Apple Music Mi Spotify Mı?

Merakla beklenen Apple Music, Türkiye yayınına başladı. Peki, Apple Music mi yoksa Spotify mı kullanmak daha mantıklı? Kısaca hangisi daha iyi? İşte tüm detaylarıyla Apple Music ile Spotify karşılaştırması...
06 Şubat 2016 12:21
Apple Music Mi Spotify Mı?
Türkiye'ye gelmesi ile birlikte basında büyük yankı uyandıran Apple Music, tahminlere göre bir kaç gün içerisinde neredeyse tüm iPhone sahiplerinin deneme sürecine katıldığı bir platform olacak.
 
Tabii bunda Apple Music'in ilk 3 ay ücretsiz üyelik sunmasının büyük avantajı olacak. Peki, iPhone'da Spotify kullananlar Apple Music platformuna geçmeli mi? 
 
Apple Music ve Spotify aynı amaca hizmet eden iki platform. Kullanıcılara kaliteli müzik deneyimi sunmayı amaçlayan bu platformlarda milyonlarca müzik parçası bulunuyor.
 
 
 
 
İçerik Karşılaştırması
 
Her iki platformda da 30 milyonun üzerinde şarkı bulunuyor. Ancak Spotify'da "Spotify Sessions" adı altında sanatçılar sadece Spotify'a özgü şarkılarını yayınlıyor. Burada Spotify bir adım öne çıkıyor. Spotify'da an itibariyle 100'ün üzerinde Spotify Sessions albümü yer alıyor.
 
Buna karşılık Apple Music platformunda ise sanatçıların özel röportajları ve ünlü sanatçıların yer aldığı Beats1 radyo bulunuyor.
 
 
İçerik konusunda her iki platformunda başa baş olduğunu söyleyebiliriz.
 
Ama bir ufak fark ise yeni albümlerin çıkışı diyebiliriz. Özellikle dünya genelinde tanınan sanatçılar albümlerini aynı anda her yerde yayınladığından sorun yok, fakat Türk sanatçılara çok düşkünseniz ve albüm çıkar çıkmaz dinleme meraklısıylasınız bu noktada Apple Music önde diyebiliriz. Çünkü Türk sanatçıların da albümleri artık iTunes'ta anında yayınlandığı için Apple Music'te de aynı anda olacak. Fakat Spotify'a gelişi biraz sürebiliyor.
 
 
 
Stabilite Ve Performans
 
iPhone'lar için, Apple Music, iOS ile önyüklü olarak gelen "Müzik" uygulamasının içerisinde yer alıyor. Apple Music sisteme entegre olarak geldiği için stabilite ve performans açısından Spotify'ın açık ara önünde yer alıyor.
 
Ancak şimdiden Apple Müzik için bir dezavantaj bulunuyor. Çünkü Spotify hem Android, hem iOS hem de Windows Phone'da bulunuyor. Ancak Apple Music ise iOS'te haliyle varken Android'de ise şu anda beta olarak kullanılabilmekte. Stabilite olarak bir günlük kullanımda fark görmesem de Windows Phone'da bulunmuyor olması bir eksisi.
 
 
 
Destekleyen Cihazlar
 
Bu da bir diğer önemli nokta. Çünkü eğer paralı bir müzik servisiniz varsa tabiki sadece telefonunuzdan kullanmak istemezsiniz.Bu nedenle bilgisayarınızdan vs birçok cihazdan da erişmek istemeniz gayet doğal.
 
Bu noktada Apple Music, iOS, Android, Apple Watch, Apple TV, Macbook ve iMac'lerde ve aynı zamanda Windows PC'lerde çalışabiliyor.
 
Spotify ise Android, iOS, Windows Phone, Blackberry ve hatta Symbian'da bile bulunuyor. Ayrıca tüm tarayıcılar üzerinden kullanulabildiği gibi Windows ve Mac'lerde, PlayStation'da ve Android Wear'da kullanılabilir.
 
Ayrıca Spotify, Amazon, Argon, Bang & Olufsen, Boxee, Denon, LG, Logitech, Marantz, Onkyo, Parrot, Philips, Pioneer, Revo, Roku, Sonos, Teufel, TiVo, Western Digital ve Yamaha gibi firmalarla ortaklığa giderek bu markaların birçok ürününde kullanılabilirken, Ford ve Volvo'da müzik desteğini Spotify üzerinden alabiliyorsunuz.
 
Son olarak Samsung'un Smart TV'leri olmak üzere birçok yeni nesil akıllı televizyonlarda Spotify'a erişmek münkün.
 
Yani bu noktada da açık ara Spotify önde diyebiliriz.
 
 
 
Depolama Alanı
 
16 GB iPhone sahiplerinin Spotify uygulamasını yükleyerek hafızalarını doldurmamaları ve Apple Music'e geçmeleri daha mantıklı bir seçim olacak.
 
Spotify uygulaması ham hali ile yaklaşık 100 MB bir yer kaplıyor. 100 MB boş alanı uygulamaya ayırmak yerine Apple Music'ten 20-25 arası müzik parçasını iPhone kaydedebilirsiniz.
 
 
 
Ses Kalitesi
 
Apple Music, şarkıları 256Kbps AAC formatında sunarken, Spotify Premium ise 320kbps OGG formatında sunuyor.
 
Çözünürlük açısından kağıt üzerinde Spotify bir adım önde görünebilir. Peki, ya pratikte durum ne?
 
Bir çoğumuz müziği standart kulaklıklar ile dinliyoruz. Kullandığınız kulaklıklar eğer odyofil seviyesinde değilse Apple Music ve Spotify arasındaki çözünürlük farkını asla anlayamazsınız.
 
 
 
Ayrıca üst seviye kulaklıkları iPhone ile sürmeniz çok zor. Bunun için ya DAP ya da güçlü bir DAC kullanmanız gerekiyor. Müzikte üst düzey çözünürlük önemli diyorsanız çevrimiçi müzik servisleri yerine 24-Bit Flac müziklere yönelmelisiniz.
 
Konuya dönecek olursak Apple Music ile Spotify arasındaki çözünürlük farkında pratikte her iki platformda başa baş bir performans sergiliyor.
 
 
 
Üyelik Fiyatı
 
Apple Music ve Spotify platformlarına aylık 9.99 TL ödeyerek üye olabilirsiniz. Aile planı sayesinde iki kişi tek üyeliği aylık 14,99 TL'ye satın alıp kullanabiliyor. Fiyat açısından da her iki platformun aynı olduğunu söyleyebiliriz.
 
 
 
Radyo ve Hazır Listeler
 
Apple Music'deki Beats 1 isimli 7/24 yayın yapan ve oldukça dinamik bir radyo kanalı bulunmakta.
 
Ancak listeler noktasında ise Spotify'ın gerçekten ezici bir üstünlüğü bulunuyor. Çünkü hem sürekli günceli takip eden, aynı zamanda Türkiye'ye özel sağlam listeler yapan bir Spotify ekibine karşı Türkçe Pop radyosunu açmak istediğinizde 80'ler 90'lar Türkçe pop şarkılarını görebileceğiniz bir liste yapan Apple Music ekibi var.
 
 
Eğer radyo gibi farklı şarkılar dinlemek istiyorsanız, hem birbirinden güzel radyovari listeler, hem de mood dediğimiz o anki modunuza ve yaptığınız işe göre muhteşem şarkılardan derlenen listeleri dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda birçok şarkıcı ile de anlaşmalar yapan Spotify sevdiğiniz sanatçıların sevmiş olduğu şarkılardan da radyolar üretmiş. Son olarak hit müzik severler için de Spotify'da Billboard listesi de güncel olarak sunulduğunu belirtelim.
shiftdelete
600814
Bu haberler ilginizi çekebilir