Apple Store Istanbul: Son Detaylarıyla...

Türk teknoloji severlerin merakla beklediği Apple Store Istanbul için artık geri sayım başladı. Konseptiyle Apple'ın New York 5.Caddedeki mağazasından sonraki en özel mağazası olacak olan Apple Store Istanbul hakkında öğrendiğimiz son detaylar bu haberde.
28 Mart 2014 17:50
Apple Store Istanbul: Son Detaylarıyla...
Apple Store Istanbul'un inşası tahmin edilenden çok daha uzun sürdü, en azından teknoloji severler için. Peki neden? Aslında sorumuzun cevabı haberimizin başında yazıyor: Konsept ve tasarım.
 
Apple'ın mağazalarında camları kullanmayı ne kadar çok tercih ettiğini biliyoruz. Ancak Apple, Istanbul mağazasında bu alışkanlığını bir boyut daha öteye götürmüş durumda. Mağazayı, Zorlu Center'dan camlar ayırıyor. Aşağıda fotoğraflarda gördüğünüz koyu lacivert kaplamanın arkasında, aslında her biri 40 mm kalınlığında ve 16 metre yüksekliğinde, genişliği ise (değişmekle birlikte) ortalama 60-70 cm olan devasa, yekpare camlar yer alıyor. Yani mağazanın en alt katından en üst katın tavanına kadar yekpare camlar, mağazanın duvarlarını oluşturuyor. Mimaride cam duvarların kullanılmasının temel sebebi ise Zorlu Center içerisinde gezen insanların, Apple Store Istanbul'un içini görmelerini sağlamak. Buralarda kullanılan camlar da özel tasarım olunca, mağazanın inşası tahmin edilenden daha uzun sürdü.
 
Mağazanın temel taşıyıcılarının ise Apple'ın ürünlerinde kullanmaktan vazgeçmediği özel alüminyum kaplama ile kaplı olduğunu belirtelim.
 
Çalışmalar ne durumda?
 
En çok merak edilen sorulardan biri bu. Hemen cevabını verelim. Çalışmalar hemen hemen bitmiş vaziyette. Şu an mağaza içerisinde temel temizlik çalışmaları yürütülüyor. Aynı zamanda Turkcell'den bir ekip de entegrasyon çalışmalarını yürütüyor. Birkaç gün içerisinde tüm bu çalışmalar bitecek.
 
Hali hazırda mağaza içerisinde masalar ve masaların üzerinde tabureler yer alıyor. Ancak masalar sabitlenmiş değil (mağaza içerisinden görüntü almak yasak olduğu için bu konuda bir görsel sunamıyoruz). Zaten masaların sabitlenmesi (Daha doğrusu masaların mağaza içerisinde bulunmaları gereken yerlere konulması. Masaların tam yerleşimi esnasında lazer ile ölçüm aletleri kullanılıyor), sistem entegrasyonu, ince temizlik ve ürünlerin yerleşiminden sonra mağaza açılışa hazır hale gelmiş olacak.
 
Tabi bir de mağazanın kübik cam girişi için ayrı bir paragraf açmakta fayda var. Apple'ın en özel mağazalarında yer verdiği bu kübik cam yapı, çoktan hazır durumda. Yani aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi beyaz perde ve tahtaların altında mağazanın ana girişi olacak olan kübik cam yapı bulunuyor.
 
Ancak dışarıdan baktığınızda bu yapının çevresinde harıl harıl bir çalışma yürütüldüğünü görüyoruz. Zorlu Center yönetimi tarafından yürütülen bu çalışmalar sonunda karşımıza hiçbir Apple Store'da olmayan bir farklılık çıkacak: Havuz. Istanbul'daki mağazaya özel olarak Apple logolu kübik cam yapıyı özel bir havuz çevreleyecek.
 
Büyük Açılış...
 
Gelelim herkesin merak ettiği konuya; fafı da uzatmadan müjdeyi verelim; Istanbul'un konumuyla en özel yaşam merkezi olan Zorlu Center'ın kalbinde yer alan Apple Store Istanbul için açılış sayacı işlemeye başlamış durumda.
 
Aldığımız bilgilere göre, eğer bir aksilik olmaz ise Apple Store Istanbul, nisan ayının ilk haftasonunda açılmış olacak. Net bir gün veremiyoruz, çünkü açılış için iki farklı gün konuşuluyor: 4 ya da 5 Nisan. Fakat hemen belirtelim; hali hazırda Apple Store içerisindeki çalısmalar açılış 5 Nisan'da olacakmış gibi yürütülüyor.
 
Apple Store Istanbul, birçok detayıyla Apple'ın en özel mağazası olunca, açılışa da üst düzeyde katılım söz konusu olacak. Daha önceki haberimizde de sizlere aktardığımız gibi, eğer son dakika bir değişiklik olmaz ise, Tim Cook Apple Store Istanbul'un açılışını bizzat yapacak. Tim Cook'un yanı sıra Apple yönetim kurulunun en yeni üyesi olan, eski Burberry CEO'su ve nisan ayından itibaren Apple'ın Mağazalardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı görevini yürütmeye başlayacak olan Angela Ahrendts'in de Apple'daki ilk iş günlerinde, ayağının tozuyla İstanbul'daki açılışa gelmesi bekleniyor.
 
Diğer yandan daha önce dile getirilen Cumhurbaşkanı Gül'ün ya da Başbakan Erdoğan'ın açılışa katılacağı yönündeki iddiayı doğrulatabilmiş değiliz.
 
Uzun lafın kısası, Türkiye'deki Apple kullanıcılarının uzun süreli bekleyişi çok yakın zamanda sonlanacak; bekleyişin sonuna konulacak nokta da dünyadaki birçok Apple takipçisini kıskandıracak.
donanimhaber
587806
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Xiaomi'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Mi VR Play 2 piyasaya çıkıyor. Oldukça uygun fiyatlı olma özelliği dikkatleri üzerine çeken Mi VR Play 2'in özelliklerine ve fiyatına birlikte bakalım.
 • Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+ı Tanıttı!

  Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+'ı Tanıttı!

  Xiaomi, CES 2017'de duyurduğu yeni VR aksiyon kamerası YI 4K+'ı tanıttı. 4K ile 60 FPS anı yakalayabilen VR sınıfı kamera, oldukça iddialı görünüyor...
 • Samsungun Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung'un Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung, Galaxy S8'ın yanında tanıtımını yaptığı aksesuarlardan biri de DeX'ti. Aksesuarlar arasında en çok merak edilenlerden biri de DeX'ti. Galaxy S8'i mini bir bilgisayara dönüştüren DeX'e yakından bakalım.
 • İşte Samsung Gear 360(2017)!

  İşte Samsung Gear 360(2017)!

  Samsung, Galaxy S8'in yanında yeni aksesuarlarını da tanıttı. Onlardan bir de Gear 360 kamerasının 2017 model versiyonu. İşte Gear 360 ile ilgili tüm detaylar...
 • Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom kablosuz hoparlör tanıtıldı. Logitech'in suya dayanıklı yeni kablosuz hoparlörü, 360 derece ses verebilme özelliğine sahip. İşte Wonderboom'um fiyatı ve özellikleri...
 • Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus Republic of Gamers, Strix GD30 masaüstü oyuncu bilgisayarını duyurdu. İşte Strix GD30'un tüm detayları...
 • Samsungdan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan müthiş cep saati konsepti! İşte o görüntüler...
 • Dellden 8K Çözünürlüklü Monitör!

  Dell'den 8K Çözünürlüklü Monitör!

  Dell’in 8K çözünürlüklü yeni monitörü ön siparişlerle satışa sunuldu. Dell'in yeni 8K çözünürlüklü monitörünün fiyatını duyunca inanamayabilirsiniz!
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy Tab S3 Tanıtıldı!Galaxy Tab S3 Tanıtıldı!
  Samsung'un yeni tableti Galaxy Tab S3 tanıtıldı. İşte Galaxy Tab S3'ün tüm özellikleri ve Türkiye fiyatı...
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama