Apple, VirnetX Firmasına 625 Milyon Dolar Ödeyecek!

Apple, VirnetX şirketinin kendisine karşı açtığı davayı kaybetti ve 625 milyon dolar ödemek zorunda kaldı! İşte VirnetX firmasının açtığı davadaki patent ihlali ve tüm detayları...
04 Şubat 2016 12:58
Apple, VirnetX Firmasına 625 Milyon Dolar Ödeyecek!
VirnetX, 2010 yılında Apple’ı dava etmişti. Davanın sebebi ise iPhone üreticileri tarafından VirnetX’in VPN patentinin FaceTime özelliği için lisanssız olarak kullanılmasıydı. 2012’de, Apple’a bu yüzden 368 milyon dolar ceza verildi.
 
Apple, cezayı ödemeyi reddetti ve kendisini savunmaya geçti, VirnetX’in teknolojisinin FaceTime özelliğinde çok küçük bir paya sahip olduğunu söyledi.
 
O yıldan beri süren davalar dün itibariyle sonuçlandı ve jüri, VirnetX’i haklı buldu. 625 milyon dolarla ödüllendirilen VirnetX’in talep ettiği miktar 532 milyon dolar idi. Hal böyle olunca, firma da şaşırdı ve bu durum, benzeri olmayan olaylar arasında tarihe geçti.
 
Ancak bir patent sahibi şirketin böylesine büyük firmaya karşı bir dava kazanması da ilk değil. 2010’da, Microsoft da VirnetX’in VPN teknolojisi izinsiz kullanmış ve sonucunda 200 milyon dolar ödemeye razı olmuştu.
 
Apple, davanın işleyişine karşı şikâyet dilekçeleri doldurdu ve sorumlu yargıç Robert Schroeder’i hatalı bir dava süreci yönetmekle suçladı. Apple’a göre VirnetX’in avukatı jüriyi dava sürecinde yanlış yönlendirdi.
 
 
Apple’ın kasalarında milyar dolarlık bir miktar bulunuyor, o yüzden 625 milyon dolar Apple için çok büyük bir problem olmayacak.
 
Ancak Apple, kendini savunmaya devam edecek gibi görünüyor. Davanın sonucuna çok şaşırdıklarını söyleyen Apple yetkilileri, bu tür davaları daha yeni bir bakış açısıyla yürütmek gerektiğini belirtti.
shiftdelete
503024
Bu haberler ilginizi çekebilir