Apple A8 yongaseti ile süper hıza ulaşacak

Apple'ın yeni nesil iPhone modelleri ile birlikte teknoloji dünyasına lanse etmesi beklenen A8 yongaseti şimdiye kadar sızıntı fırtınasında en arkalarda kalan bileşenlerden biriydi. Ancak son bilgiler A8 yongasetinin de önemli değişikliklere uğrayacağını gösteriyor.
14 Temmuz 2014 15:06
Apple A8 yongaseti ile süper hıza ulaşacak
A8, geçen yıl A7 ile adım atılan 64-bit evrenindeki ikinci Apple tasarımı yongaseti olacak. Apple yeni yongaseti için TSMC ile anlaşırken üretim ise 20nm fabrikasyon sürecinde gerçekleşecek. Üretim sürecindeki bu gelişme yongasetine de olumlu yansıyacak. 
 
Herşeyden önce A8 yongasetinin önceki nesle göre hatırı sayılır oranda enerji tasarrufu yapacağını söyleyebiliriz. Apple bu avantajı iyi kullanarak A8 yongasetinin saat hızını 2.6GHz sınırına kadar çekebilecek. 
 
Çift çekirdekli olacak bu yongaseti iPad Air 2 modelinde 2.6GHz değerine ulaşacakken iPhone 6'da ise 2GHz sınırında kalacak. A7 yongasetinde genelde 1.3-1.4GHz saat hızlarına erişilmekteydi.
 
Performans üzerinde sağlanan bu başarım, A8 yongasetinin ekran boyutu daha da büyüyen iPhone 6 modellerinin iş yükünü kolayca kaldırabilmesine olana tanıyacak. Böylece sistem genelindeki akıcılık ve hız seviyesi korunmuş olacak. 
donanimhaber
Etiketler : Apple , iPad , iPad Air , iPad Air 2 , iphone , iPhone 6
872197
Bu haberler ilginizi çekebilir