Apple iPhone Satışlarında Rekor Kırdı!

Apple 2017 mali yılının ilk çeyreğine ait finans raporunu paylaştı. Apple CEO’su Tim Cook, Apple’ın şimdiye kadarki en yüksek çeyrek gelirini elde ettiğini ve birkaç rekoru birden kırdığını kaydetti.
01 Şubat 2017 12:34
Apple iPhone Satışlarında Rekor Kırdı!
Apple, tatil çeyreği olarak da adlandırılan 2017 yılının ilk çeyreğinde rekor bir gelir elde etti.  Bu rekor gelirde iPhone satışlarının etkisi büyük. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus sayesinde Apple, iPhone satış rekoru kırdı. 
 
 
78 milyon iPhone satıldı!
 
Apple, 2017 tatil çeyreğinde 78.3 milyon iPhone satışı elde etti.  Geçen yıl aynı dönemde 74.8 milyon iPhone satan Apple, böylece iPhone satışlarını % 5 arttırmış oldu. Yılın bu çeyreğinde son üç yıldır yaşanan düşüş de sona ermiş oldu.  Apple, en iyi ilk çeyrek iPhone satışına ulaşarak rekor kırdı. 
 
 
Şirket iPad konusunda geçen yıla göre % 19 luk bir düşüş yaşadı. Geçen yıl aynı dönemde 16.1 milyon iPad satılırken,  bu yıl 13.1 milyon satış rakamına ulaşılabildi.  Bu düşüşün sebebi muhtemelen geçen yılın son çeyreğinde yeni bir iPad modeli tanıtılmamış olması. 
 
 
Ekim ayında yeni Mac Pro'yu tanıtan Apple'ın Mac satışlarında da küçük bir artış var.  Geçen yıl 5.3 milyon Mac satışı yapılırken bu yıl 5.4 milyon Mac satışı gerçekleşti. 
 
78.4 milyar dolar gelir!
 
Apple,  Hizmetler bölümlerinden 7.2 milyar dolar gelir elde ederken Apple TV, Apple Watch, iPod, AirPods gibi donanımları içeren diğer ürünlerden 4 milyar dolar kazandı. 
 
 
Şirket bu çeyrekte 78.4 milyar dolarlık net gelir ile 17.9 milyar dolarlık net üç aylık kâr elde etti. Hisse başına düşen net gelir ise 3.36 dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl 75,9 milyar $ gelir elde ederken hisse başına düşen net gelir ise 3.28 dolardı.
 
shiftdelete
865425
Bu haberler ilginizi çekebilir