Apple ile Google savaşlarını otomobillere taşıyor

Teknoloji devleri Google ve Apple savaşlarını yeni bir cepheye daha taşıyor: Otomobiller
16 Nisan 2014 15:59
Apple ile Google savaşlarını otomobillere taşıyor
Gelecek hafta Las Vegas'ta yapılacak Tüketici Elektronikleri Şovu'nda Google ve Alman otomobil üreticisi Audi'nin birlikte çalışma planlarını açıklaması bekleniyor. Konuya yakın kaynaklar ortaklık çerçevesinde araçlarda Google'ın Android yazılımını temel alan eğlence ve bilgi sistemleri geliştirilmesi hedefleniyor.
 
Yine aynı kaynaklar, geleceğin otomobillerinde Android'i önemli bir teknoloji haline getirmek için her iki şirketin aralarından çip üreticisi Nvdia'nın da olduğu diğer otomobil ve teknoloji şirketleri ile de görüşmeler yürüttüğünü belirtiyor. Amaç, sürücülerin ve yolcuların şu an zaten Android haricindeki akıllı telefonlar ile yapıldığı gibi müziğe, navigasyona, uygulamalara ve diğer hizmetlere araçları üzerinden erişmelerine olanak tanımak.
 
Apple, Haziran ayında iPhone ve iOS kullanan diğer sistemlerini otomobillerin kontrol panelinde çalıştırmak için otomobil şirketleri ile görüşmeler başlatmıştı. Android'in açıklayacağı bu yeni ortaklık ile Apple'ın bu hamlesine karşılık vermesi amaçlanıyor. Apple'ın sistemlerine şu an destek veren otomobil markaları: BMW, Mercedes-Benz, General Motors ve Honda.
 
Apple ve Google şu an akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarından mobil uygulamalar ve internet tarayıcılarına kadar bir çok alanda sert rekabet içerisinde. Yılda 80 milyon yeni otomobil ve kamyonet satıldığı düşünüldüğünde araç sektörü internet tabanlı yazılım ve hizmetler için oldukça önemli bir fırsat sunuyor.
 
Araç için ileri elektronik donanımlarda uzmanlaşmış Gartner şirketinde analist olan Thilo Koslowski konuyla ilgili yorumunda, "Otomobiller temel mobil araçlara dönüşüyor. Bunu fark eden Apple ve Google teknolojilerini araçlarına getirmek için müttefik arayışında" dedi.
 
Bu alanda Apple'ın sahada çalışan kilit bir teknolojisi hali hazırda mevcut. Örneğin Siri teknolojisi ile çalışan sistem ile sürücülerin telefonlarına gelen mesajlar ve mailler sesli olarak okunurken cevap yazmak için sürücünün konuşması yeterli oluyor. Sistem sürücünün sözlerini otomatik olarak yazıya geçirip karşı tarafa gönderiyor.
 
Japon otomobil şirketi Honda yeni araçlarında sürücülerin Siri uygulamasını kolaylıkla aktive edebilmeleri için direksiyona bir düğme yerleştiriyor. Böylece sürücü her iki eli direksiyonda iken gelen mailleri, mesajları okuyabiliyor, hava durumu hakkında bilgi alabiliyor, navigasyon sistemini ayarlayabiliyor, takvime yeni randevular girebiliyor.
 
"Araçta iOS" inisiyatifini Haziran ayında başlatan Apple, bir düzine otomobil markasının 2014'te bu teknolojiye geçmesini bekliyor.
The Wall Street Journal
Etiketler : Apple , google , iOS , iphone , Siri
899033
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Facebooktan Yeni Bir Patent Daha!

  Facebook'tan Yeni Bir Patent Daha!

  Facebook'un aldığı yeni patent sayesinde artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerindeki çalışmasının da detayları ortaya çıktı.
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama