Apple ünlü İsrail şirketini satın aldı

Beklenen oldu ve Apple, Microsoft Kinect'in geliştiricisi İsrail merkezli 3B sensör teknolojileri üzerine faaliyet gösteren PrimeSense'i satın aldı.
26 Kasım 2013 17:00
Apple ünlü İsrail şirketini satın aldı

Konuyla ilgili AllThingsD'ye açıklama yapan Apple basın sözcüsü; Apple'ın her satın alımdan sonra yaptığı tipik açıklamayı yaparak PrimeSense'i satın aldıklarını doğruladı. Basın sözcüsü, Apple'ın zaman zaman küçük çaplı teknoloji firmalarını satın aldığını belirtirken; geleceğe yönelik planlarını ya da amaçları konusunda konuşmayı tercih etmediklerini söyledi.

Satın alımın ne kadara gerçekleştiği kesin olarak bilinmemekle birlikte firmaya yakın isimler Apple'ın PrimeSense'i satın almak için yaklaşık 350 milyon dolar ödeme yaptığını iddia ediyor.

Peki Apple PrimeSense'i ne için aldı? Bu konuda Apple'dan bir açıklama yok; ancak PrimeSense'in alımdan önce üzerinde çalıştığı televizyon projesinin Apple'ın ilgisini çektiği ve alımda etkili olduğu sanılıyor. 

Bilindiği üzere, 3 boyutlu sensörler ile insan hareketlerini yüksek güvenilirlik ile takip eden çözümler üzerine odaklanan PrimeSense, Microsoft'un 1.nesil Kinect'in geliştirilmesinde büyük rol oynamıştı. Ancak Xbox One ile birlikte verilen Kinect, Microsoft tarafından geliştiriliyor. Bu açıdan Apple'ın PrimeSense'i satın alması Kinect'in geleceği açısından kritik bir önem taşımıyor.

Apple'ın PrimeSense ile sahip olacağı 3 boyutlu sensör teknololojisindeki deneyimi, 2014 yılı sonunda tanıtılması beklenen Apple TV'de kullanmasına kesin gözüyle bakılırken; Apple'ın bu kontrol sistemini farklı cihazlarında da kullanıma sunabileceği konuşuluyor.

donanimhaber
Etiketler : Apple , Apple TV
206121
Bu haberler ilginizi çekebilir