Apple ile Google savaşlarını otomobillere taşıyor

Teknoloji devleri Google ve Apple savaşlarını yeni bir cepheye daha taşıyor: Otomobiller
16 Nisan 2014 15:59
Apple ile Google savaşlarını otomobillere taşıyor
Gelecek hafta Las Vegas'ta yapılacak Tüketici Elektronikleri Şovu'nda Google ve Alman otomobil üreticisi Audi'nin birlikte çalışma planlarını açıklaması bekleniyor. Konuya yakın kaynaklar ortaklık çerçevesinde araçlarda Google'ın Android yazılımını temel alan eğlence ve bilgi sistemleri geliştirilmesi hedefleniyor.
 
Yine aynı kaynaklar, geleceğin otomobillerinde Android'i önemli bir teknoloji haline getirmek için her iki şirketin aralarından çip üreticisi Nvdia'nın da olduğu diğer otomobil ve teknoloji şirketleri ile de görüşmeler yürüttüğünü belirtiyor. Amaç, sürücülerin ve yolcuların şu an zaten Android haricindeki akıllı telefonlar ile yapıldığı gibi müziğe, navigasyona, uygulamalara ve diğer hizmetlere araçları üzerinden erişmelerine olanak tanımak.
 
Apple, Haziran ayında iPhone ve iOS kullanan diğer sistemlerini otomobillerin kontrol panelinde çalıştırmak için otomobil şirketleri ile görüşmeler başlatmıştı. Android'in açıklayacağı bu yeni ortaklık ile Apple'ın bu hamlesine karşılık vermesi amaçlanıyor. Apple'ın sistemlerine şu an destek veren otomobil markaları: BMW, Mercedes-Benz, General Motors ve Honda.
 
Apple ve Google şu an akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarından mobil uygulamalar ve internet tarayıcılarına kadar bir çok alanda sert rekabet içerisinde. Yılda 80 milyon yeni otomobil ve kamyonet satıldığı düşünüldüğünde araç sektörü internet tabanlı yazılım ve hizmetler için oldukça önemli bir fırsat sunuyor.
 
Araç için ileri elektronik donanımlarda uzmanlaşmış Gartner şirketinde analist olan Thilo Koslowski konuyla ilgili yorumunda, "Otomobiller temel mobil araçlara dönüşüyor. Bunu fark eden Apple ve Google teknolojilerini araçlarına getirmek için müttefik arayışında" dedi.
 
Bu alanda Apple'ın sahada çalışan kilit bir teknolojisi hali hazırda mevcut. Örneğin Siri teknolojisi ile çalışan sistem ile sürücülerin telefonlarına gelen mesajlar ve mailler sesli olarak okunurken cevap yazmak için sürücünün konuşması yeterli oluyor. Sistem sürücünün sözlerini otomatik olarak yazıya geçirip karşı tarafa gönderiyor.
 
Japon otomobil şirketi Honda yeni araçlarında sürücülerin Siri uygulamasını kolaylıkla aktive edebilmeleri için direksiyona bir düğme yerleştiriyor. Böylece sürücü her iki eli direksiyonda iken gelen mailleri, mesajları okuyabiliyor, hava durumu hakkında bilgi alabiliyor, navigasyon sistemini ayarlayabiliyor, takvime yeni randevular girebiliyor.
 
"Araçta iOS" inisiyatifini Haziran ayında başlatan Apple, bir düzine otomobil markasının 2014'te bu teknolojiye geçmesini bekliyor.
The Wall Street Journal
Etiketler : Apple , google , iOS , iphone , Siri
286533
Bu haberler ilginizi çekebilir