Apple Üretim Robotlarını Kabul Etmedi

Foxbot adını taşıyan ve her birinin maliyeti en az 25.000 dolar olan binlerce robotu üretim bantlarında kullanmaya başlayan şirkete, en büyük müşterisi olan Apple'dan veto geldi. İşte detaylar...
12 Aralık 2014 13:04
Apple Üretim Robotlarını Kabul Etmedi
Elektronik üretiminde dünyanın en büyüğü olan Foxconn, aynı zamanda bir milyondan fazla çalışanıyla istihdam konusunda da rakip tanımıyor. iPhone başta olmak üzere dünya genelinde milyonlarca satan popüler pek çok cihazın üretimini üstlenen Foxconn, yoğun talebin üstesinden gelebilmek için robot teknolojisinden istifade etmeye karar vermişti.
 
Foxbot adını taşıyan ve her birinin maliyeti en az 25.000 dolar olan binlerce robotu üretim bantlarında kullanmaya başlayan şirkete, en büyük müşterisi olan Apple'dan veto geldi. Elde edilen bilgilere göre, Foxconn'un gelişmiş robotları, 0.05mm tolerans ile kendi sınıfında oldukça yüksek hassasiyetle çalışıyor olsa da, Apple'ın üretim standartlarını karşılayacak seviyede ince işçilik yapamıyorlar.
 
Üretim hassasiyetindeki toleransı 0.02mm olan Apple, işte bu nedenden ötürü kendi ürünlerinin çıktığı bantlarda Foxbot'ların kullanımına onay vermedi. Foxconn tarafı, robotlarını geliştirmek ve daha yüksek hassasiyetle üretim yaptırabilmek için yeni bir yatırım planını gündeme alsa da, ilgili ar-ge çalışmasının yıllar süreceği tahmin ediliyor. Bu gelişmenin sonucu olarak, Apple'ın üretim sürecinde insan faktörü, önümüzdeki yıllarda da temel üretim gücü olmaya devam edecek.
 
Şu anki Foxbot robotlarında, otomotiv endüstrisindeki robot teknolojilerini baz alan Foxconn, daha yüksek becerikliliğe sahip robotlar için mevcut tasarımları uzun vadede görevden alıp, çok sayıda parmağa sahip yeni robot kollar dizayn etmeyi amaçlıyor. Emekliliğe çıkması olası görünen mevcut robotlar ise, ucuz ve markasız cihaz üretimi yapan dolayısıyla Apple kadar yüksek standartlar peşinde olmayan Çinli üreticilerin değerlendirmesi muhtemel görünüyor.
donanimhaber
Etiketler : Apple , cep telefonu , Foxconn , iphone
273051
Bu haberler ilginizi çekebilir