Apple Kendi Mobil Operatör Sistemini Kuruyor

Apple'dan dev adım! Apple, kendi mobil operatör sistemini test etmeye başladı. Detaylar haberimizde...
04 Ağustos 2015 13:44
Apple Kendi Mobil Operatör Sistemini Kuruyor
Konu iPhone olduğu zaman Apple'dan sürekli olarak gelen yeniliklere alışmış durumdayız. Şimdi ise gelen haberler, Apple'ın işi bir adım öteye götürebileceğinin habercisi.
 
Apple, günün birinde, satışa sunduğu telefonları ile birlikte kendi telefon servisini de sunabilir. Söylentiye göre, Apple çoktan bu tarz bir girişimde bulunmuş ve projesini ayarlamış durumda. Projeye göre Apple, bu telefon servisini MVNO, yani mobil sanal şebeke operatörü şeklinde sunacak. Peki nedir bu mobil sanal şebeke operatörü?
 
MVNO, aslında bildiğiniz mobil operatörden hiçbir farkı olmayan bir sistem. Normal mobil operatörlere göre ise büyük bir avantajı bulunmakta. MVNO sistemleri, diğer mobil operatörlerin aksine daha özgür çünkü işini internet bağlantısı kullanarak hallediyor. Yani bir nevi MVNO, Turkcell, Vodafone gibi ana mobil operatörlerin alt seviyesi olarak çalışıyor. Bir sanal operatörün kullanılması için ana bir mobil operatör gerekmekte. İşin güzel kısmı ise, sanal operatörler, birden fazla mobil operatör ile anlaşma içine girerek çalışabiliyor.
 
 
Apple'ın sistemi de bu şekilde çalışacak. Kendi MVNO sistemini geliştiren ve bu sistem işe kablosuz ağlarda faaliyet göstermek isteyen Apple, ana operatör için AT&T ve Sprint gibi firmalarla temas halinde. ''Business Insider'' kaynaklı haberlere göre Apple, sistemini çoktan Amerika ve Avrupa'da testlere tabii tutmaya başlamış durumda.
 
Business Insider'a göre, Apple operatör projesini hayata geçirmeye karar verirse -ki ciddi şekilde düşünüyorlarmış- yaklaşık beş sene gibi bir süre boyunca beklemesi gerekmekte.
 
Projenin önemli bir kısmında ise Google'ı işin içinde görme ihtimalimiz var. Çünkü Google bir süre önce Project Fi adlı sistemini duyurmuştu. Project Fi, Nexus 6'larda hayata geçen bir MVNO hizmetiydi. Apple da kendi sistemini hayata geçirmek için Google'ın kapısını çalabilir. Proje hayata geçtikten sonra piyasaya çıkan iPhone'ların yanında, Apple'ın sanal operatörüne ait SIM kartlar da verilecek.
webtekno
Etiketler : Apple SIM , iphone
615868
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Yeni iPad Pro Biraz Gecikebilir!

  Yeni iPad Pro Biraz Gecikebilir!

  Apple'ın yeni nesil tableti iPad Pro meraklılarını biraz üzecek gibi! Apple'ın Mart ayındaki etkinliğinde tanıtılacak olan iPad Pro, tanıtımdan hemen sonra satışa sunulmayacak.
 • Yurt Dışından Getirilen Cihazlara IMEI Kolaylığı!

  Yurt Dışından Getirilen Cihazlara IMEI Kolaylığı!

  Yurt dışından getirilen cihazlarda IMEI kolaylığı geldi. Açıklama Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan geldi. Artık, yurt dışından getirilip de ülkemizde değişimi yapılan cihazlara IMEI noktasında kolaylıklar sunulacak.
 • Whatsappı Bilgisayarda Kullanın!

  Whatsappı Bilgisayarda Kullanın!

  Wahatsapı bir bilgisayarda mı kullanmak istiyorsunuz? Peki ama Whatsapp Web nasıl kullanılır? Cevabı haberimizde...
 • Bilgisayardan iPhone İntenetine Bağlanma!

  Bilgisayardan iPhone İntenetine Bağlanma!

  Bilgisayarınızın interneti olmadığında iPhone'unuzun internetini kolaylıkla kullanabilirsiniz. Peki bilgisayardan iPhone internetine nasıl bağlanabiliriz?
 • LG G6dan Üç Farklı Renk Çeneği

  LG G6'dan Üç Farklı Renk Çeneği

  LG, yeni amiral gemisini tanıtmaya hazırlanıyor. Pazar günü yapılacak olan resmi tanıtımda, G6'nın 3 farklı renk seçeneği ile geleceği ortaya çıktı.
 • Apple Artık Garanti Hizmeti Verecek!

  Apple Artık Garanti Hizmeti Verecek!

  Apple, garanti kapsamında olan cihazlara, servis dışında parça değişikliği yapıldığı zaman garanti hizmeti vermiyordu. Ancak yeni gelen bilgilere göre Apple, garanti kapsamı şartlarını biraz esnetecek.
 • LG G6, Tasarımı İle Tam Puan Aldı!

  LG G6, Tasarımı İle Tam Puan Aldı!

  LG'nin yeni amiral gemisi G6 dayanıklılığı ve ergonomisi ünlü endüstriyel tasarımcı Torsten Valeur’dan tam puan aldı. Detaylar haberimizde...
 • Nokia 3310 Fiyatı Netleşti!

  Nokia 3310 Fiyatı Netleşti!

  Nokia'nın efsane telefonu 3310 hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Telefonun tanıtım tarihi netleşti. Peki fiyatı ne kadar olacak? Detaylar haberimizde!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama