Apple, safir cam üretimine başlıyor

Yeni Mac Pro için anavatanı ABD'ye kurduğu montaj hattı ile ülkesine üretim / montaj konusunda yatırım yapmaya başlayan Apple, bu yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor.
05 Kasım 2013 18:58
Apple, safir cam üretimine başlıyor

Apple, Arizona'ya kuracağı yeni tesiste özellikle şu anda iPhone'da gerek kamera lensinin gerekse de Touch ID sensörüne ev sahipliği yapan home tuşunun korunması için kullandığı safirle güçlendirilmiş camların üretimini gerçekleştirecek. İlk andan itibaren %100 yeşil enerjiyle çalışacağı açıklanan tesis, faaliyete geçtikten sonra 700 kişiye istihdam sağlayacak. Ayrıca tesisin yapımı esnasında ise 1300 kişiye geçici istihdam sağlanmış olacak.

Arizona'daki tesisi için GT Advanced isimli, New Hampshire merkezli malzeme üretim firması ile iş birliğine giden Apple, bu kapsamda 528 milyon dolarlık bir ön ödemeyi GT Advanced'a yaparak firmaya sağlarken; bu tutar valör tarihi 2015 olacak şekilde 5 sene vadeli olarak Apple'a geri ödenecek.

Sahip olduğu yüksek nakit varlıklarıyla teknoloji dünyasının en güçlü ismi olan Apple'ın uzun vadede Arizona'da üreteceği safir camları aralarında iWatch'ın da bulunduğu yeni ürünlerinde kullanması bekleniyor.

donanimhaber
Etiket : Apple
955412
Bu haberler ilginizi çekebilir