Apple, Reklam Engelleyici Uygulamaları Kaldırıyor!

Apple, App Store'da bulunan web sayfalarındaki reklam engelleyici uygulamalarını yavaş yavaş kaldırıyor. Bu uygulamaların güncellemesi yapılamıyor.
16 Temmuz 2017 11:28
Apple, Reklam Engelleyici Uygulamaları Kaldırıyor!
Apple, iOS 9 ile birlikte VPN tabanlı içerik (reklam) engelleyici uygulamaların App Store’da yayınlanmasına izin vermişti. Şirketin bu uygulamalara karşı son dönemdeki tavrı App Store politikalarının değiştiğini gösteriyor.
 
 
 
Reklam Engelleyiciler App Store’dan kaldırılacak mı?
 
Popüler reklam engelleyici uygulamalar olan AdBlock, Weblock ve Admosphere’i geliştiren Future Mind şirketinden Tomasz Koperski, Apple’ın üçüncü parti uygulamalarda reklamları engellemek üzere tasarlanmış VPN tabanlı uygulamalarla ilgili politika değişikliğine gittiğini iddia ediyor. Koperski, AdBlock için gönderdikleri güncellemenin App Store Geliştirici yönergelerinin 4.2.maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle reddedildiğini belirtiyor.
 
 
 
 
Bu maddeye göre AdBlock uygulamasının kullanışlı ve benzersiz olması gerekiyor. Apple’ın Future Mind’e sunduğu reddedilme gerekçesine göre ise AdBlock uygulaması App Store'da izin verilmeyen, reklamları veya diğer içerikleri engellemek için bir VPN profili veya kök sertifika kullanıyor. Koperski, uygulama inceleme kuruluna yaptıkları itiraz sonucunda kendilerine App Store'daki VPN / kök sertifikalı reklam engelleyicilerine ilişkin politikalarının resmen değiştirdiği ve artık uygulamaların güncellemelerinin kabul edilmediği şeklinde bilgi verildiğini söylüyor.
 
Bir Apple yetkilisi konu ile ilgili 9to5Mac’e yaptığı açıklamada geliştirme yönergelerinin yeni olmadığını, App Store'daki diğer uygulamaların performansına veya özelliklerine müdahale etmek için tasarlanmış uygulamalara izin vermediklerini belirtti. Ayrıca şirketlerinin geliştiricilerin uygulamalarla para kazanmalarının yolu olarak reklamı her zaman desteklediklerini belirtti. Apple’ın bu tavrı ileride bu uygulamaları App Store’dan kaldırabileceğini gösteriyor.
 
shiftdelete
825093
Bu haberler ilginizi çekebilir