Apple-Samsung davasında çok can yanacak

ABD Bölge Hâkimi Lucy Kohl, Apple Inc. ile Samsung Electronics Co. arasında süren patent davasında ön duruşmaya yönelik iddiaları dinledi ve bir kez daha gözlüklerini çıkarıp kürsüden aşağıya bakarak avukatlara aynı soruyu sordu: "Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?"
03 Şubat 2014 11:04
Apple-Samsung davasında çok can yanacak
Akıllı telefon ve tablet dünyasının en güçlü oyuncuları geçtiğimiz ay Koh’un San Jose, Kaliforniya’daki mahkeme salonunda Apple’a ait patentleri ihlal eden 13 ürünle ilgili olarak Samsung’un Apple’a ödemesi gereken paranın miktarına karar vermek için tekrarlanan davada kozlarını paylaştılar.
 
 
Geçen seneki eşi görülmemiş yasal mücadelede jürinin kararı, Samsung’un aşırı derecede ileri gidip Apple iPhone ve iPad’de yer alan teknolojileri kopyaladığı yönünde olmuştu. Yeni davada geçen seneki bu mücadele kısmen bir kez daha sahnedeki yerini aldı. Apple avukatlarından birine göre tekrarlanan dava ABD’de kutlanan Kunduz Günü’nü akla getiriyor.
 
 
Men pose with Samsung Galaxy S3 smartphone in photo illustration in ZenicaGeçen seneki davadan sonra Hâkim Koh jürinin Samsung’a verdiği 1.05 milyar dolar cezayı 450 milyon dolar aşağı çekmiş, yanlış hesaplamayı işaret ederek yeni bir duruşmanın gerekli olduğunu söylemişti. İki düzineden fazla adı geçen Samsung cihaz içinden 13 tanesinin patent ihlali gerçekleştirdiği ama zararın yeniden hesaplanmasının gerektiği ifade edilmişti.
 
 
 
Sonuç olarak Apple ve Samsung’un yolları bir kez daha kesişti. İki firma da bir kez daha nasıl endüstri lideri olduklarına dair mesajları jüriye iletme gereği duydular.
 
 
Olumlu açıdan bakarsak altı günlük duruşmayla Apple elde ettiği zararları şişirme imkânı bulacak. Nexus S telefon ve ilk nesil Galaxy tablet gibi demode olmuş Samsung üretimi akıllı telefonlar ve tabletlerin ABD’deki satışları ve pazar payı çok düşük. Geçen seneki duruşmanın hafifletilmiş versiyonu Apple’a aynı zamanda gerçek rakibi olan Android işletim sistemi geliştiricisi Google’a gönderme yapma imkânı da veriyor.
 
 
Hukuk uzmanlarına göre tekrarlanan duruşma, dünya genelindeki mahkemelerde henüz açılmamış yasal davalar açısından da önemli bir role sahip. Ortaya çıkacak sonuç davayı ilerletecek ve jürinin verdiği ilk karar onaylanırsa dünya genelinde bu tür ürünler sunan firmaların geliştirdiği akıllı telefonlar ve tabletler açısından bağlayıcı bir sonuç olacak.
 
 
Stanford Üniversitesi Hukuk Profesörlerinden Mark Lemley’e göre “Sembolik bir dava diyebilir miyiz bilemiyoruz ama duruşmadan doğacak ana etki tüm davaya itiraz olanağını belirleyecek.” Santa Clara Üniversitesi Hukuk Profesörü Brian Love ise tekrarlanan duruşmanın gelecek davalar için örnek olacağını, iki firma yeni ürünler sundukça tekrarlanacak davalar için zemin oluşturacağını düşünüyor.
 
 
 
 
Men are silhouetted against a video screen with Apple and Samsung logos as he poses with Samsung S3 and Samsung S4 smartphones in this photo illustration taken in the central Bosnian town of ZenicaApple ve Samsung yorum yapmaktan kaçınıyor.
 
 
Diğer yandan geçen hafta gerçekleşen bir duruşmada Apple avukatı Harold McElhinny odak konusunu şöyle özetledi: “Esas soru Apple’ın 13 Samsung cihazın satışından ötürü ne kadar zarar ettiği. Apple’ın iddiasına göre Samsung bu kopya cihazları satmamış olsaydı tüketiciler iPhone ve iPad satın alıyor olacaktı. Bu ihlalden ötürü Apple satışları olması gerekenden düşük kaldı mı? İşte bizim ispat etmek istediğimiz konu bu.”
 
 
Duruşmadan sonra jürinin iki basit soruyu cevaplaması gerekecek: Apple’a ödenmesi gereken para ve 13 ayrı Samsung cihazının her birinin sebep verdiği zarar.
 
 
Dava sürüyor ama iki firma sembolleşmiş ürünlerini pazara sunarak global satışlarda mücadeleye devam ediyor. En son olarak Apple iPad Air satışa sunuldu. Elbette bu son raunt olmayacak. Apple’ın yeni açtığı patent davasında gelecek bahar satışa sunulacak olan Samsung cihazlar hedef alınıyor. Aynı zamanda ABD Federal Temyiz Mahkemesi geçen sene jürinin suçlu bulduğu 13 ayrı eski nesil Samsung ürününün ABD’de satışının yasaklanıp yasaklanmayacağını inceliyor. Bu konuyla ilgili karar her an gelebilir. 
 
 
Firmalar sık sık patentlerle ilgili mahkemelik olur ama Apple ile Samsung yüksek profile sahip bir istisna olmayı başarıyor. Santa Clara’dan Love’e göre bu davadan çıkacak karar büyük anlamda fermana dönüşebilir, ardından gelecek davalarda örnek teşkil edebilir.
radikal
Etiketler : Android , Apple , google , iOS , iPad , iphone , Samsung
84658
Bu haberler ilginizi çekebilir