• Anasayfa
  • Elektronik
  • Apple Çinli müşterilerin bilgilerini Çin'deki sunucularda saklayacak

Apple Çinli müşterilerin bilgilerini Çin'deki sunucularda saklayacak

Kullanım sözleşmesi kapsamında kullanıcı verilerini ABD'deki veri merkezlerinde depolayan Apple, firma tarihinde ilk kez verileri bir başka ülkede depolama kararı aldı.
18 Ağustos 2014 13:21
Apple Çinli müşterilerin bilgilerini Çindeki sunucularda saklayacak
Apple yaptığı açıklamada Çinli China Telecom operatörü kullanıcılarının iCloud üzerine yüklediği resim, video, müzik gibi kişisel verilerini Çin'deki sunucular üzerinde depolamaya başladıklarını bildirdi. Apple yaklaşık 15 aydır bu taşınma işi için çalışmalar yapıyordu.
 
Çin'in son dönemde ABD'li şirketlere karşı olan tutumu ortada ve özellikle kişisel verilerin gizliliği konusuna oldukça önem veriliyor. Çin Apple'ın önemli satışlara imza attığı bir ülke olduğu için böyle bir karar aldığı belirtiliyor. Apple bu hamlesi ile gizlilik konusuna riayet ettiğini Çin hükümetine göstermiş olacak.
 
Apple uzak sunucularda verileri şifreli bir şekilde saklayacak. Ancak Evernote ve LinkedIn platformları Çin'deki sunucularına hükümetin müdahale etme endişesini sürekli dile getiriyorlar. Apple için de böyle bir durumun sözkonusu olabileceği ifade ediliyor.  
donanimhaber
Etiketler : Apple , evernote , iCloud , LinkedIn
709149
Bu haberler ilginizi çekebilir