Apple Kendi Mobil Operatör Sistemini Kuruyor

Apple'dan dev adım! Apple, kendi mobil operatör sistemini test etmeye başladı. Detaylar haberimizde...
04 Ağustos 2015 13:44
Apple Kendi Mobil Operatör Sistemini Kuruyor
Konu iPhone olduğu zaman Apple'dan sürekli olarak gelen yeniliklere alışmış durumdayız. Şimdi ise gelen haberler, Apple'ın işi bir adım öteye götürebileceğinin habercisi.
 
Apple, günün birinde, satışa sunduğu telefonları ile birlikte kendi telefon servisini de sunabilir. Söylentiye göre, Apple çoktan bu tarz bir girişimde bulunmuş ve projesini ayarlamış durumda. Projeye göre Apple, bu telefon servisini MVNO, yani mobil sanal şebeke operatörü şeklinde sunacak. Peki nedir bu mobil sanal şebeke operatörü?
 
MVNO, aslında bildiğiniz mobil operatörden hiçbir farkı olmayan bir sistem. Normal mobil operatörlere göre ise büyük bir avantajı bulunmakta. MVNO sistemleri, diğer mobil operatörlerin aksine daha özgür çünkü işini internet bağlantısı kullanarak hallediyor. Yani bir nevi MVNO, Turkcell, Vodafone gibi ana mobil operatörlerin alt seviyesi olarak çalışıyor. Bir sanal operatörün kullanılması için ana bir mobil operatör gerekmekte. İşin güzel kısmı ise, sanal operatörler, birden fazla mobil operatör ile anlaşma içine girerek çalışabiliyor.
 
 
Apple'ın sistemi de bu şekilde çalışacak. Kendi MVNO sistemini geliştiren ve bu sistem işe kablosuz ağlarda faaliyet göstermek isteyen Apple, ana operatör için AT&T ve Sprint gibi firmalarla temas halinde. ''Business Insider'' kaynaklı haberlere göre Apple, sistemini çoktan Amerika ve Avrupa'da testlere tabii tutmaya başlamış durumda.
 
Business Insider'a göre, Apple operatör projesini hayata geçirmeye karar verirse -ki ciddi şekilde düşünüyorlarmış- yaklaşık beş sene gibi bir süre boyunca beklemesi gerekmekte.
 
Projenin önemli bir kısmında ise Google'ı işin içinde görme ihtimalimiz var. Çünkü Google bir süre önce Project Fi adlı sistemini duyurmuştu. Project Fi, Nexus 6'larda hayata geçen bir MVNO hizmetiydi. Apple da kendi sistemini hayata geçirmek için Google'ın kapısını çalabilir. Proje hayata geçtikten sonra piyasaya çıkan iPhone'ların yanında, Apple'ın sanal operatörüne ait SIM kartlar da verilecek.
webtekno
Etiketler : Apple SIM , iphone
78690
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • General Mobile GM 6 Türkiye Satışta!

  General Mobile GM 6 Türkiye Satışta!

  General Mobile'ın yeni telefonu GM 6 artık Türkiye'de satışta! İşte GM 6'nın fiyatı ve özellikleri...
 • İşte Galaxy Note 8in Ön Paneli!

  İşte Galaxy Note 8'in Ön Paneli!

  Samsung Note serisinin yeni amiral gemisi Galaxy Note 8 hakkında yeni sızıntılar gelmeye devam ediyor. İşte o sızıntılardan bir de Note 8'in ön paneli...
 • İşte Huawei Nova 2 ve Nova 2 Plus!

  İşte Huawei Nova 2 ve Nova 2 Plus!

  Huawei'nin yeni telefonları Huawei Nova 2 ve Honor 2 Plus modelleri resmi olarak tanıtıldı. Orta seviye olan bu telefonlar çift kameraya sahip. İşte özellikleri ve ayrıntıları...
 • iPhone 9 Haberleri Gelmeye Başladı!

  iPhone 9 Haberleri Gelmeye Başladı!

  Apple'ın sonraki amiral gemisi iPhone 9 hakkında haberler gelmeye başladı. işte iPhone 9 üretimi ile ilgili ilk gelen bilgiler...
 • Galaxy S9dan Haber Var!

  Galaxy S9'dan Haber Var!

  Samsung'un Galaxy serisinin bir sonraki amiral gemisi Galaxy S9 hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Yeni bilgilere göre Galaxy S9 oldukça iddialı geliyor.
 • Google Jamboard Satışa Çıkıyor!

  Google Jamboard Satışa Çıkıyor!

  Google'ın 55 inç ekrana sahip yeni dijital tahtası Google Jamboard satışa sunuldu. İşte Google Jamboard'ın fiyatı ve hakkındaki tüm detayları...
 • İşte Samsung Galaxy Wide 2!

  İşte Samsung Galaxy Wide 2!

  Samsung, yeni telefonu olan Galaxy Wide 2 tanıtıldı. Giriş seviyesi olan Galaxy Wide 2, uygun fiyatı ile de öne çıkıyor.
 • LG X Venture Tanıtıldı!

  LG X Venture Tanıtıldı!

  LG'nin yeni telefonu X Venture tanıtıldı. LG X Venture darbelere ve suya karşı oldukça dayanıklı olması ile dikkat çekiyor...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama