Apple Store Istanbul: Son Detaylarıyla...

Türk teknoloji severlerin merakla beklediği Apple Store Istanbul için artık geri sayım başladı. Konseptiyle Apple'ın New York 5.Caddedeki mağazasından sonraki en özel mağazası olacak olan Apple Store Istanbul hakkında öğrendiğimiz son detaylar bu haberde.
28 Mart 2014 17:50
Apple Store Istanbul: Son Detaylarıyla...
Apple Store Istanbul'un inşası tahmin edilenden çok daha uzun sürdü, en azından teknoloji severler için. Peki neden? Aslında sorumuzun cevabı haberimizin başında yazıyor: Konsept ve tasarım.
 
Apple'ın mağazalarında camları kullanmayı ne kadar çok tercih ettiğini biliyoruz. Ancak Apple, Istanbul mağazasında bu alışkanlığını bir boyut daha öteye götürmüş durumda. Mağazayı, Zorlu Center'dan camlar ayırıyor. Aşağıda fotoğraflarda gördüğünüz koyu lacivert kaplamanın arkasında, aslında her biri 40 mm kalınlığında ve 16 metre yüksekliğinde, genişliği ise (değişmekle birlikte) ortalama 60-70 cm olan devasa, yekpare camlar yer alıyor. Yani mağazanın en alt katından en üst katın tavanına kadar yekpare camlar, mağazanın duvarlarını oluşturuyor. Mimaride cam duvarların kullanılmasının temel sebebi ise Zorlu Center içerisinde gezen insanların, Apple Store Istanbul'un içini görmelerini sağlamak. Buralarda kullanılan camlar da özel tasarım olunca, mağazanın inşası tahmin edilenden daha uzun sürdü.
 
Mağazanın temel taşıyıcılarının ise Apple'ın ürünlerinde kullanmaktan vazgeçmediği özel alüminyum kaplama ile kaplı olduğunu belirtelim.
 
Çalışmalar ne durumda?
 
En çok merak edilen sorulardan biri bu. Hemen cevabını verelim. Çalışmalar hemen hemen bitmiş vaziyette. Şu an mağaza içerisinde temel temizlik çalışmaları yürütülüyor. Aynı zamanda Turkcell'den bir ekip de entegrasyon çalışmalarını yürütüyor. Birkaç gün içerisinde tüm bu çalışmalar bitecek.
 
Hali hazırda mağaza içerisinde masalar ve masaların üzerinde tabureler yer alıyor. Ancak masalar sabitlenmiş değil (mağaza içerisinden görüntü almak yasak olduğu için bu konuda bir görsel sunamıyoruz). Zaten masaların sabitlenmesi (Daha doğrusu masaların mağaza içerisinde bulunmaları gereken yerlere konulması. Masaların tam yerleşimi esnasında lazer ile ölçüm aletleri kullanılıyor), sistem entegrasyonu, ince temizlik ve ürünlerin yerleşiminden sonra mağaza açılışa hazır hale gelmiş olacak.
 
Tabi bir de mağazanın kübik cam girişi için ayrı bir paragraf açmakta fayda var. Apple'ın en özel mağazalarında yer verdiği bu kübik cam yapı, çoktan hazır durumda. Yani aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi beyaz perde ve tahtaların altında mağazanın ana girişi olacak olan kübik cam yapı bulunuyor.
 
Ancak dışarıdan baktığınızda bu yapının çevresinde harıl harıl bir çalışma yürütüldüğünü görüyoruz. Zorlu Center yönetimi tarafından yürütülen bu çalışmalar sonunda karşımıza hiçbir Apple Store'da olmayan bir farklılık çıkacak: Havuz. Istanbul'daki mağazaya özel olarak Apple logolu kübik cam yapıyı özel bir havuz çevreleyecek.
 
Büyük Açılış...
 
Gelelim herkesin merak ettiği konuya; fafı da uzatmadan müjdeyi verelim; Istanbul'un konumuyla en özel yaşam merkezi olan Zorlu Center'ın kalbinde yer alan Apple Store Istanbul için açılış sayacı işlemeye başlamış durumda.
 
Aldığımız bilgilere göre, eğer bir aksilik olmaz ise Apple Store Istanbul, nisan ayının ilk haftasonunda açılmış olacak. Net bir gün veremiyoruz, çünkü açılış için iki farklı gün konuşuluyor: 4 ya da 5 Nisan. Fakat hemen belirtelim; hali hazırda Apple Store içerisindeki çalısmalar açılış 5 Nisan'da olacakmış gibi yürütülüyor.
 
Apple Store Istanbul, birçok detayıyla Apple'ın en özel mağazası olunca, açılışa da üst düzeyde katılım söz konusu olacak. Daha önceki haberimizde de sizlere aktardığımız gibi, eğer son dakika bir değişiklik olmaz ise, Tim Cook Apple Store Istanbul'un açılışını bizzat yapacak. Tim Cook'un yanı sıra Apple yönetim kurulunun en yeni üyesi olan, eski Burberry CEO'su ve nisan ayından itibaren Apple'ın Mağazalardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı görevini yürütmeye başlayacak olan Angela Ahrendts'in de Apple'daki ilk iş günlerinde, ayağının tozuyla İstanbul'daki açılışa gelmesi bekleniyor.
 
Diğer yandan daha önce dile getirilen Cumhurbaşkanı Gül'ün ya da Başbakan Erdoğan'ın açılışa katılacağı yönündeki iddiayı doğrulatabilmiş değiliz.
 
Uzun lafın kısası, Türkiye'deki Apple kullanıcılarının uzun süreli bekleyişi çok yakın zamanda sonlanacak; bekleyişin sonuna konulacak nokta da dünyadaki birçok Apple takipçisini kıskandıracak.
donanimhaber
631548
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei Watch 2nin Görüntüleri Sızdı!

  Huawei Watch 2'nin Görüntüleri Sızdı!

  Huawei'nin yeni akıllı saati Huawei Watch 2'nin görselleri sızdırıldı. Görünüşe bakılırsa Huawei akıllı saat pazarında adından söz ettirecek!
 • Renkli AirPods!

  Renkli AirPods!

  Apple'ın kablosuz kulaklığı AirPods'un yeni renk seçenekleri geliyor! 58 renk seçeneği sunan Colorware ile artık istediğiniz renkteki AirPods'u tercih edebilirsiniz.
 • Dünyanın En Hızlı SD Kartı Üretildi!

  Dünyanın En Hızlı SD Kartı Üretildi!

  Teknoloji devi Sony, dünyanın en hızlı SD kartını üretti. Yüksek yazma hızına sahip olması fotoğrafçılık ile uğraşanlar tarafından çok beğenilecek.
 • Yeni Nesil Apple TV!

  Yeni Nesil Apple TV!

  Apple'ın WWDC 17 etkinliğinde tanıtacağı Apple TV ile ilgili haberler gelmeye başladı. Peki yeni nesil Apple TV hangi farklılıklarla gelecek?
 • Siri İle Sevgililer Günü Planı!

  Siri İle Sevgililer Günü Planı!

  Teknoloji çağındayız ve teknolojiyle yaşıyoruz. Siri'de teknolojinin bize sunduğu bir imkan. Peki bu yıl Siri ile sevgililer günü planı yapmaya ne dersiniz?
 • Huawei Watch 2nin Tanıtılacağı Tarih Belli Oldu!

  Huawei Watch 2'nin Tanıtılacağı Tarih Belli Oldu!

  Huawei'nin akıllı saati Huawei Watch 2'nin tanıtım tarihi belli oldu. İşte o tarih...
 • Dünyanın En İnce Monitörü!

  Dünyanın En İnce Monitörü!

  Şuan ki dünyanın en ince monitörü Philips Moda 245C7QJSB'nın şık tasarımının detaylarına birlikte bakalım.
 • Canon 77D Ortaya Çıktı!

  Canon 77D Ortaya Çıktı!

  Canon tarafından piyasaya yeni çıkarılacak olan Canon 77D fotoğraf makinesi yakın bir zamanda tanıtılacak. İşte 77D hakkında ilk bilgiler...
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy S8 Plus Detaylandı!Galaxy S8 Plus Detaylandı!
  Samsung'un 1 ay sonra resmi olarak tanıtması beklenen telefonu Galaxy S8 Plus hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Evan Blass Twitter'dan…
 • iPhonenun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?iPhone’nun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?
  iPhone kamerasının her zaman istediğiniz yerden başlamasını ister misiniz? Örneğin kamerayı açtığınızda hep video modunda ya da kare modunda…
 • 32 GBlık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?32 GB'lık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?
  Apple'ın, onuncu yıla özel çıkaracağı iPhone'larda devrim gibi yeniliklere gideceği iddia ediliyor. Yeni gelen bilgiler ise saklama alanı ile ilgili.…
 • Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!
  Mobil Dünya Kongresi yaklaştıkça firmaların tanıtım yapacağı ürünlerde netleşmeye başladı. Sony de MWC 2017'de Xperia X 2017 tanıtacağı iddia…
 • iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?
  Apple, yeni amiral gemisini bu yıl tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni iPhone'un ismi ile ilgili de bir çok iddia ortaya atıldı. Peki iPhone'un 10. yıl ismi…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama