Apple Samsung'u ikiye katladı!

Akıllı telefon pazarında ikinci sırada bulunan ve bu yılı yaklaşık 150 milyon iPhone satışı ile tamamlaması beklenen Apple, ilk sıradaki rakibi Samsung'un neredeyse yarısı kadar satış yapsa da sözkonusu faaliyet karı olunca bu kez rakibini ikiye katlıyor.
07 Kasım 2014 18:28
Apple Samsungu ikiye katladı!
Yılın üçüncü çeyreği itibariyle akıllı telefon pazarındaki faaliyet karlarının mercek altına alındığı yeni bir analize göre Apple, pazardaki faaliyet karının yaklaşık yüzde 86'sına sahip oldu. Rakibi Samsung ise 2011 yılından bu yana en düşük seviye olan yüzde 18 sınırına kadar indi.
 
Firmaların elde ettiği brüt kardan operasyon giderleri düşüldüğü zaman faaliyet karı, tüm giderler düşüldüğü zaman da net kar ortaya çıkıyor. Finansal tablolarda bu iki gösterge, firmanın mali gücünü ortaya koyması adına önemli kabul ediliyor. 
 
Apple ve Samsung'un toplam faaliyet karının yüzde 104 olarak ortaya çıkmasının en büyük sebebi ise pazardaki rakiplerin faaliyet karı olarak eksi değerlere girmiş olması. HTC ve Blackberry faaliyet karı olarak yaklaşık yüzde 0 paya sahipken, Motorola yüzde -2, Microsoft ise akıllı telefon bölümü olarak yüzde -4 seviyelerine geriledi. LG ise faaliyet karlarında yüzde 2 pazar payına sahip oldu.
 
Pazarın genelinde ise faaliyet karları yıl bazında yüzde 17.3 düşüş gösterdi. Analizdeki en önemli eksik ise Çinli akıllı telefon üreticileri. Yeterli bilgiler elde edilemediği için Xiaomi, Lenovo, Huawei gibi devlerin akıllı telefon faaliyet karları analizde yer almadı. Ancak yine de seviyelerinin yüzde 2-3 arasında değişebileceği düşünülüyor. Diğer bir önemli nokta ise iPhone 6 serisinde tüketicilerin daha yüksek kapasiteli versiyonlara yönelmiş olması.
donanimhaber
862691
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei P10nun Reklam Filmi!

  Huawei P10'nun Reklam Filmi!

  MWC 2017'ye sayılı günler kala firmalar ürünlerinin reklamlarını yapmaya başladı. Huawe P10'un da reklamı yayınlandı. İşte kısa reklam filmi!
 • Telefon Ekranları Artık Daha Güçlü!

  Telefon Ekranları Artık Daha Güçlü!

  Bir çoğumuz akıllı telefonlarımızın ekranın çizilmesinden ya da kırılmasından korkuyoruzdur. ProtectPax sıvı cam teknolojisi sayesinde, artık telefonlarınız daha sağlam.
 • İşte Nokia 8 Fiyatı ve Özellikleri!

  İşte Nokia 8 Fiyatı ve Özellikleri!

  Akıllı telefon pazarına dönüş yapan Nokia'nın, yeni telefonu olan Nokia 8 hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. İşte Nokia'nın özellikleri ve fiyatı!
 • iPhonenun Yüz Tanıma Teknolojisi!

  iPhone'nun Yüz Tanıma Teknolojisi!

  Apple Eylül ayında tanıtacağı yeni amiral gemisi iPhone'nun, yüz tanıma teknolojisiyle geleceği iddia edilmişti. iPhone'nun yeni modeli ile ilgili yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor. Detaylar haberimizde!
 • iPhonenun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?

  iPhone’nun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?

  iPhone kamerasının her zaman istediğiniz yerden başlamasını ister misiniz? Örneğin kamerayı açtığınızda hep video modunda ya da kare modunda çalışmasını ister misiniz? İsterseniz işte yanıtı!
 • iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?

  iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?

  Apple, yeni amiral gemisini bu yıl tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni iPhone'un ismi ile ilgili de bir çok iddia ortaya atıldı. Peki iPhone'un 10. yıl ismi ne olacak?
 • iPhone Rehberiniz Silinirse Yapmanız Gerekenler!

  iPhone Rehberiniz Silinirse Yapmanız Gerekenler!

  iPhone'unuzda yedekleme işlemi yapmadınız ve telefondaki rehberiniz silindi! Peki iPhone rehberi silinirse ne Yapılır?
 • Apple, iPhone Sızıntılarını Nasıl Önleyecek?

  Apple, iPhone Sızıntılarını Nasıl Önleyecek?

  Apple, iPhone görüntülerinin piyasaya sızmasını istemiyor. Peki ama görüntülerin ortaya çıkmasına nasıl engel olacak?
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama