Apple Store'da acemi olmayın

Apple, geçen hafta 424’üncü resmi dükkânını Türkiye’de hizmete açtı. Apple Store İstanbul’un fotoğraflarını gördünüz, çalışanların maaşlarını öğrendiniz. Peki, nasıl çalıştığını biliyor musunuz?
12 Nisan 2014 15:34
Apple Storeda acemi olmayın
Galiba Apple’ı diğer teknoloji devlerinden ayıran en önemli unsur, zorlu deplasmanlarda dahi takımlarını yalnız bırakmayan sadık taraftarları. Zorlu Center’a gelen birçok kişinin ortada yeni bir ürün olmamasına rağmen sabahlayarak Apple Store’un açılmasını beklemesini bu taraftar kültürüyle açıklayabiliyoruz. Apple Store’un kendisinin İstanbul’da yeni bir Apple ürünü gibi algılanması, mağaza çalışanlarının işe gelirken taraftarlara üçlü çektirecek kadar enerjik olmaları işte tam da bu yüzden acayip gelmiyor. Ancak Apple Store deneyiminin ‘Her kıyafete dokunmak’ adlı alışveriş geleneğinden biraz farklı olduğunu söylemek gerek. Dükkân ilk ziyaretçileri için biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. 
 
Bir miktar ön bilgi ve ipucunu hayır duası ile takas edeyim o halde. Mağaza üç bölüme ayrılıyor: 
 
Red zone
 
-Kırmızı Alan tüm sihrin, kısaca satışın gerçekleştiği bölüme denmekte... Apple Store’a ilk girdiğinizde sizi ilgilendiğiniz bölüme yönlendirecek bir çalışan karşılayacak. Ona kulak verin ve cihaz tamir eden bir teknisyenden iPhone satın almaya çalışan çaylak müşteri siz değil başkası olsun. 
 
-Satış danışmanları birçok ürün hakkında size yardımcı olma yetkinliğine sahip ancak spesifik bir cihaz hakkında çok derin sorularınız mevcutsa (‘MacAir mi alsam yoksa Pro mu?’ onlardan biri değil) ‘ürün uzmanı’ bir çalışanla görüşmeyi talep edebilirsiniz.
 
Genius bar
 
-Dahi Masası, Apple Store’un diğer tüm teknoloji mağazalarından ayrıştığı nokta. Bilgisayarlarınız için üst düzey bir teknik desteği ücretsiz olarak bu noktadan almanız mümkün.
 
-Ücretsiz hizmetler jet hızıyla popüler olduğundan Genius Bar için bir doktora gider gibi randevu almanız gerekiyor.
 
-Servise getirdiğiniz cihazı yedeklemeyi unutmayın. Yedekleme işleminin 15 dakikalık şöhretinizden çalmasını istemeyiz.
 
Family room
 
-Aile Odası olarak bilinen alan mobil cihazlar için teknik destek alacakların uğraması gereken adres. Bu bölüme de yine randevu alarak gelmek gerekiyor. Bu bölümde belli aralıklarla çeşitli eğitimler alabilirsiniz.
hurriyet
747800
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
 • Jeff Bezos, Bill Gatesi Geride Bıraktı!

  Jeff Bezos, Bill Gates'i Geride Bıraktı!

  Uzun süre dünyanın en insanı unvanını elinde bulunduran Bill Gates, artık dünyanın en zengin insanı değil. Bu koltuğun sahibi artık Jeff Bezos. İşte Amozon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama