• Anasayfa
 • Oyun
 • Apple dünyasında yeni fenomen: Monument Valley

Apple dünyasında yeni fenomen: Monument Valley

İşte Apple dünyasının yeni fenomeni. Yeni çıkmış bir oyunun aniden Apple'ın uygulama mağazasında üst sıraya çıkması oldukça ender görülen bir durum, özellikle de bu oyun ücretli ise. "Monument Valley" ücretli olmasına karşın hızla listede üst sıraya çıktı.
16 Nisan 2014 15:52
Apple dünyasında yeni fenomen: Monument Valley
Oyunu Londra merkezli Ustwo stüdyosundan sekiz kişilik bir takım geliştirdi. Yeni çıkan uygulamalar listenin üstüne yavaşça çıkarken "Monument Valley" satışa çıktığı 3 Nisan'dan neredeyse hemen sonra üst sıralara çıkmayı başardı.
 
Ressam M. C. Escher'ın kaleminden çıkan bulmaca oyunu hem oyun eleştirmenlerinden hem de oyuncuların kendisinden olumlu geri dönüşler alıyor.
 
Apple'ın Türkiye uygulama mağazasında 8,49 lira olan uygulamanın satışında Ustwo yaygınlaşmakta olan bir iş modelinden de kaçınmış. Çoğu mobil oyun geliştiricileri oyunlardan ilk indirmede ücret almıyor ancak oyun içerisinde ek güçler, araçlar veya silahlardan ücret talep ediyor.
 
"Monument Valley" oyununun baş tasarımcısı Ken Wong, kullanıcıları kendisine aylarca bağlayan bir oyun yerine eğlenceli ve kısa bir oyun ortaya çıkarmaya odaklandıklarını söyledi.
 
Wong açıklamasında, "Belli bir oyuncu kitlesini tatmin etmemiz gerektiğini düşündüğümüzden oyunu ücretsiz yapmadık ya da oyunun tasarımında değişikliğe gitmedik." dedi. Çoğu oyuncu "Monument Valley" oyunun üç saat içerisinde bitiriyor.
 
Oyuncular daha fazla seviyenin eklenmesin istiyor ki Ustwo bunu zaten planladıkları bir şey olduğunu belirtiyor. Ancak oyunun yapımcısı Dan Gray takımının abartıya kaçmayacağını ifade ediyor.
 
Gray açıklamasının devamında, "Bu noktada kendisimizi sınırlandırmalıyız. Daha fazla para kazanmak için içerikler üretme tuzağına düşmemeliyiz. Biz ilk etapta kendi kendine yeten ve özünde güzel bir şey yapmak için yola çıktık. Seviye üzerine seviye getirerek patikanın aşağısına düşmek istemiyoruz." dedi.
 
Oyuncuların istediği bir şey daha: Oyunun Android versiyonu. Oyunu geliştiren takım, "Monument Valley" oyununun Unity Technologies'in kodlama teknolojisi ile üretildiğini belirtiyor ki bu Ustwo'ya oyunun Android versiyonunu kısa bir sürede yaratmasını oldukça kolaylaştırıyor. Oyunun Android versiyonu bu ayın sonunda gelebilir.
 
Öte yandan satış verileri ile ilgili bilgi vermeyen Ustwo, şu an hala verileri topladıklarını ve ilerleyen bir zamanda bu verileri internet üzerinden yayınlamayı planladıklarını kaydetti. Oyun şu an Apple Store'da 30'dan fazla ülkede bir numarada Türkiye mağazasında ise 4. sırada. Oyunun Apple Store ana sayfasında da bir bannerı bulunuyor.
The Wall Street Journal
558953
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • İşte iOSun En Çok İndirilen Oyunu!

  İşte iOS'un En Çok İndirilen Oyunu!

  Son zamanlarda küçükten büyüğe herkesin elinde olan stres çarkı, mobil dünyasında da popülerliğini devam ettiriyor.
 • Pes 2018 Duyuruldu!

  Pes 2018 Duyuruldu!

  Konami, merakla beklenen oyunu PES 2018'i yayınladığı video ve resimlerle resmi olarak duyurdu. İşte detaylar...
 • Sony PlayStation 5 Ne Zaman Çıkacak?

  Sony PlayStation 5 Ne Zaman Çıkacak?

  Yeni gelen bilgilere Sony, PlayStation 5'i normal çıkış tarihinden önce çıkaracak. Peki ama Sony neden böyle bir hamle yaptı. İşte tüm ayrıntılar...
 • Yeni Bir Oyun Battle Bay!

  Yeni Bir Oyun Battle Bay!

  Angry Birds'ün sahibi olan Roivo'dan yeni oyun; Battle Bay. Multiplayer yapıdaki yeni oyun hakkındaki detaylar haberimizde...
 • Super Mario Run Yeni Güncelleme Aldı!

  Super Mario Run Yeni Güncelleme Aldı!

  En çok oynanan oyunlardan biri olan Super Mario Run için yeni güncelleme yayınlandı. İşte yeni gelen güncelleme ile ilgili ayrıntılar...
 • Call of Duty WW2den İlk Fotoğraflar Yayınlandı!

  Call of Duty WW2'den İlk Fotoğraflar Yayınlandı!

  II. Dünya Savaşı temalı Call Of Duty WWII'nin ilk fotoğrafları yayınlandı. İşte Call Of Duty WWII2nin fotoğrafları ve oyun hakkında detaylar...
 • StarCraft Artık Ücretsiz!

  StarCraft Artık Ücretsiz!

  Blizzard, 20 yıllık klasiği olan StarCraft'ı tamamen ücretsiz yaptı. Blizzard, StarCraft ve Brood War genişleme paketini hem PC hem de Mac platformları için ücretsiz olarak yayımladı. İşte ayrıntıları...
 • Pokemon Goyu Kaç Kişi Oynuyor!

  Pokemon Go'yu Kaç Kişi Oynuyor!

  Son dönemlerin en popüler oyunlarından biri olan Pokemon Go, oyuncu sayısını hızla kaybetmeye başlamıştı. Peki şuan Pokemon Go'yu kaç kişi oynuyor. İşte cevabı...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama