"Apple Hisselerinin Fiyatı 2 Katına Çıkmalı"

Apple'ın en eski hissedarlarından olan ve an itibariyle en büyük hisseye sahip konumda bulunan Carl Icahn, Apple CEO’su Tim Cook’a hitaben açık bir mektup yazdı.
14 Ekim 2014 14:06
"Apple Hisselerinin Fiyatı 2 Katına Çıkmalı"
Kendi adını taşıyan Tumblr blogundan yazdığı mektubu paylaşan Carl Icahn, Apple için ideal CEO olarak atfettiği Tim Cook’a bazı öneriler sunmuş hatta talepte bulunmuş. Google’ın Android ile mobil pazardaki konumuna ve piyasaya ilişkin bir çok analize yer verdiği mektubunda Icahn, şirketin elinde tuttuğu yüklü miktardaki nakdi, hissedarları ile paylaşması gerektiğine dikkat çekiyor.
 
Bu hamlenin gerçekleşmesi ile Apple hisselerinin daha da değerleneceğine ve şirketin yatırdığından daha fazlasını kazanacağına dikkat çeken yatırımcı, hisselerin olmasın gerekenin altında bir değerde olduğunu düşünüyor. Hali hazırda 101,90 Dolar seviyesinde seyreden hisselerin bugünkü şartlarda 203 Dolar’dan değerlenmesi gerektiğine vurgu yapan Carl Icahn, bunun için de Tim Cook’a piyasadan daha yüksek miktarlarda hisse geri alımı yapasını tavsiye ediyor.
 
Hatta tavsiyeden ziyade bunu zaruri bir durum olarak gören yatırımcı, geri alımlarla hisselerin hızla tırmanacağına ve şirketin daha güçlü bir piyasa algısına kavuşacağına değiniyor. Bu şekilde bir tutum izlendiği takdirde hisselerde 2015’te %25’ten %44’e bir tırmanma olacağını, sonrasındaysa 2017 yılı sonuna kadar %30 seviyesinde bir karlılığın süreceğini savunuyor. Tabi tüm bunlar mevcut piyasa algısında bir değişme olmayacağı duruma göre ön görülmüş.
 
Apple’ın 150 Milyar Dolar’ı harcayabileceği daha kârlı bir iş planı şimdilik ortaya çıkmış değil. Haliyle de bu teklif pek de mantıksız görünmüyor. Satın alınacak hisseler, Apple’ın kendi şirket değerini artıracak ve eldeki hisselerin daha değerli olmasını sağlayacak. Dönem dönem bu tür çıkışlar yapan Carl Icahn’ın bu beklentisi karşılanır mı bilinmez ancak olası bir hamlede en az Apple kadar kârlı çıkacak isim de elbette ki yine Icahn olacak.
 
 
Mektuptan dikkat çekici bazı ifadeler şöyle: 
 
-Google, Apple’ı akıllı telefon pazarındaki tek rakibi olarak görüyor.
 
-iPhone 6 ve 6 Plus’ı Galaxy S5 ve Galaxy Note 4 ile kıyaslamak Mercedes’in modelleri ile Volkswagen modellerini kıyaslamaya benziyor.
 
-Apple’ın mobil ekosistemi kesinlikle baskın bir yapıda. Android ise kırılgan ve parçalı, bütünlük yok.
 
-Apple Watch satışları 2015’te 20 milyon adede ulaşabilir. 2016’da 45 Milyon, 2017’de ise 72.5 Milyon’a ulaşmak mümkün.
 
-Apple Watch, önümüzdeki üç yılda Apple için vurucu etkiye sahip ürün olacak.
 
-Apple 2016’da UltraHD televizyon pazarına girebilir.
 
-Apple HD TV pazarına girerse ortalama 1500 Dolar’dan 2016’da 12 Milyon, 2017’de ise 25 Milyon cihaz satabilir.
donanimhaber
28847
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Xiaomi'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Mi VR Play 2 piyasaya çıkıyor. Oldukça uygun fiyatlı olma özelliği dikkatleri üzerine çeken Mi VR Play 2'in özelliklerine ve fiyatına birlikte bakalım.
 • Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+ı Tanıttı!

  Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+'ı Tanıttı!

  Xiaomi, CES 2017'de duyurduğu yeni VR aksiyon kamerası YI 4K+'ı tanıttı. 4K ile 60 FPS anı yakalayabilen VR sınıfı kamera, oldukça iddialı görünüyor...
 • Samsungun Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung'un Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung, Galaxy S8'ın yanında tanıtımını yaptığı aksesuarlardan biri de DeX'ti. Aksesuarlar arasında en çok merak edilenlerden biri de DeX'ti. Galaxy S8'i mini bir bilgisayara dönüştüren DeX'e yakından bakalım.
 • İşte Samsung Gear 360(2017)!

  İşte Samsung Gear 360(2017)!

  Samsung, Galaxy S8'in yanında yeni aksesuarlarını da tanıttı. Onlardan bir de Gear 360 kamerasının 2017 model versiyonu. İşte Gear 360 ile ilgili tüm detaylar...
 • Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom kablosuz hoparlör tanıtıldı. Logitech'in suya dayanıklı yeni kablosuz hoparlörü, 360 derece ses verebilme özelliğine sahip. İşte Wonderboom'um fiyatı ve özellikleri...
 • Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus Republic of Gamers, Strix GD30 masaüstü oyuncu bilgisayarını duyurdu. İşte Strix GD30'un tüm detayları...
 • Samsungdan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan müthiş cep saati konsepti! İşte o görüntüler...
 • Dellden 8K Çözünürlüklü Monitör!

  Dell'den 8K Çözünürlüklü Monitör!

  Dell’in 8K çözünürlüklü yeni monitörü ön siparişlerle satışa sunuldu. Dell'in yeni 8K çözünürlüklü monitörünün fiyatını duyunca inanamayabilirsiniz!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama