Apple Research Kit Hakkında Herşey

Apple yeni Macbook ve Apple Watch'u tanıttığı gecede Research Kit'e özel bir yer ayırdı. Peki bu Research Kit nedir? Ne işe yarar? İşte Apple Research Kit hakkında bilmeniz gereken herşey haberimizde...
10 Mart 2015 13:56
Apple Research Kit Hakkında Herşey
Apple'ın büyük gecesinde Macbook ve Apple Watch tanıtılmadan önce Resarch Kit'e özel bir yer ayırdı ve detaylarıyla, gelecek palnlarıyla anlatıldı. Peki nedir bu Research Kit? Ne işe yarar? Tüm aradığınız yanıtlar, bilmeniz gereken herşey haberimizde...
 
ResearchKit tıbbi araştırmalar için özel olarak geliştirilmiş bir yazılım. HealthKit ile birlikte ResearchKit platformu hastalıkların teşhisinde önemli bir rol oynayacak ve tıp alanında profesyonellerinin tıbbi teşhis odaklı uygulamalar geliştirmesi daha da kolaylaşacak.
 
Apple tanıtım esnasında ResearchKit ile geliştirilen ve pek çok hastalığın teşhisinde kullanılacak çeşitli uygulamalar da görücüye çıkardı. Bu uygulamalar göğüs kanserinden Parkinson ve şeker gibi pek çok hastalığa hitap ediyor. Bu uygulamalar ile elde edilecek veriler araştırma projeleri için kullanılacak ve Apple bu verilere erişemeyecek. Ayrıca bu sürece katılmak gönüllülük esasına göre olacak.
 
Apple şimdiden University of Rochester ve Sage Bionetworks gibi pek çok saygın kuruluş ile işbirliği yapmaya başladı. Bugüne kadar 1 milyardan fazla iOS cihazı satıldığı için ResearchKit platformunun ulaşabileceği potansiyel inanılmaz olacaktır. Sadece belirli bir kullanıcı kitlesinin katılması bile teşhis konusunda önemli adımlar atılmasına neden olabilir. Uzmanlar tıbbi araştırmalar konusunda klasik anlayışın ResearchKit ile yıkılabileceğini düşünüyor.
 
ResearchKit platformu önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak. Platform ile geliştirilmiş göğüs kanseri, Parkinson ve şeker gibi pek çok hastalıkla ilgili uygulama da ilk günden itibaren indirmeye hazır hale getirilecek. Apple ayrıca kamu yararına olması açısından platformu açık kaynak haline getirmeyi de planlıyor.
donanimhaber
417094
Bu haberler ilginizi çekebilir