geçmişi olan Siri'nin daha da aktif olacağı söyleniyor. 
 
Arabaya bindiğini zanladığında sesli kitap açmakta, koşuya gittiğinizde müzik çalmaya başlatma. 
 
 
20:30 - iOS Tanıtımına geçildi.
 
20:25 - Yeni oyun tanıtılıyo: Fortnite. Oyun içerisinde gerçek zamanlı olarak pek çok efekt akıcı biçimde etkileyici bir görüntü oluşturuyor. Canavarların da olduğu oyunda amaç hayatta kalmak ve arkadaşlarınızla yardımlaşmak. 
 
 
20:23 - Metal for Mac. %40 Rendering'te daha büyük etkinlik ve Adobe After Effects'de 8 kat, Draw Call performansında da 10 kat performans artışı sağlamakta.
 
 
20:20 - Sanal masaüstü ve tam ekran uygulamalar için önemli iyileştirmeler var. Mail benzeri uygulamalara iOS'taki gibi kaydırarak silme özelliği eklenmiş. Sırada El Capitan'ın performansı.
 
20:18 - Bir başka Safari yeniliği Chrome tarzı tab üzerinde çalan müzik ikonu / bildirimi. Spotlight aramasında artık bulanık tanımlar kullanılabiliyor.
 
20:15 - OS X içindeki uygulamaların sayısı artırıldı. Safari'de artık siteler ufak simgeler olarak pin'lenebiliyor. İlk El Capitan özelliği kaybolan fareyi bulmak için: fareyi salladığınızda büyüyüp ekranı kaplıyor. 
 
 
 
20:10 - Craig Federighi yeni OS X ve iOS'u anlatmak üzere sahneye geldi.
 
70'den fazla ülkeden katılımcı, 100 farklı oturum, 1000'in üzerinde Apple mühendisi ile WWDC başladı. Tim Cook şu anda 26. WWDC'nin istatistiklerini veriyor.
 
%80 katılımcı yeni. 350'den fazla öğrenci Apple desteği ile etkinlikte yerini almış durumda.
 
 
Konferans Başladı
 
Apple'ın Türkiye saati ile 20:00'de başlayacağı WWDC konferansında ‪#‎iOS9‬, OS X 10.11, yeni Watch OS ve Apple Music'i tanıtması bekleniyor.
 
Homekit, Healthkit, Researchkit, içeriği güçlendirilen Apple Maps diğer bahsinin geçeceği düşünülen konu başlıkları.
 
Tüm bu konularla ilgili gelişmeleri size sayfamızdan anında paylaşacağız.
710269
Bu haberler ilginizi çekebilir